• maandag 15 September 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Financiële positie werkende klasse flink achteruit gegaan

| starnieuws | Door: Redactie

Onder het IMF-programma van de huidige regering is de financiële situatie van de gemiddelde burger behoorlijk verslechterd. De fiscale maatregelen, die oorspronkelijk bedoeld waren om de economie op lange termijn te stabiliseren, hebben echter het tegenovergestelde effect gehad voor de meeste Surinamers: ze hebben de financiële positie van de burger drastisch verslechterd, de werkloosheid vergroot en de armoede verergerd.

Een

van de meest ingrijpende maatregelen die de regering heeft doorgevoerd, is het marktconform maken van de tarieven voor essentiële nutsvoorzieningen, zoals elektriciteit, water en telefoondiensten. De prijzen van nutsvoorzieningen zijn met minimaal 300% gestegen. De verhoging van de WAM-verzekering heeft daarnaast de financiële druk op de burgers vergroot.  Gezinnen met een beperkt inkomen, moeten meer geld uittrekken om hun vervoermiddelen te verzekeren. Aan de andere kant is de boete op onverzekerd rijden flink verhoogd.

Daarnaast heeft de regering de prijzen van gascilinders  maandelijks laten verhogen. Een gascilinder die SRD50 kostte, kost nu SRD320. Een verhoging van 540%.  Hetzelfde geldt voor

bustarieven: openbaar vervoer, een belangrijke vervoersoptie voor veel Surinamers, is aanzienlijk duurder geworden. Volgens ABS beschikt 47% van de Surinaamse huishoudens niet over een auto. Dit heeft een directe impact op de mobiliteit van de bevolking, vooral voor de mensen die afhankelijk zijn van het openbaar vervoer om naar hun werk of school te gaan.

Het bijna overal betalen voor medicijnen heeft ook een verwoestend effect gehad. Veel medicijnen zijn nu bijna onbetaalbaar. Zelfs voor operaties moeten patiënten zelf bijdragen aan de kosten. Dit geldt vooral voor de mensen met een Bazokaart. Wanneer mensen die al worstelen om hun basisbehoeften te dekken, ook geconfronteerd worden met onbetaalbare medische kosten, dan wordt het leven behoorlijk ondraaglijk.

De verhoging van inschrijfgelden en  collegegelden maakt het voor veel jongeren, vooral uit arme gezinnen, vrijwel onmogelijk om een hogere opleiding te volgen. Dit versterkt de sociale ongelijkheid en belemmert de kansen van de toekomstige generatie.

Vanwege de koersstijging zijn de huurprijzen flink gestegen, wat het voor veel gezinnen moeilijker maakt om een betaalbare woning te vinden. Daarnaast vormt de stijging van de prijzen in de winkels een ander probleem. De inflatie heeft de prijzen van voedsel en andere basisgoederen in veel gevallen verveelvoudigd doen stijgen, terwijl het inkomen van de werkende klasse in geen verhouding staat tot deze stijgingen.

Dit alles gebeurt, terwijl het aflossen van een auto voor velen niet meer vol te houden is. De prijzen voor brandstof en het onderhoud van een voertuig zijn flink gestegen. Burgers betalen ruim SRD 16 aan government take, maar zien geen verlichting in hun leefomstandigheid.

De regering heeft aangekondigd dat zij van plan is om de financiële ondersteuning van 30.000 huishoudens in te trekken. Dit besluit komt op een moment dat de armoede al op recordhoogte is, en waar veel gezinnen afhankelijk zijn van deze steun om in hun basisbehoeften te voorzien. Het intrekken van deze financiële ondersteuning heeft grote gevolgen voor de kwetsbare groepen in de samenleving, zoals ouderen, werklozen en gezinnen met jonge kinderen. De financiële ondersteuning wordt weggehaald ondanks IMF deze regering op de vingers heeft getikt dat zij te weinig doet om de sociale verloedering op te vangen.

Deze regering heeft door deze maatregelen het volk in een  financiële crisis gestort. Suriname bevindt zich in een vicieuze cirkel van armoede, waarbij de economische maatregelen die bedoeld waren om het land te stabiliseren, in werkelijkheid de financiële positie van de meeste burgers verder ondermijnen. Het is duidelijk dat de IMF-hervormingen niet het gewenste effect hebben gehad voor de Surinaamse bevolking.

De NDP heeft in haar politiekprogramma aangegeven dat huishoudens de basis vormen voor sociaal welzijn. Zij zijn prioriteit bij het sociaal beleid. De partij gaat voor welvaart en welzijn voor eenieder. Ahilia Welles (Lid NDP)

| starnieuws | Door: Redactie

  • abc-Suriname

    14-sep-2025 - 07:15

    Wijnerman: reden ontslag directeur Bureau Staatsschuld onduidelijk

    Naar aanleiding van berichten in de media op vrijdag 12 september 2025 over het ontslag van Malty Dwarkasing als administrateur-generaal bij het Bureau voor de Staatsschuld, heeft minister Adelien Wijnerman van Financiën en Planning op zaterdag 13 september gereageerd tegenover de Communicatie Dienst Suriname (CDS). De minister geeft aan dat zij de gang van zaken onfatsoenlijk vindt, aangezien d

  • abc-Suriname

    13-sep-2025 - 11:15

    Minister Manorath wil inburgeringsplicht voor buitenlanders die komen vestigen

    Gezien de toestroom van buitenlanders die zich komen vestigen in Suriname, wil minister Harish Manorath van Justitie & Politie over gaan tot een inburgeringsplicht voor deze mensen. Hij kijkt uit naar de instructies van de president over het bevolkingsbeleid. Dit bevolkingsbeleid moet onder andere hebben immigratiebeleid, een inburgeringsplicht, de Sranan Tongo taal beheersen en bekend zijn met d

  • waterkant

    13-sep-2025 - 10:00

    Misiekaba: “Tuberculosegevallen onder dak- en thuislozen onder controle”

    Nadat minister André Misiekaba van Volksgezondheid, Welzijn & Arbeid in Suriname te horen kreeg dat dak- en thuislozen mogelijk met tuberculose besmet zouden zijn, heeft hij direct de focal point op het Bureau voor Openbare Gezondheidszorg (BOG) daarover gesproken.“Hij wist me te vertellen dat volgens zijn rapportages de zaak onder controle is. Maar nu er weer gewag daarvan wordt gemaakt, ga ik

  • snc.com

    13-sep-2025 - 09:36

    Dwarkasing stapt op: Bezwaar tegen omstreden personen binnen financieel- en staatsschuldbeleid

    PARAMARIBO — Malty Dwarkasing, administrateur-generaal van het Bureau vo

  • waterkant

    13-sep-2025 - 04:00

    Ramautarsing: “Druk op koers komt door overmatige besteding overheid”

    De lichte koersstijging de afgelopen weken in Suriname is volgens econoom Winston Ramautarsing niet vanwege de vakantieperiode, zoals eerder door financiënminister Adelien Wijnerman is beweerd.“De druk op de koers komt om verschillende redenen. Eén daarvan is de overmatige besteding van de overheid. Zowel van de regering die is afgetreden als van de regering die ons nu met een gigantisch begro

  • cds

    12-sep-2025 - 23:41

    President begint aan werkbezoek in Nickerie; zaterdag ontmoeting met staatshoofd Guyana

    President Jennifer Simons is vrijdagmiddag aangekomen in het district Nickerie voor een driedaags werkbezoek, met als hoogtepunt de bilaterale ontmoeting met de president van Guyana, Mohamed Irfaan Ali. Het staatshoofd maakte op 12 september 2025 tijdens haar reis over de weg een tussenstop in Coronie, waar zij door districtscommissaris Eric Boldewijn werd verwelkomd en ook een ontmoeting had met

  • united news

    12-sep-2025 - 22:51

    SHATA BENOEMT DIRECTEUR

    Foto: Tourism Development Consultant Germaine Oostwijk.Per 2 oktober a.s. verwelkomt de Suriname Hospitality and Tourism Association (SHATA) haar nieuwe directeur.Germaine Oostwijk neemt deze rol op zich en kijkt er enorm naar uit. Haar passie ligt in het versterken van de toerismesector door middel van stakeholder engagement, beleidsbeïnvloeding en het vergroten van de bewustwording van het bela

  • abc-Suriname

    12-sep-2025 - 16:43

    Directieleden LVV worden verhoord inzake onregelmatigheden; Sewdien uitlandig

    De recherche van de politie is drukdoende met het onderzoek naar onregelmatigheden op het ministerie van Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV). In dat kader worden personen gehoord, waaronder voormalig onderdirecteur Landbouw Middelen, Jason Bakker en directeur Anand Ramkisoensing van Lanbouwkundig Onderzoek, Afzet en Verwerking. ABC verneemt dat zij zich gisteren met hun advocaat, Robby Denz, heb

  • snc.com

    12-sep-2025 - 08:18

    Vaargeul Surinamerivier voorlopig niet verder uitgediept

    De Surinaamse regering heeft besloten de vaargeul van de Surinamerivier voorl

  • abc-Suriname

    12-sep-2025 - 07:15

    Nieuwe RvC bij N.V. Luchthavenbeheer geïnstalleerd

    “De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) bij N.V. Luchthavenbeheer moet haar schouders eronder gaan zetten. En ervoor zorgen dat het bedrijf gezond blijft en vanuit een strategische visie ook nog op lang termijn gezond kan blijven.” Dit zei minister Raymond Landveld van Transport, Communicatie & Toerisme (TCT) donderdag bij de installatie van de raad op het Kabinet van de President. Naast Mis

  • abc-Suriname

    12-sep-2025 - 05:01

    Groot aantal districtscommissarissen zorgt voor juridische complicaties

    Het aantal districtscommissarissen (dc’s) van 21, voor 10 districten, zorgt voor juridische complicaties. De Progressieve Arbeiders en Landbouwers Unie (PALU) ziet met name op gebied van de districtsraad en de ministeriële vertegenwoordiging op het commissariaat, verwarring ontstaan.PALU-topper Imran Taus stelt dat de dc volgens de Wet Regionale Organen, de voorzitter is van de districtsraad.

  • Embedded thumbnail for Regionieuws TV Suriname 11 september 2025 - Pokie: malversaties op Ministerie - Dienstauto's terughalen

    snc.com

    12-sep-2025 - 05:00

    Regionieuws TV Suriname 11 september 2025 - Pokie: malversaties op Ministerie - Dienstauto's terughalen

    Geen verdere verdieping Surinamerivier vanwege financiële situati

  • waterkant

    12-sep-2025 - 05:00

    Pokie over vervanging SOZAVO-directeur: “Mensen hebben heel wat zaken uitgehaald en ze zijn onbestraft gebleven”

    De vervanging van Melitia Sentelia als directeur van Sociale Zaken en Volkshuisvesting in Suriname (Sozavo) was volgens minister Diana Pokie noodzakelijk vanwege de vele misstanden die zij in de afgelopen periode op het ministerie heeft geconstateerd.“De afgelopen tijden hebben we heel veel issues gehad en daar komen we niet onderuit. Mensen hebben heel wat zaken uitgehaald en ze zijn onbestraft

  • united news

    12-sep-2025 - 02:19

    NIEUWE RVC BIJ LUCHTHAVENBEHEER FOCUST OP AIRPORT EXPANSION PROJECT EN ONOPGELOSSE KWESTIE SLM

    Met de installatie van een nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) bij N.V. Luchthavenbeheer op donderdag 11 september 2025, verschuift de focus naar het ambitieuze Airport Expansion Project. Dit project moet niet alleen de luchthaven moderniseren, maar ook een belangrijke impuls geven aan de economische ontwikkeling van Suriname.De nieuwe RvC, onder leiding van president-commissaris Mistral van Lier

  • snc.com

    12-sep-2025 - 01:00

    Monorath: Politiehulpposten keren terug in binnenstad

    Minister van Justitie en Politie, Harish Monorath, kondigt aan dat meerdere p

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 22:14

    Quickscans op ministeries worden door aangetrokken consultants uitgevoerd

    Bij de verschillende ministeries zijn er Quick Scan Teams ingezet om een inventaris van de situatie te maken. Hiervoor heeft de regering consultants aangetrokken voor de duur van twee maanden. Minister Patrick Brunings van Olie, Gas en Milieu zei in ABC Actueel dat er bij hem twee deskundigen zijn ingezet, gezien de grootte van het ministerie. Bij de grotere ministeries zijn meer mensen nodig voo

  • cds

    11-sep-2025 - 20:25

    Nieuwe RvC moet N.V. Luchthavenbeheer gezond houden

    “De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) bij N.V. Luchthavenbeheer moet haar schouders eronder gaan zetten. En ervoor zorgen dat het bedrijf gezond blijft en vanuit een strategische visie ook nog op lang termijn gezond kan blijven.” Dit zei minister Raymond Landveld van Transport, Communicatie & Toerisme (TCT) op donderdag 11 september 2025 bij de installatie van de raad op het Kabinet van de

  • waterkant

    11-sep-2025 - 19:05

    Atompai vraagt geduld, leerkrachten eisen herstel koopkracht

    NPS-parlementariër Poetini Atompai heeft leerkrachten in Suriname vandaag opgeroepen om ondanks de aanhoudende financiële druk ‘nog één laatste keer’ vol te houden. In een boodschap op Facebook benadrukte hij dat de herwaardering van het lerarensalaris in oktober bovenaan zijn politieke agenda staat.“Iedereen weet dat u niet genoeg verdient… U moet meer verdienen,” aldus Atompai, d

  • united news

    11-sep-2025 - 16:29

    STAATSOLIE START SEISMISCH ONDERZOEK NAAR OLIE EN GAS VOOR DE KUST VAN SARAMACCA EN CORONIE

    Bron: Staatsolie Maatschappij Suriname N.V.Staatsolie Maatschappij Suriname N.V. bereidt een omvangrijk seismisch onderzoek voor in het ondiepe zeegebied voor de kust van Saramacca en Coronie.Het onderzoeksgebied beslaat circa 2.000 vierkante kilometer en ligt op een diepte tussen twintig en vijftig meter. Doel van de operatie is het in kaart brengen van mogelijke olie- en gasvoorraden in dit deel

  • waterkant

    11-sep-2025 - 13:00

    Monorath: “Bodycams zijn niet gebruikt en ik moet nu 7.000 dollar betalen voor de licentie”

    Het pilotproject waarmee het Korps Politie Suriname (KPS) onlangs gestart is om met ‘body cams’ de operatie in te gaan, blijkt in de praktijk volgens minister Harish Monorath van Justitie en Politie wat problemen op te leveren.Een van deze is dat deze ‘body cams’ een speciale licentie moeten hebben om in gebruik te kunnen nemen. Volgens de bewindsman is het daarom belangrijk dat JusPol bep

  • snc.com

    11-sep-2025 - 08:40

    Opportunisme en politiek theater rond kookgas: Simons schuift schuld door maar profiteert zelf

    President Jennifer Geerlings-Simons reageerde deze week op de gestegen kookga

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 05:01

    Surinaamse economie nog steeds fragiel; overheidsbeleid belangrijk

    De Surinaamse economie blijft, ook na een hervormingsprogramma van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in de afgelopen jaren, fragiel. De Suriname Economic Oversight Board (SEOB) komt tot deze conclusie door de macro-economische indicatoren te besturen. Er wordt gevraagd en ongevraagd kritiek gegeven op het financieel huishouden van de Staat.Macro-econoom Gavin Ooft, verbonden aan SEOB, stelt

  • waterkant

    11-sep-2025 - 03:30

    VP Rusland: “Toekenning extra bevoegdheden aan Akiemboto is voorlopige ingreep om zaken onder controle te houden”

    De toekenning van extra bevoegdheden door president Jennifer Simons aan haar Chief of Staff Sergio Akiemboto is volgens vicepresident van Suriname Gregory Rusland geen ondermijning van zijn gezag.De tweede man van het land voerde aan dat er tijdens de periode van de regering Santokhi-Brunswijk veel besluiten zijn genomen om op een bepaalde manier te werk te gaan. Zo gaf oud-president Chan Santokhi

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 02:35

    Aantal nieuwe dc’s krijgt pas na stagetraject tekeningsbevoegdheid

    De samenleving kan erop rekenen dat de nieuwe districscommissarissen (dc’s) de kwaliteiten bezitten of zullen opdoen om het werk te verzetten. Minister Miquella Huur van Regionale Ontwikkeling (RO), zei voor aanvang Raad van Ministersvergadering dat zij ervan uitgaat dat de kandidaten over het nodige werk- en denkniveau beschikken om goed te kunnen functioneren.Er was kritiek op sommige van de

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 01:00

    Nieuwe RvC’s Luchthavenbeheer en Canawaima Ferry Service worden deze week geïnstalleerd; SLM volgt later

    De regering werkt momenteel aan de benoeming van nieuwe Raden van Commissarissen (RvC) bij de parastatale bedrijven die vallen onder het ministerie van Transport, Communicatie & Toerisme (TCT). Inmiddels is de RVC van N.V. Havenbeheer Suriname geïnstalleerd. Morgen volgt die van N.V. Luchthavenbeheer en vrijdag de Canawaima Ferry Service. De leden zijn voorgedragen door de coalitiepartijen.Minis

  • snc.com

    11-sep-2025 - 00:00

    Silvano Tjon-Ahin nieuwe president-commissaris NV Havenbeheer

    De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) van NV Havenbeheer, onder leiding van

  • cds

    10-sep-2025 - 23:16

    IMF ziet Suriname in zeer belangrijke fase van ontwikkeling

    Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) ziet Suriname momenteel in een zeer belangrijke fase van zijn ontwikkeling. De organisatie is bereid het land op welke manier dan ook hierin te ondersteunen. Dit zegt Alberto Behar, IMF Mission Chief of Suriname, die op woensdag 10 september samen met andere IMF-functionarissen een beleefdheidsbezoek heeft gebracht aan president Jennifer Simons. Volgens Beh

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 21:43

    Guyanese president Ali zaterdag in Nickerie bij president Simons

    President Irfaan Ali van Guyana en Jennifer Simons van Suriname zullen elkaar op zaterdag 13 september ontmoeten in Nickerie voor werkoverleg. Dit maakte minister Melvin Bouva van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS) vandaag bekend voorafgaand aan de RvM.Tijdens de ontmoeting zullen politieke en diplomatieke vraagstukken van gemeenschappelijk belang aan bod komen, waaro

  • cds

    10-sep-2025 - 20:58

    Zonnepark voorziet gebieden tussen Gengeston en Nieuw Aurora van elektriciteit

    Dorpen tussen Gengeston en Nieuw Aurora worden voorzien van elektriciteit. Hiervoor is er in Nieuw Aurora een zonnepark opgezet, dat op maandag 8 september officieel in gebruik is genomen. Dit gebeurde in aanwezigheid van onder meer vicepresident Gregory Rusland, minister Dirk Currie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur en NV EBS-directeur Leo Brunswijk. Het project is onderdeel van het Caribbean