• donderdag 05 June 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Transcript Patrick Pouyanné voorzitter en CEO TotalEnergies SE tijdens presentatie resultaten

| snc.com | Door: Redactie

by Google translate

7 februari 2024, 09:30 uur GMT. Presentatie van de resultaten van TotalEnergies 2023 en de doelstellingen voor 2024

Patrick Pouyanné TotalEnergies SE - Chairman & CEO (p11)

We hebben ook in 2024 een behoorlijk grote, zou ik zeggen, agenda voor het sanctioneren van nieuwe projecten. In Brazilië, opnieuw, wij zijn begonnen, zijn we succesvol geweest in beide ToR. Daarom zijn we begonnen met het sanctioneren van Sépia 2 en Atapu 2 waarop Petrobras, denk ik, een gezamenlijke, soort gezamenlijke aanbesteding doet. We hebben het geluk dat we aan beide kanten staan. We hebben ook Kaminho, de naam die is gekozen

voor de ontwikkeling van Blok 20.

Dat is het een ontwikkeling van 80.000 vaten per dag op blok 20. Wij zijn operator. Wij zouden dat moeten kunnen sanctioneren midden van het jaar. We hebben de laatste, ik zal zeggen, de laatste discussies. En op Blok 58 in Suriname, deze heeft nog geen naam. Misschien is het een Krabdagu of ik weet het niet, het zijn twee ontdekkingen. Wij hebben Krabdagu en de andere Sapakara, misschien geven we hem een ​​naam.

Wij zijn er – het is er nog niet. Maar deze is natuurlijk is belangrijk omdat het een project van 200.000 vaten

per dag is. Wij hebben er 50% van. Het is dus een belangrijk project. Het doel is om dit vóór eind 2024 goed te keuren, en we werken eraan. Dit alles herinner ik u eraan, Volgens de criteria om projecten te sanctioneren, beoordelen we de winstgevendheid op $50 per vat, $100 per CO2-ton.

En elk project moet aan twee voorwaarden voldoen. Eén: de kosten, of, ik zou zeggen, de economie bedragen minder dan $ 20 per vat minder dan $ 30 aan break-even na belastingen. En de andere is dat de uitstoot lager is dan ons portefeuillegemiddelde.

En het portefeuillegemiddelde is lager. In 2020 was dit 20 kilogram per vat. De gemiddelde uitstoot van de portefeuille intensiteit is 18 kg/boe. Het nieuwe criterium is dus minder dan 18 kilogram per vat CO2. En dus gaan we vooruit. Het is een deugdzaam criterium. En dit zal het geval zijn voor de vier projecten die ik zojuist heb genoemd.

Een innovatie die we gisteren hebben aangekondigd, maar we moeten blijven werken aan de Capex-kosten. Van Natuurlijk hebben we te maken met een omgeving met meer inflatie. Met name in de booreilanden voor diep water, we hebben de markt zien evolueren van $200.000 per dag naar meer dan $400.000 per dag. Dus besloten we
om een ​​innovatieve actie te ondernemen, namelijk het aanschaffen van een deel van een boorinstallatie om de kosten onder controle te houden. Sterker nog, voor ons
met voordeel 75%.

Het is in feite een manier om onze kosten voor het boren af ​​te dekken. Daar zal het bedrijf van profiteren. IIk kan u vertellen dat de kosten geen $400.000 vat per dag bedragen. Wij zitten veel lager dan dat. Ik weet dat het – sommige zijn mensen – maar we gebruiken een vloot van 8 tot 10 diepwaterplatforms per jaar. Dus om te proberen er een te beheren – misschien is dat wel zo alleen de eerste van een vloot, maar het is een manier om de kosten af ​​te dekken, omdat we dat niet zomaar kunnen accepteren Door minder concurrentie stijgen de kosten omdat de markt er niet echt is.

Het is meer minder concurrentie. Daarom hebben we besloten om te verhuizen. Ik ben 15 jaar lang gefrustreerd geweest en ik heb een van mijn dromen gerealiseerd persoonlijke doelstellingen om deze jongens niet veel geld van ons te laten afpakken zonder mee te doen. Dus ja, het is een manier om de kosten onder controle te houden. In 2024 wil ik nog een opmerking maken.

Dit zijn de nieuwe producties die online komen. Mero 2, Tyra in Denemarken, een herontwikkeling in Tyra die we van Maersk hebben geërfd. Het staat gepland voor eind maart, begin april. Anker in de VS met Chevron. Het is een belangrijke opmerking en we hebben zojuist een aankondiging aangekondigd nieuwe productie in de portefeuille.

Natuurlijk moeten we het tegen het einde van de eerste helft afsluiten, hopelijk: gas in Maleisië. We verwerven OMV-aandelen op dit gebied, met een behoorlijk goed potentieel om daarbuiten in te zetten de aanwinst. Er zijn andere mogelijkheden in Maleisië. Het is voor ons ook een manier om onze samenwerking te consolideren met Petronas, die daar werkt.

 

Patrick Pouyanné TotalEnergies SE - Chairman & CEO (p12)

Al deze toevoegingen, inclusief degene die in 2023 in productie zijn genomen, als je ernaar kijkt hen, dat is Absheron, dat is ook SARB Umm Lulu, Irak. Als je kijkt naar hun cashflow per vat, ze dragen allemaal bij aan onze portefeuille. En dus – en het is belangrijk, ze hebben een gemiddelde, Ik zou zeggen dat de cashflow per vat $30 per vat bedraagt, vergeleken met onze portefeuille die rond de $22 ligt.

Dus het is nogmaals terug naar mijn opmerking, maar we blijven de portefeuille op een hoog niveau brengen en dat is heel pragmatisch. Het is geldt voor acquisitie en desinvestering, wat we hebben verworven in SARB Umm Lulu en Sapura, maar vergeleken met wat we in Canada trouwens afstoten, vormt een deel van de vaten die we produceren.

Het is ook waar voor het organische deel van de portefeuille. Dat is dus een belangrijke boodschap. Vooral in een tijd waarin feitelijk het afnemende deel van onze portefeuille, bijvoorbeeld in de Noordzee in Groot-Brittannië, heeft een veel lagere CFFO per vat vanwege de belasting. We blijven de portefeuille dus op een hoger niveau brengen via deze nieuwe projecten. Verkenning. Voor TotalEnergies was het het afgelopen jaar een succesvol verhaal. Wij hebben het daar niet vermeld Nigeria met Ntokon of Cyprus trouwens, waar we met Eni bevestigen.

Wij hebben 50% hiervan ontdekkingen met Eni op Cyprus. We hebben zeker gas op Cyprus. We zullen dus een manier vinden om efficiënt te zijn ontwikkelingsproces. En ik denk dat de samenwerking met Eni ons uiteraard enige capaciteiten zal geven in de buurland, is een leuke manier om – en ik vind het geweldig dat Eni de time-to-market graag wil verkorten. Wij staan ​​daar dus volledig achter, vooral daar in dit deel van de Middellandse Zee. Hier heb ik aangedrongen, en ik heb zojuist Sapakara South en Krabdagu genoemd, dus ik kom niet terug op Suriname.

 


Patrick Pouyanné TotalEnergies SE - Voorzitter en CEO [p28]

Op Venus hadden we opnieuw een zeer goede zomertijd, daarna de tweede... maar nogmaals, de locatie van de put is is het perfect? Ja, het toont enige heterogeniteit aan, daarom moeten we er zeker van zijn dat wanneer we ontwikkelen, plaatsen we de FPSO op de juiste plek, niet te ver van de goede plek die we willen ontwikkelen.

Het zal een beetje op Suriname lijken. Het zal een combinatie zijn van verschillende sweet spots. Dus de locatie waar je gezegd, want dan heb je de lengte van je pijpleidingen of onderzeese systeem. Dus als je de De kosten van het onderzeese systeem moeten u goed lokaliseren en inschatten om op de optimale locatie te komen.

Alastair Syme Citi
Oké. Maar groter dan Suriname?
───────────────────────────────────────── ───────── ───────────────────────────────────
Patrick Pouyanné TotalEnergies SE - Voorzitter en CEO
Wacht maar af.
───────────────


Patrick Pouyanné TotalEnergies SE - Voorzitter en CEO (p33)

Nee. Deze hebben we in 2022 waargenomen. Ik herinner me dat de teams naar ons toe kwamen met een enorme verhoging van het staal, het was in maart of april. Ik zei: geen paniek, ontspan. Ze zeiden: we komen te laat, ik zei: oké, we komen te laat. Nee, in feite zullen we niet te laat komen, want er zijn trouwens nog andere evenementen in dit project.

En eigenlijk richting Uiteindelijk hebben we de bestelling voor het staal geplaatst, ik denk begin 2023, en het was een zeer redelijke prijs. Soms is het dus gewoon een kwestie van arbitrage tussen de planning en de kosten. En dat is waar soms willen onze projectmanagers binnen de planning zijn. Ik zei nee, het ligt binnen de planning, binnen budget, het is allebei.

Soms is het dus gewoon een kwestie voor het management om tussen beide te bemiddelen. En nogmaals, als het op sommigen aankomt van de projecten die we vandaag hebben aangekondigd, hebben we een debat - ik zei dat we Sépia 2 willen sanctioneren, Atapu 2, Suriname en Kaminho - als we er één moeten uitstellen, stellen we er één uit. Maar wat Suriname betreft, proberen we het om aan een innovatieve oplossing te werken: goed kijken naar wat onze grote vriend in Guyana doet om hiervan te profiteren van hun eigen manier om velden te ontwikkelen. Dus proberen we een deel van hun manier over te dragen om een deel van het verhuurde te beheren FPSO om efficiënt te kunnen omgaan met de kosten.

De kosten zijn voor mij dus van fundamenteel belang. Wat we niet moeten doen, is een aantal fouten herhalen die we hebben gemaakt 2010 door meer gedreven te worden door volume dan door waarde, en zo de kosten te beheersen. Je moet dus naar anders kijken opties. Onze teams houden van ondernemen. We willen exploiteren, maar betekent dit dat we eigenaar zijn of leasen?

Daar zijn alternatieven op de markt die ontwikkeld zijn. Het is niet omdat we $ 80 hebben, dat we het moeten vergeten
hen. We zijn er dus heel duidelijk mee bezig. Als ik moet kiezen, geef ik er soms de voorkeur aan om uit te stellen. De olie zal niet verdwijnen. Dus als ik een project moet uitstellen, kunnen we even wachten.


Downlaod hier de transscript van TotalEnergies

 

| snc.com | Door: Redactie

  • snc.com

    05-jun-2025 - 12:47

    Nieuwe OW-minister krijgt zwaar dossier en lastige beslissingen

    De aankomende minister van Openbare Werken (OW) staat voor stevige keuzes, vo

  • snc.com

    05-jun-2025 - 12:30

    VHP wint in Commewijne, zetelverdeling officieel vastgesteld

    Het Hoofdstembureau van Commewijne heeft woensdag tijdens een openbare zittin

  • snc.com

    05-jun-2025 - 11:00

    Apple compenseert CO₂-uitstoot met aankoop van Guyanese boskredieten

    Apple heeft 100.000 koolstofkredieten gekocht van Guyana’s nationale bosbesch

  • abc-Suriname

    05-jun-2025 - 07:13

    Hoofdstembureaus maken aantal RR- en DR zetels bekend

    De komende dagen zullen de hoofdstembureaus van alle districten bekendmaken wat de zetelverdeling is op ressortraad- en districtsraadniveau (RR en DR). De directeur van Binnenlandse Zaken (BIZA), Nasier Eskak, legt uit dat de zetelverdeling op DR-niveau naar evenredigheid is van die op RR-niveau. Er is een calculatie-methode, zoals vastgelegd in de wet, om de DR-zetels te berekenen. Het aantal RR

  • abc-Suriname

    05-jun-2025 - 04:04

    SLM schrapt vluchten naar Frans-Guyana vanwege EU-vliegverbod

    De Surinaamse Luchtvaartmaatschappij SLM, is genoodzaakt om de regionale vluchten naar Cayenne, Frans-Guyana, te schrappen. Deze bestemming is verwijderd uit het aanbod van de vliegmaatschappij omdat Suriname een verbod opgelegd kreeg om naar gebieden binnen de Europese Unie te vliegen. Voor de rest gaan alle vluchten van de SLM door, vertelt directeur Steven Gonesh. Het European Union Aviation S

  • waterkant

    04-jun-2025 - 23:49

    KLM gestart met vluchten vanuit Nederland naar Guyana

    KLM is vandaag gestart met twee wekelijkse vluchten vanuit Amsterdam naar Georgetown, met een tussenstop op Sint Maarten.De nieuwe route van de vliegmaatschappij naar het buurland van Suriname wordt op de woensdag en zaterdag gevlogen. KLM-vlucht KL789 vertrekt om 10:00 uur lokale tijd vanuit Amsterdam (AMS) en maakt een tussenstop op St. Maarten (SXM), waar het toestel om 13:00 uur aankomt.Na een

  • abc-Suriname

    04-jun-2025 - 21:00

    Constitutioneel Hof al bijna een maand stuurloos

    Het Constitutioneel Hof is al bijna een maand stuurloos. Op 7 mei is een deel van het bestuur, dat voor 5 jaar was benoemd in 2020, afgetreden. De zittingstermijn was verlopen. De regering en het parlement hebben nagelaten om te zorgen voor een nieuw bestuur. De zittingstermijn is ook niet verlengd.Het parlement moet voordrachten doen voor de voorzitter, vice-voorzitter, leden en plaatsvervangend

  • abc-Suriname

    04-jun-2025 - 19:48

    Parlementariërs tekenen condoleanceregister na bootongeluk

    De voorzitter van De Nationale Assemblée (DNA), Marinus Bee, heeft vandaag samen met enkele parlementsleden, het condoleanceregister getekend in het Perscentrum van DNA. Dit gebeurde naar aanleiding van het tragische bootongeluk nabij het gebied Tapoekoe/Bamboesi in het district Marowijne, waarbij op zondag 1 juni 2025 zeven personen het leven lieten.Ook de leden Stephen Tsang, Jennifer Vreedzaa

  • snc.com

    04-jun-2025 - 12:55

    Analyse: Coalitie zonder VHP is politieke kortzichtigheid

    De partijen NDP, NPS, PL, A20, BEP en ABOP hebben na veel kritiek op Santokhi

  • waterkant

    04-jun-2025 - 05:00

    Cedric van Samson: “VHP schuwt de oppositiebanken niet”

    “Als je moet zien dat zoveel politieke partijen in Suriname zich gebundeld hebben om de VHP in de oppositie te zetten, dan is het beter dat de VHP in de oppositie gaat. Omdat je dan geen vrienden hebt om een coalitie te vormen”, zegt herkozen VHP-assembleelid Cedric van Samson.In een interview op radio SRS voerde Van Samson aan dat er een zware campagne door tegenstanders is gevoerd en uiteind

  • abc-Suriname

    04-jun-2025 - 02:31

    Berenstein noemt onderbrengen van directoraat Arbeid bij Volksgezondheid een valse start

    De aantredende regering is voornemens om het ministerie van Arbeid, Werkgelegenheid & Jeugdzaken op te spiltsen. Arbeid zal als directoraat worden ondergebracht bij het ministerie van Volksgezondheid. Dit ministerie zal worden uitgebreid en zal heten, ministerie van Welzijn, Volksgezondheid & Arbeid. C-47 voorzitter Robby Berenstein noemt dit voornemen een valse start. Arbeid was ooit eens al een

  • KPS

    04-jun-2025 - 00:37

    Update: ontzielde lichamen van de vier vermiste slachtoffers van het bootongeval op de Marowijne rivier geborgen

    De politie van het bureau Albina en de brandweer hebben in samenwerking met de locale hulpdiensten en de Franse autoriteiten, de ontzielde lichamen van de vier slachtoffers, die na het bootongeval op zondag 1 juni 2025 op de Marowijne rivier werden vermist, op dinsdag 3 juni 2025 geborgen. Deze vier lichamen, van wie twee volwassenen en twee kinderen zijn eveneens in opdracht van het Openbaar Min

  • abc-Suriname

    03-jun-2025 - 22:32

    Door CASAS gecertificeerde luchtvaartmaatschappijen tijdelijk niet toegestaan te vliegen naar EU

    Surinam Airways heeft hedenochtend via de luchtvaartautoriteit CASAS kennis genomen van de beslissing van de European Commission Directorate Aviation dat Suriname is geplaatst op de EU Air Safety List. Dit besluit is het gevolg van de bevindingen dat de autoriteit van ons land niet volledig heeft voldaan aan de veiligheidsstandaarden tijdens een recente beoordeling door de European Union Aviation

  • waterkant

    03-jun-2025 - 22:00

    Topoverleg SLM, CASAS en TCT; SLM vluchten Cayenne vanaf donderdag uitgesteld

    Naar aanleiding van de de beslissing van de European Commission Directorate Aviation, dat Suriname is geplaatst op de EU AIR SAFETY list en het daardoor tijdelijk niet toegestaan is te vliegen op Europese Unie (EU) bestemmingen, vond er vanmiddag in Paramaribo een constructief dialoog met relevante autoriteiten plaats.Op het kantoor van de Surinaamse luchtvaartautoriteit CASAS is er gesproken met

  • united news

    03-jun-2025 - 14:53

    SLM ONTKOMT ALSNOG AAN EU-VLIEGVERBOD

    Bron: Luchtvaarnieuws.Vanaf dinsdag mogen luchtvaartmaatschappijen die gecertificeerd zijn in Suriname en Tanzania niet meer vliegen in de Europese Unie, heeft de Europese Commissie bekendgemaakt.De twee landen zijn op de zwarte lijst gezet “omdat ze niet voldoen aan de internationale veiligheidsnormen”, meldt de Commissie in een verklaring.Het besluit heeft niet direct gevolgen voor het vlieg

  • united news

    03-jun-2025 - 14:25

    SURINAAMSE OFFSHORE-KRACHTEN IN OPLEIDING VOOR MEGAPROJECT GRANMORGU

    Bron: OilnowTerwijl Suriname zich voorbereidt op het grootschalige offshoreproject GranMorgu, is Atlas Professionals begonnen met een gericht opleidingsprogramma om lokaal talent klaar te stomen voor werk op zee. Dat heeft het bedrijf deze week bekendgemaakt.Het initiatief, “Greenhands Offshore”, richt zich op beginnende arbeidskrachten — in de sector bekend als greenhands — en biedt hen d

  • snc.com

    03-jun-2025 - 12:22

    TotalEnergies Suriname dient milieueffectrapport in voor nieuwe offshore verkenning

    TotalEnergies Suriname heeft bij het Nationaal Instituut voor Milieu en Ontwi

  • snc.com

    03-jun-2025 - 12:15

    OKB vraagt Biza om snelle ingreep: stemverwerking Wanica verloopt traag

    Het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) heeft in een brief aan het ministerie van

  • snc.com

    03-jun-2025 - 11:17

    Rusland wijst voorstel van Brunswijk resoluut af: “Dit plan gaat niet door”

    NPS-voorzitter Gregory Rusland heeft zaterdagavond tijdens een dankdienst in

  • abc-Suriname

    03-jun-2025 - 09:30

    Viering 25 februari geen zaak van komende regering, zegt Rusland

    De viering van 25 februari ter nagedachtenis aan de staatsgreep van 1980, waarbij de NPS-regering onderleiding van premier Henck Arron werd afgezet en waarna de 8 decembermoorden plaatsvonden, zullen geen onderdeel zijn van het regeringsprogramma van het nieuw aan te treden kabinet. De NPS heeft op tafel gelegd dat met deze zaken rekening gehouden wordt. Dit zei Gregory Rusland in ABC Actueel. Hi

  • snc.com

    03-jun-2025 - 09:10

    Bibis roept PSA-aanvragers op om aanvraag vóór 5 juni te voltooien

    Het Ministerie van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationa

  • waterkant

    03-jun-2025 - 07:00

    Contract Leo Brunswijk (57) bij EBS loopt tot zijn 60ste

    De 57-jarige algemeen directeur van de NV Energie Bedrijven Suriname (EBS), Leo Brunswijk, ziet zichzelf in elk geval tot zijn 60ste bij het staatsbedrijf aanblijven. Volgens hem loopt zijn contract bij het bedrijf tot aan die leeftijd.Brunswijk ziet zijn positie bij EBS als veilig, ook al treedt er binnenkort een nieuwe regering aan, omdat zijn contract bij het bedrijf loopt tot zijn 60ste.Volgen

  • abc-Suriname

    03-jun-2025 - 06:30

    Mathoera feliciteert NDP met verkiezingswinst

    Krishna Mathoera, de huidige minister van Defensie en gekozen parlementariër voor de VHP, feliciteert de NDP met de verkiezingswinst. ‘Hoewel de uitslag niet definitief is, feliciteer ik de NDP met het aantal behaalde stemmen. Ik ben een democraat en ik respecteer de wil van het volk’, schrijft zij op Facebook. De verklaring van Mathoera komt in een periode waar de VHP en VHP’ers opmerkeli

  • abc-Suriname

    03-jun-2025 - 05:01

    Panka ‘hint’ VHP: Simons en Rusland bij acclamatie kiezen

    Het zou de VHP sieren om ondersteuning te geven zodat Gregory Rusland (NPS) en Jennifer Simons (NDP) bij acclamatie gekozen worden tot respectievelijk vicepresident en president van Suriname in De Nationale Assemblée. Dat stelt NDP-woordvoerder Ricardo Panka. De zes samenwerkende partijen, NDP, NPS, PL, BEP, A20 en ABOP hebben precies 34 zetels om de president in het parlement te kiezen. Het zou

  • abc-Suriname

    03-jun-2025 - 04:00

    Geen personen uitgesloten in nieuwe regering

    Niemand wordt uitgesloten bij de nieuw te vormen regering. Dat stelt NDP-voorzitter Jennifer Simons. Er is echter teveel verschil met de VHP op politiek vlak, waardoor gekozen is voor een samenwerking met 6 partijen. Hiermee reageert Simons op uitspraken van president Chan Santokhi, waarbij hij stelt dat niemand moet worden uitgesloten. Over de onderhandelingen zegt Simons dat er uitdagingen ware

  • united news

    02-jun-2025 - 22:23

    GOUD STIJGT TOT VOORBIJ 3.360 DOLLAR DOOR ESCALERENDE GEOPOLITIEKE SPANNINGEN

    Bron: Business.amEscalerende geopolitieke spanningen en hernieuwde handelsoorlogdreigingen hebben de goudprijs omhoog doen schieten.Het edelmetaal steeg maandagochtend met meer dan 2 procent en bereikte 3.362,03 dollar per ounce.De ongerustheid onder beleggers komt voort uit de afbrokkelende handelsrelaties tussen de VS en China. Beide landen beschuldigen elkaar van het schenden van hun recente ha

  • united news

    02-jun-2025 - 22:09

    FRANKRIJK BOUWT GEVANGENIS IN SINT LAURENT VOOR DRUGSCRIMINELEN EN TERRORISTEN

    Frankrijk gaat een nieuwe zwaarbeveiligde gevangenis bouwen in Sint Laurent du Maroni, aan de overzijde van de Marowijnerivier tegenover het Surinaamse Albina.De inrichting, die in 2028 in gebruik moet worden genomen, krijgt plaats voor 500 gedetineerden en is bedoeld voor zware drugscriminelen en terroristen. De bouwkosten worden geraamd op circa Euro 400 miljoen. De Surinaamse autoriteiten hebbe

  • united news

    02-jun-2025 - 21:35

    TOTALENERGIES PLANT SEISMISCH ONDERZOEK VOOR KUST VAN SURINAME

    Bron: OilNowTotalEnergies Suriname heeft bij het Nationaal Instituut voor Milieu en Ontwikkeling in Suriname (NIMOS) concept-milieueffectrapportages ingediend voor nieuw offshore olieonderzoek.De energiegigant wil geofysische surveys uitvoeren in de ondiepe waterblokken 6 en 8, ongeveer 90 kilometer uit de kust, op dieptes tussen 30 en 80 meter.De blokken bevinden zich ten westen van het Shallow O

  • abc-Suriname

    02-jun-2025 - 21:19

    Politie over bootongeval: 3 overleden, 4 vermist en 5 gered

    Bij het bootongeval op de Marowijne rivier in de avond van zondag 1 juni 2025 zijn er tot nog toe de drie lichamen geborgen. Het gaat in deze om D.M. (28), G.G. (25) en een 3 jarige jongetje. Vier opvarenden, van wie twee volwassenen en twee kinderen worden nog vermist. De vijf andere opvarenden R.P (42), T.I. (18), L.A. (20), E.A. (65) en M.M. (46) werden met behulp van anderen in veiligheid geb

  • united news

    02-jun-2025 - 16:17

    CARICOM TEST MET SUCCES EIGEN REGIONAAL DIGITAAL BETAALSYSTEEM

    De centrale banken binnen de Caribische Gemeenschap (Caricom) hebben besloten een nieuw regionaal betalingsplatform te ontwikkelen waarmee grensoverschrijdende transacties in lokale valuta direct kunnen worden afgehandeld.Dit moet de afhankelijkheid van de Amerikaanse dollar verminderen en de financiële integratie binnen het economische blok versterken.Het besluit werd genomen tijdens de 64e bi-j