
Na 40 jaar nieuw onderzoek naar bloedbad van Moiwana
| snc.com | Door: Redactie
Het Openbaar Ministerie (OM) heeft bij de Rechter-Commissaris een gerechtelijk vooronderzoek aangevraagd in de Moiwana-zaak. Het verzoek werd op 22 oktober 2025 ingediend, bevestigt het OM.
Volgens het OM zijn in een eerder politieonderzoek al verschillende personen gehoord. Met het gerechtelijk vooronderzoek wil justitie nu extra onderzoek laten doen dat alleen onder leiding van de rechter-commissaris kan plaatsvinden. Die mag getuigen onder ede horen en mensen verplichten mee te werken aan het onderzoek.
De zaak draait om het bloedbad van Moiwana op 29 november 1986. Tijdens een militaire actie in het district Marowijne werden toen tientallen dorpsbewoners gedood. De aanval werd uitgevoerd door legereenheden onder bevel van Desi Bouterse, destijds bevelhebber van het Nationaal Leger.
Internationaal wordt het incident beschouwd als een van de zwaarste mensenrechtenschendingen uit de Surinaamse geschiedenis.
In 2005 oordeelde het Inter-Amerikaans Hof voor de Rechten van de Mens dat Suriname verantwoordelijk is voor de massamoord en voor het uitblijven van vervolging. De staat werd verplicht tot schadevergoeding en tot vervolging van de verantwoordelijken. Tot op heden is echter niemand veroordeeld.
Met het nieuwe gerechtelijk vooronderzoek lijkt het OM na bijna veertig jaar eindelijk werk te maken van die verplichting. Over de voortgang en mogelijke verdachten doet het OM voorlopig geen verdere mededelingen.
| snc.com | Door: Redactie



































