• donderdag 05 June 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Onafhankelijk Kiesbureau in de fout: Een risico voor Suriname

| de ware tijd | Door: Redactie

Het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) heeft zich met zijn recente verklaring over het overlijden van voormalig president Desi Bouterse in het oog van een storm geplaatst. Het instituut, dat de plicht heeft om onpartijdigheid en integriteit hoog te houden, prees Bouterse in een officieel schrijven als een “bepalende politieke leider” en noemde zijn overlijden “een groot gemis voor het land en de samenleving”. 

Deze woorden hebben vergaande implicaties voor de geloofwaardigheid van het OKB en roepen fundamentele vragen op over de onafhankelijkheid van dit cruciale democratische instituut. Dit incident vormt een ernstig risico voor het vertrouwen in de democratische processen van Suriname.

“De

verklaring van het OKB roept ook vragen op over de manier waarop het verleden wordt geëvalueerd”

Het OKB is opgericht met als hoofddoel het waarborgen van eerlijke, transparante en onpartijdige verkiezingen. Het instituut speelt een sleutelrol in het democratische proces door toezicht te houden op de verkiezingen en erop toe te zien dat deze verlopen volgens de grondwettelijke en wettelijke voorschriften. 

Neutraliteit is daarbij niet alleen wenselijk, maar absoluut noodzakelijk. De bevolking moet erop kunnen vertrouwen dat het OKB geen politieke voorkeuren heeft en haar verantwoordelijkheid met de hoogste mate van integriteit uitvoert.

Wanneer een instantie zoals het OKB uitspraken doet die kunnen

worden geïnterpreteerd als politieke sympathie of erkenning voor een controversiële figuur, ondermijnt dat het vertrouwen van de samenleving in de eerlijkheid van het verkiezingsproces. De verklaring van het OKB in verband met Bouterse’s overlijden is daarom uiterst problematisch. Het roept de vraag op of het OKB nog wel in staat is zijn kerntaak uit te voeren zonder beïnvloeding door politieke sentimenten.

De problematische verklaring

In hun verklaring stellen plaatsvervangend voorzitter Ravin Soerdjbalie en secretaris Anielkoemar Sewgobind dat “de bijdrage van Desi Bouterse aan de politieke ontwikkeling van Suriname” moet worden erkend. Het schrijven prijst ook zijn rol bij de oprichting van de Nationale Democratische Partij (NDP) en zijn impact op het nationaal beleid. Dit soort uitspraken wekt de indruk dat het OKB niet alleen respect betoont, maar ook sympathie toont voor een figuur die diep verdeeldheid heeft gezaaid in de Surinaamse samenleving.

Bouterse was meer dan een “politieke leider”: hij was een omstreden figuur. Zijn betrokkenheid bij de militaire coup van 1980, de decembermoorden van 1982 en zijn veroordeling voor drugshandel zijn zaken die niet genegeerd kunnen worden. Het erkennen van zijn bijdragen zonder tegelijkertijd de controverses en schade die hij heeft veroorzaakt te benoemen, laat een eenzijdig beeld zien dat niet past bij de neutrale positie die het OKB hoort in te nemen.

De gevaren van politieke sympathie

Een van de grootste risico’s van deze verklaring is de perceptie dat het OKB niet langer onafhankelijk is. Wanneer een instituut dat verantwoordelijk is voor de democratische processen uitspraken doet die kunnen worden gezien als politieke voorkeur, ondermijnt dit de legitimiteit van toekomstige verkiezingen. 

Burgers kunnen gaan twijfelen aan de objectiviteit van het OKB en daarmee aan de eerlijkheid van de verkiezingsuitslagen. Daarnaast zet deze situatie de deur open voor politieke beïnvloeding. Als het OKB zich inlaat met het prijzen van politieke figuren, hoe kan het dan garanderen dat het zijn beslissingen vrij van politieke druk neemt? 

Dit soort uitspraken zet een gevaarlijk precedent. Andere politieke partijen of leiders kunnen vergelijkbare erkenning eisen, wat de onafhankelijkheid van het OKB verder in gevaar brengt.

Selectieve herdenking en geschiedvervalsing

De verklaring van het OKB roept ook vragen op over de manier waarop het verleden wordt geëvalueerd. Het lijkt alsof het OKB zich richt op het eren van Bouterse’s “positieve” bijdragen, terwijl het zijn negatieve daden volledig negeert. Dit is een vorm van selectieve herdenking die schadelijk is voor het collectieve geheugen van de samenleving.

Het is van groot belang dat publieke instituties zoals het OKB hun woorden zorgvuldig kiezen, vooral wanneer zij spreken over controversiële figuren. Door Bouterse’s rol te prijzen zonder zijn betrokkenheid bij grove mensenrechtenschendingen te erkennen, geeft het OKB een eenzijdige en onvolledige weergave van zijn nalatenschap. Dit draagt bij aan geschiedvervalsing en ondermijnt de inspanningen van slachtoffers en hun families om gerechtigheid te verkrijgen.

In een land als Suriname, waar democratie nog steeds in ontwikkeling is en het vertrouwen in publieke instituties fragiel kan zijn, is het van cruciaal belang dat instituten zoals het OKB hun neutraliteit behouden. Het uiten van politieke sympathie, of zelfs maar de schijn daarvan, kan de stabiliteit van het democratische proces in gevaar brengen.

Het vertrouwen in democratische instituties is een van de pijlers van een goed functionerende democratie. Wanneer dat vertrouwen wordt ondermijnd, ontstaan er scheuren in het systeem die moeilijk te herstellen zijn. De verklaring van het OKB draagt bij aan een sfeer van wantrouwen en polarisatie. Dit kan niet alleen schadelijk zijn voor de geloofwaardigheid van het OKB, maar ook voor de bredere democratische processen in het land.

OKB kan deze fout herstellen

Het OKB moet onmiddellijk actie ondernemen om de schade die door deze verklaring is aangericht, te herstellen. Het zou een nieuwe verklaring moeten uitgeven waarin het benadrukt dat het geen politieke voorkeur heeft en waarin het zijn eerdere uitspraken nuanceert. Het kan stellen dat de oorspronkelijke verklaring bedoeld was als een algemene uiting van medeleven en niet als een politieke uitspraak. 

Daarnaast moet het OKB duidelijke richtlijnen ontwikkelen voor publieke communicatie om ervoor te zorgen dat toekomstige verklaringen consistent zijn met de waarden van neutraliteit en onpartijdigheid. De betrokken functionarissen bij het opstellen van de oorspronkelijke verklaring zouden hun handelen moeten verantwoorden tegenover de samenleving. 

Dit zou kunnen gebeuren via een openbare hoorzitting of een verklaring aan de pers. Het OKB moet actief werken aan het herstellen van het vertrouwen van de samenleving. Dit kan door in gesprek te gaan met maatschappelijke organisaties, politieke partijen en burgers om te benadrukken dat het instituut zich inzet voor onpartijdigheid.

John Slagveer

| de ware tijd | Door: Redactie

  • snc.com

    05-jun-2025 - 12:47

    Nieuwe OW-minister krijgt zwaar dossier en lastige beslissingen

    De aankomende minister van Openbare Werken (OW) staat voor stevige keuzes, vo

  • snc.com

    05-jun-2025 - 12:30

    VHP wint in Commewijne, zetelverdeling officieel vastgesteld

    Het Hoofdstembureau van Commewijne heeft woensdag tijdens een openbare zittin

  • snc.com

    05-jun-2025 - 11:00

    Apple compenseert CO₂-uitstoot met aankoop van Guyanese boskredieten

    Apple heeft 100.000 koolstofkredieten gekocht van Guyana’s nationale bosbesch

  • abc-Suriname

    05-jun-2025 - 07:13

    Hoofdstembureaus maken aantal RR- en DR zetels bekend

    De komende dagen zullen de hoofdstembureaus van alle districten bekendmaken wat de zetelverdeling is op ressortraad- en districtsraadniveau (RR en DR). De directeur van Binnenlandse Zaken (BIZA), Nasier Eskak, legt uit dat de zetelverdeling op DR-niveau naar evenredigheid is van die op RR-niveau. Er is een calculatie-methode, zoals vastgelegd in de wet, om de DR-zetels te berekenen. Het aantal RR

  • abc-Suriname

    05-jun-2025 - 04:04

    SLM schrapt vluchten naar Frans-Guyana vanwege EU-vliegverbod

    De Surinaamse Luchtvaartmaatschappij SLM, is genoodzaakt om de regionale vluchten naar Cayenne, Frans-Guyana, te schrappen. Deze bestemming is verwijderd uit het aanbod van de vliegmaatschappij omdat Suriname een verbod opgelegd kreeg om naar gebieden binnen de Europese Unie te vliegen. Voor de rest gaan alle vluchten van de SLM door, vertelt directeur Steven Gonesh. Het European Union Aviation S

  • waterkant

    04-jun-2025 - 23:49

    KLM gestart met vluchten vanuit Nederland naar Guyana

    KLM is vandaag gestart met twee wekelijkse vluchten vanuit Amsterdam naar Georgetown, met een tussenstop op Sint Maarten.De nieuwe route van de vliegmaatschappij naar het buurland van Suriname wordt op de woensdag en zaterdag gevlogen. KLM-vlucht KL789 vertrekt om 10:00 uur lokale tijd vanuit Amsterdam (AMS) en maakt een tussenstop op St. Maarten (SXM), waar het toestel om 13:00 uur aankomt.Na een

  • abc-Suriname

    04-jun-2025 - 21:00

    Constitutioneel Hof al bijna een maand stuurloos

    Het Constitutioneel Hof is al bijna een maand stuurloos. Op 7 mei is een deel van het bestuur, dat voor 5 jaar was benoemd in 2020, afgetreden. De zittingstermijn was verlopen. De regering en het parlement hebben nagelaten om te zorgen voor een nieuw bestuur. De zittingstermijn is ook niet verlengd.Het parlement moet voordrachten doen voor de voorzitter, vice-voorzitter, leden en plaatsvervangend

  • abc-Suriname

    04-jun-2025 - 19:48

    Parlementariërs tekenen condoleanceregister na bootongeluk

    De voorzitter van De Nationale Assemblée (DNA), Marinus Bee, heeft vandaag samen met enkele parlementsleden, het condoleanceregister getekend in het Perscentrum van DNA. Dit gebeurde naar aanleiding van het tragische bootongeluk nabij het gebied Tapoekoe/Bamboesi in het district Marowijne, waarbij op zondag 1 juni 2025 zeven personen het leven lieten.Ook de leden Stephen Tsang, Jennifer Vreedzaa

  • snc.com

    04-jun-2025 - 12:55

    Analyse: Coalitie zonder VHP is politieke kortzichtigheid

    De partijen NDP, NPS, PL, A20, BEP en ABOP hebben na veel kritiek op Santokhi

  • waterkant

    04-jun-2025 - 05:00

    Cedric van Samson: “VHP schuwt de oppositiebanken niet”

    “Als je moet zien dat zoveel politieke partijen in Suriname zich gebundeld hebben om de VHP in de oppositie te zetten, dan is het beter dat de VHP in de oppositie gaat. Omdat je dan geen vrienden hebt om een coalitie te vormen”, zegt herkozen VHP-assembleelid Cedric van Samson.In een interview op radio SRS voerde Van Samson aan dat er een zware campagne door tegenstanders is gevoerd en uiteind

  • abc-Suriname

    04-jun-2025 - 02:31

    Berenstein noemt onderbrengen van directoraat Arbeid bij Volksgezondheid een valse start

    De aantredende regering is voornemens om het ministerie van Arbeid, Werkgelegenheid & Jeugdzaken op te spiltsen. Arbeid zal als directoraat worden ondergebracht bij het ministerie van Volksgezondheid. Dit ministerie zal worden uitgebreid en zal heten, ministerie van Welzijn, Volksgezondheid & Arbeid. C-47 voorzitter Robby Berenstein noemt dit voornemen een valse start. Arbeid was ooit eens al een

  • KPS

    04-jun-2025 - 00:37

    Update: ontzielde lichamen van de vier vermiste slachtoffers van het bootongeval op de Marowijne rivier geborgen

    De politie van het bureau Albina en de brandweer hebben in samenwerking met de locale hulpdiensten en de Franse autoriteiten, de ontzielde lichamen van de vier slachtoffers, die na het bootongeval op zondag 1 juni 2025 op de Marowijne rivier werden vermist, op dinsdag 3 juni 2025 geborgen. Deze vier lichamen, van wie twee volwassenen en twee kinderen zijn eveneens in opdracht van het Openbaar Min

  • abc-Suriname

    03-jun-2025 - 22:32

    Door CASAS gecertificeerde luchtvaartmaatschappijen tijdelijk niet toegestaan te vliegen naar EU

    Surinam Airways heeft hedenochtend via de luchtvaartautoriteit CASAS kennis genomen van de beslissing van de European Commission Directorate Aviation dat Suriname is geplaatst op de EU Air Safety List. Dit besluit is het gevolg van de bevindingen dat de autoriteit van ons land niet volledig heeft voldaan aan de veiligheidsstandaarden tijdens een recente beoordeling door de European Union Aviation

  • waterkant

    03-jun-2025 - 22:00

    Topoverleg SLM, CASAS en TCT; SLM vluchten Cayenne vanaf donderdag uitgesteld

    Naar aanleiding van de de beslissing van de European Commission Directorate Aviation, dat Suriname is geplaatst op de EU AIR SAFETY list en het daardoor tijdelijk niet toegestaan is te vliegen op Europese Unie (EU) bestemmingen, vond er vanmiddag in Paramaribo een constructief dialoog met relevante autoriteiten plaats.Op het kantoor van de Surinaamse luchtvaartautoriteit CASAS is er gesproken met

  • united news

    03-jun-2025 - 14:53

    SLM ONTKOMT ALSNOG AAN EU-VLIEGVERBOD

    Bron: Luchtvaarnieuws.Vanaf dinsdag mogen luchtvaartmaatschappijen die gecertificeerd zijn in Suriname en Tanzania niet meer vliegen in de Europese Unie, heeft de Europese Commissie bekendgemaakt.De twee landen zijn op de zwarte lijst gezet “omdat ze niet voldoen aan de internationale veiligheidsnormen”, meldt de Commissie in een verklaring.Het besluit heeft niet direct gevolgen voor het vlieg

  • united news

    03-jun-2025 - 14:25

    SURINAAMSE OFFSHORE-KRACHTEN IN OPLEIDING VOOR MEGAPROJECT GRANMORGU

    Bron: OilnowTerwijl Suriname zich voorbereidt op het grootschalige offshoreproject GranMorgu, is Atlas Professionals begonnen met een gericht opleidingsprogramma om lokaal talent klaar te stomen voor werk op zee. Dat heeft het bedrijf deze week bekendgemaakt.Het initiatief, “Greenhands Offshore”, richt zich op beginnende arbeidskrachten — in de sector bekend als greenhands — en biedt hen d

  • snc.com

    03-jun-2025 - 12:22

    TotalEnergies Suriname dient milieueffectrapport in voor nieuwe offshore verkenning

    TotalEnergies Suriname heeft bij het Nationaal Instituut voor Milieu en Ontwi

  • snc.com

    03-jun-2025 - 12:15

    OKB vraagt Biza om snelle ingreep: stemverwerking Wanica verloopt traag

    Het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) heeft in een brief aan het ministerie van

  • snc.com

    03-jun-2025 - 11:17

    Rusland wijst voorstel van Brunswijk resoluut af: “Dit plan gaat niet door”

    NPS-voorzitter Gregory Rusland heeft zaterdagavond tijdens een dankdienst in

  • abc-Suriname

    03-jun-2025 - 09:30

    Viering 25 februari geen zaak van komende regering, zegt Rusland

    De viering van 25 februari ter nagedachtenis aan de staatsgreep van 1980, waarbij de NPS-regering onderleiding van premier Henck Arron werd afgezet en waarna de 8 decembermoorden plaatsvonden, zullen geen onderdeel zijn van het regeringsprogramma van het nieuw aan te treden kabinet. De NPS heeft op tafel gelegd dat met deze zaken rekening gehouden wordt. Dit zei Gregory Rusland in ABC Actueel. Hi

  • snc.com

    03-jun-2025 - 09:10

    Bibis roept PSA-aanvragers op om aanvraag vóór 5 juni te voltooien

    Het Ministerie van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationa

  • waterkant

    03-jun-2025 - 07:00

    Contract Leo Brunswijk (57) bij EBS loopt tot zijn 60ste

    De 57-jarige algemeen directeur van de NV Energie Bedrijven Suriname (EBS), Leo Brunswijk, ziet zichzelf in elk geval tot zijn 60ste bij het staatsbedrijf aanblijven. Volgens hem loopt zijn contract bij het bedrijf tot aan die leeftijd.Brunswijk ziet zijn positie bij EBS als veilig, ook al treedt er binnenkort een nieuwe regering aan, omdat zijn contract bij het bedrijf loopt tot zijn 60ste.Volgen

  • abc-Suriname

    03-jun-2025 - 06:30

    Mathoera feliciteert NDP met verkiezingswinst

    Krishna Mathoera, de huidige minister van Defensie en gekozen parlementariër voor de VHP, feliciteert de NDP met de verkiezingswinst. ‘Hoewel de uitslag niet definitief is, feliciteer ik de NDP met het aantal behaalde stemmen. Ik ben een democraat en ik respecteer de wil van het volk’, schrijft zij op Facebook. De verklaring van Mathoera komt in een periode waar de VHP en VHP’ers opmerkeli

  • abc-Suriname

    03-jun-2025 - 05:01

    Panka ‘hint’ VHP: Simons en Rusland bij acclamatie kiezen

    Het zou de VHP sieren om ondersteuning te geven zodat Gregory Rusland (NPS) en Jennifer Simons (NDP) bij acclamatie gekozen worden tot respectievelijk vicepresident en president van Suriname in De Nationale Assemblée. Dat stelt NDP-woordvoerder Ricardo Panka. De zes samenwerkende partijen, NDP, NPS, PL, BEP, A20 en ABOP hebben precies 34 zetels om de president in het parlement te kiezen. Het zou

  • abc-Suriname

    03-jun-2025 - 04:00

    Geen personen uitgesloten in nieuwe regering

    Niemand wordt uitgesloten bij de nieuw te vormen regering. Dat stelt NDP-voorzitter Jennifer Simons. Er is echter teveel verschil met de VHP op politiek vlak, waardoor gekozen is voor een samenwerking met 6 partijen. Hiermee reageert Simons op uitspraken van president Chan Santokhi, waarbij hij stelt dat niemand moet worden uitgesloten. Over de onderhandelingen zegt Simons dat er uitdagingen ware

  • united news

    02-jun-2025 - 22:23

    GOUD STIJGT TOT VOORBIJ 3.360 DOLLAR DOOR ESCALERENDE GEOPOLITIEKE SPANNINGEN

    Bron: Business.amEscalerende geopolitieke spanningen en hernieuwde handelsoorlogdreigingen hebben de goudprijs omhoog doen schieten.Het edelmetaal steeg maandagochtend met meer dan 2 procent en bereikte 3.362,03 dollar per ounce.De ongerustheid onder beleggers komt voort uit de afbrokkelende handelsrelaties tussen de VS en China. Beide landen beschuldigen elkaar van het schenden van hun recente ha

  • united news

    02-jun-2025 - 22:09

    FRANKRIJK BOUWT GEVANGENIS IN SINT LAURENT VOOR DRUGSCRIMINELEN EN TERRORISTEN

    Frankrijk gaat een nieuwe zwaarbeveiligde gevangenis bouwen in Sint Laurent du Maroni, aan de overzijde van de Marowijnerivier tegenover het Surinaamse Albina.De inrichting, die in 2028 in gebruik moet worden genomen, krijgt plaats voor 500 gedetineerden en is bedoeld voor zware drugscriminelen en terroristen. De bouwkosten worden geraamd op circa Euro 400 miljoen. De Surinaamse autoriteiten hebbe

  • united news

    02-jun-2025 - 21:35

    TOTALENERGIES PLANT SEISMISCH ONDERZOEK VOOR KUST VAN SURINAME

    Bron: OilNowTotalEnergies Suriname heeft bij het Nationaal Instituut voor Milieu en Ontwikkeling in Suriname (NIMOS) concept-milieueffectrapportages ingediend voor nieuw offshore olieonderzoek.De energiegigant wil geofysische surveys uitvoeren in de ondiepe waterblokken 6 en 8, ongeveer 90 kilometer uit de kust, op dieptes tussen 30 en 80 meter.De blokken bevinden zich ten westen van het Shallow O

  • abc-Suriname

    02-jun-2025 - 21:19

    Politie over bootongeval: 3 overleden, 4 vermist en 5 gered

    Bij het bootongeval op de Marowijne rivier in de avond van zondag 1 juni 2025 zijn er tot nog toe de drie lichamen geborgen. Het gaat in deze om D.M. (28), G.G. (25) en een 3 jarige jongetje. Vier opvarenden, van wie twee volwassenen en twee kinderen worden nog vermist. De vijf andere opvarenden R.P (42), T.I. (18), L.A. (20), E.A. (65) en M.M. (46) werden met behulp van anderen in veiligheid geb

  • united news

    02-jun-2025 - 16:17

    CARICOM TEST MET SUCCES EIGEN REGIONAAL DIGITAAL BETAALSYSTEEM

    De centrale banken binnen de Caribische Gemeenschap (Caricom) hebben besloten een nieuw regionaal betalingsplatform te ontwikkelen waarmee grensoverschrijdende transacties in lokale valuta direct kunnen worden afgehandeld.Dit moet de afhankelijkheid van de Amerikaanse dollar verminderen en de financiële integratie binnen het economische blok versterken.Het besluit werd genomen tijdens de 64e bi-j