• donderdag 05 June 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname
Een van de afdelingen in het Academisch Ziekenhuis Paramaribo, waar het personeel ondanks tekorten aan alles een „geweldige prestatie” levert. Foto Ranu Abhelakh

Is er geen drain? Dan maar een maagsonde omknutselen

| snc.com | Door: Redactie

NRC | Ziekenhuis Paramaribo Tekorten aan materiaal, medicijnen en personeel dwingen artsen en verpleegkundigen in Suriname om creatief te zijn. Makkelijk is het niet. „Sorry dat ik mijn stem verhef, ik word er zo moedeloos van.”

Foto: Een van de afdelingen in het Academisch Ziekenhuis Paramaribo, waar het personeel ondanks tekorten aan alles een „geweldige prestatie” levert. Foto Ranu Abhelakh | Auteurs Juliët Boogaard Gepubliceerd op 3 januari 2024 om 22:05

Een van de afdelingen in het Academisch Ziekenhuis Paramaribo, waar het personeel ondanks tekorten aan alles een „geweldige prestatie” levert.
Foto Ranu Abhelakh

„Soms moet je een beetje knutselen”, zegt Navin Ramdhani,

hoofd van de intensive care van het Academisch Ziekenhuis Paramaribo (AZP) in Suriname. De thoraxdrains waren op. Die verwijderen opgehoopt vocht uit de borstholte, bijvoorbeeld bij patiënten met longaandoeningen. Maagsondes waren er nog wel, en net als thoraxdrains zijn dat siliconenslangetjes. „Dus we knipten wat gaatjes erin, en stopten die maagsonde in een long”, zegt Ramdhani, die ook anesthesioloog-intensivist is. „Dat ging prima.”

Er zijn wel vaker tekorten in de ziekenhuiszorg in Suriname – aan medicijnen, verbruiksartikelen (naalden, ampullen, slangetjes), personeel. Als arts of verpleegkundige leer je creatief om te gaan met wat er wél is. Zo was er onlangs een

landelijk tekort aan verdovingsmiddelen, waardoor operaties moesten worden uitgesteld. Op Ramdhani’s ic was er vooral een tekort aan opiaten. „Dus gebruikten we andere verdovingsmiddelen om mensen in slaap te houden, zoals ketamine en een beetje valium. Je hebt je trucjes.” Het nadeel: de duurdere medicijnen raken daardoor ook sneller op.

Lastiger om met inventieve trucjes op te lossen is het personeelstekort, waar de hele gezondheidszorg in Suriname last van heeft. Veel jongeren gaan in Nederland studeren en blijven daar werken. Of ze vertrekken na hun opleiding naar Nederland of de Caribische eilanden, vooral Aruba, Bonaire of Curaçao. Zowel in Nederland als in de landen in de buurt van Suriname liggen de salarissen in de zorg hoger dan in Suriname. Een verpleegkundige in Suriname verdient zo’n 200 euro per maand, in Nederland is dat ruim tien keer zo veel. Dat het leven in Suriname wat goedkoper is, weegt daar bij lange na niet tegen op.

Het schip vaart door, maar er springt wel vaak bemanning overboord
Lucia Pradon — operatieassistent

De mensen die wel blijven, proberen in het AZP „een zinkend schip zeilend te houden”, zegt Pieter Voigt, de enige hart- en longchirurg van Suriname. Operatieassistent Lucia Pradon corrigeert hem: „Het schip vaart door, maar er springt wel te vaak bemanning overboord.” Voigts afdeling had ooit veertien medewerkers in de operatiekamers: verpleegkundigen, laboranten, assistenten. Nu zijn dat er nog vier.

Pradon en Voigt studeerden beiden in Nederland, waarna ze terugkwamen naar Suriname. Het is hier inderdaad moeilijker een bestaan op te bouwen, zegt Pradon, maar spijt heeft ze nooit gehad. „Suriname heeft me harder nodig.”

Van links naar rechts: Ruth Sinkeler, Natalie Heerenveen, Sheran Henan en Farousha Rellum. Zij keerden terug naar Suriname om met hun opgedane kennis bij te dragen aan hun thuisland.

De slechte economische situatie waarin Suriname verkeert, is een van de redenen dat personeel wegtrekt. Er is steeds minder geld te besteden aan de zorg. Sinds eind 2020 daalde de Surinaamse dollar (SRD) flink in waarde en heeft het land te maken met een jaarlijkse inflatie van 50 tot 60 procent. Bij het aantreden van de nieuwe regering van president Chan Santokhi (VHP) in 2020 bleek dat het land onder voorganger Desi Bouterse miljarden euro’s aan schulden had gemaakt tegen hoge rentes, onder meer bij China.

Als de economie het zwaar heeft, heeft de zorg het ook zwaar, zegt chirurg Voigt. „Vroeger hadden we in Suriname jaarlijks zo’n 350 tot 450 euro per inwoner om aan de zorg te besteden. Nu is dat nog maar 90 tot 140 euro. Met dat geld is niet veel mogelijk.” Toch weten artsen, verpleegkundigen en medewerkers het ziekenhuis draaiende te houden. Hun takenpakket gaat verder dan medische zaken: artsen zoeken bijvoorbeeld zelf donateurs voor onderhoud aan het gebouw of voor medische apparatuur.

Snikheet

In de gang van het kindercentrum van het AZP zijn drie mannen met een ladder in de weer, ze installeren nieuwe airco’s. De oude waren er recentelijk mee opgehouden. „Het werd snikheet op de afdeling”, vertelt kinderarts Laurindo Kloof. De temperatuur in Suriname zakt vrijwel nooit onder de 30 graden. Er was geen geld voor reparatie of vervanging in het ziekenhuis. Artsen vonden zelf een particulier bedrijf bereid te betalen voor nieuwe airco’s en de installatie daarvan.

Vaak leiden we mensen op om ze te zien vertrekken
Laurindo Kloof — kinderarts

Er zijn vaak lekkages in het ziekenhuis, zegt Kloof. Niet alleen door kapotte airco’s, ook door regen – het dak van het ziekenhuis is niet overal bestand tegen hevige regenval. Dat is onhandig, in een land waar regelmatig sibibusi’s (zware tropische regenbuien) uit de lucht vallen. Op de afdeling neonatologie bladdert de verf van de muur. „Het gebouw wordt niet onderhouden. De noodzakelijke dingen regelen we zelf.”

Piep, piep, piep. Tien monitoren hangen aan de muren van de intensive care van het kindercentrum. Er staan maar vijf bedjes. „De overige vijf moesten we sluiten”, zegt Kloof. Eigenlijk hoort bij elke monitor een bed, maar de afdeling heeft niet genoeg personeel om tien bedden te bemannen.

Er zijn ook drie couveuses op de ic, waarvan er twee bezet zijn – twee baby’s liggen vrolijk naar het personeel te kirren, dat deze vrijdag in december kerstmutsen draagt. Die couveuses zijn geschikt voor baby’s vanaf 750 gram. „Dat is héél klein”, zegt Kloof. Wat hij ermee wil zeggen: op de afdeling kan veel, de artsen zijn toegerust met goede apparatuur. Maar zonder verplegend personeel kan dat allemaal níét.

De inspanningen van de medewerkers ten spijt veroorzaken de tekorten soms levensbedreigende situaties. In 2019 moest het kindercentrum van het AZP alle medium carebedden sluiten. Soms werden baby’s – die dus nog wel zorg nodig hadden – maar bij hun moeders gelegd, vertelt Kloof. Om te sterven. „Er waren geen mensen om ze de zorg te geven die ze nodig hadden.” Kloof zit op een bankje in het speeltuintje buiten de afdeling, tussen de wipwap en de schommel in. Hij kijkt star vooruit terwijl hij het zegt.

Foto Ranu Abhelakh
Foto Ranu Abhelakh | Navin Ramdhani, hoofd van de intensive care in het Academisch Ziekenhuis Paramaribo. „Elke dag ga ik de afdelingen af op zoek naar spullen als ampulletjes of slangetjes. Of ik bel andere ziekenhuizen af om te kijken of we iets kunnen uitwisselen.”

Jaarlijks worden er tienduizend kinderen geboren in Suriname, maar het AZP is het enige ziekenhuis in Suriname met een intensive care voor baby’s. Met tien ic-bedden zouden Kloof en zijn collega-kinderartsen zorgbehoevende kindjes goed kunnen opvangen, met de huidige vijf lukt dat niet altijd. „We worden continu gebeld”, zegt Kloof. Maar zelf zijn ze ook continu aan het bellen: stabiele baby’s moeten zo snel mogelijk naar een ander ziekenhuis, „zodat er weer een plek vrij is op de ic”.

Waar het kindercentrum van het AZP van profiteert, is dat andere ziekenhuizen het nóg zwaarder hebben en afdelingen sluiten. Het AZP neemt personeel van die afdelingen vaak over, en leidt het op tot gespecialiseerde verpleegkundigen op de intensive care voor baby’s. Het risico: de verpleegkundigen zijn dan dusdanig gespecialiseerd dat ze makkelijk elders – in het buitenland – terechtkunnen. „Vaak leiden we mensen op om ze te zien vertrekken.”

Ook de ic voor volwassenen kan niet op volle kracht draaien. Er zijn nu acht bedden beschikbaar, terwijl er volgens afdelingshoofd Ramdhani zeker achttien nodig zijn voor de bevolking van zo’n 600.000 mensen. Daardoor moet hij wekelijks zo’n tien patiënten laten wachten. Zij moeten bijvoorbeeld langer op een andere afdeling blijven voor ze naar de ic kunnen, al hebben ze die intensieve zorg wel al nodig. „Dat verkleint hun overlevingskansen”, zegt Ramdhani. Jaarlijks gaat het om ruim vijfhonderd patiënten.

Aan de economische omstandigheden in het land kunnen de artsen weinig doen, dus proberen ze personeel op andere manieren aan het AZP te binden. „We organiseren activiteiten, delen voedselpakketten uit, besteden veel aandacht aan mentale gezondheid”, zegt Kloof. Die strategie zette zijn team zo’n twee jaar geleden in. Sindsdien is er iets minder uitstroom, maar er gaan nog steeds te veel mensen weg. „Het enige dat écht zou helpen, is als de salarissen overeen zouden komen met die in omliggende landen.”

Rolls-Royce

Hoewel Ramdhani het personeel niet heeft om een ic met achttien bedden draaiende te houden, is die momenteel wél in aanbouw. Het ziekenhuis kreeg een lening van de Islamic Development Bank (IsDB), een internationale bank die ontwikkelingsprojecten financiert. Tijdens het interview in december staat Ramdhani nog in een bouwval, over zes tot negen maanden moet dit de nieuwe intensive care-afdeling zijn.

Waarom een ic met achttien bedden bouwen als je die toch niet kan bemannen? „Het geld kwam nu, laten we het dan maar meteen doen. Want dit is wel de behoefte van Suriname. Maar het is inderdaad een beetje alsof je een Rolls-Royce koopt zonder chauffeur en benzine, en die auto stil blijft staan.”

Ook Ramdhani studeerde en werkte eerst in Nederland, maar hij kon Suriname „nooit helemaal loslaten” en keerde daarom terug. Hij vloog onder meer in de traumahelikopter van het Erasmus MC in Rotterdam. Hij heeft contacten in veel Nederlandse ziekenhuizen, die hij nu vaak gebruikt. Uit een voorraadkast haalt hij een ingepakte buis. „Dit is een spoeddrain, vervaldatum september 2023. Maar het is gewoon een plastic buis, dus die vervaldatum slaat nergens op!” Collega’s uit Nederland stuurden de drains naar hem op. „Als een vriendendienst, maar ik zou willen dat dit structureel georganiseerd wordt, bijvoorbeeld tussen ziekenhuizen of overheden in Nederland en Suriname. Want het alternatief in Nederland is weggooien. Geef het aan ons!”

Hij verontschuldigt zich meermaals voor het verheffen van zijn stem – „maar ik word er zo moedeloos van”. Bedelen wil hij niet, zegt hij, en dat zou ook niet nodig moeten zijn: „Ik heb geen geld nodig, maar spullen.”

Met de pet rond

Een deel van de lening van de IsDB ging naar Voigts hart- en longafdeling, daar werd een nieuwe operatiekamer gebouwd. Maar gebruiksklaar was die niet: er miste bijvoorbeeld een röntgenapparaat, operatietafels en nieuwe instrumenten (de oude waren dertig jaar oud). Daar was niet genoeg geld voor. Voigt: „Dus zijn we zelf met de pet rondgegaan bij bedrijven en particulieren.”

Met de pet rond, zo doen de ziekenhuisafdelingen en verschillende ziekenhuizen dat onderling ook, vertelt anesthesist op de thoraxafdeling Rosita Bihariesingh, maar dan voor spullen in plaats van geld.

„Elke dag ga ik de afdelingen rond op zoek naar spullen als ampulletjes of slangetjes. Of ik bel andere ziekenhuizen af om te kijken of we iets kunnen uitwisselen. Laatst stuurde het ziekenhuis in Nickerie [een district ten westen van Paramaribo] een ambulance met magnesiumampullen hiernaartoe. Het is een eenvoudig middel tegen pijn, maar het was op. Wij stuurden andere medicijnen terug.” Die onderlinge samenwerkingen zijn essentieel, zegt Bihariesingh.

Het Surinaamse Hof van Justitie tijdens het uitspreken van het eindvonnis van Desi Bouterse, in de rechtszaak over de Decembermoorden. Foto Ranu Abhelakh/AFP
Voigt noemt het een „geweldige prestatie” dat de artsen en verpleegkundigen van het AZP de patiëntenzorg met weinig mensen en weinig middelen draaiende weten te houden. Hij heeft hoop.

De laatste jaren werden grote olievondsten gedaan voor de kust van Suriname, de eerste miljardenprojecten voor de winning ervan zijn begonnen. „Over een aantal jaar moet dat iets opleveren, waardoor hopelijk de economie en dus de zorg zal verbeteren. Tot die tijd blijven wij alle zeilen bijzetten om ons schip varende te houden: we hebben weinig, maar we kunnen veel.”


Abonneer op ons youtube kanaal.
Bedankt voor het kijken en abonneren.
'Suriname Nieuws Centrale'


| snc.com | Door: Redactie

  • snc.com

    05-jun-2025 - 12:47

    Nieuwe OW-minister krijgt zwaar dossier en lastige beslissingen

    De aankomende minister van Openbare Werken (OW) staat voor stevige keuzes, vo

  • snc.com

    05-jun-2025 - 12:30

    VHP wint in Commewijne, zetelverdeling officieel vastgesteld

    Het Hoofdstembureau van Commewijne heeft woensdag tijdens een openbare zittin

  • snc.com

    05-jun-2025 - 11:00

    Apple compenseert CO₂-uitstoot met aankoop van Guyanese boskredieten

    Apple heeft 100.000 koolstofkredieten gekocht van Guyana’s nationale bosbesch

  • abc-Suriname

    05-jun-2025 - 07:13

    Hoofdstembureaus maken aantal RR- en DR zetels bekend

    De komende dagen zullen de hoofdstembureaus van alle districten bekendmaken wat de zetelverdeling is op ressortraad- en districtsraadniveau (RR en DR). De directeur van Binnenlandse Zaken (BIZA), Nasier Eskak, legt uit dat de zetelverdeling op DR-niveau naar evenredigheid is van die op RR-niveau. Er is een calculatie-methode, zoals vastgelegd in de wet, om de DR-zetels te berekenen. Het aantal RR

  • abc-Suriname

    05-jun-2025 - 04:04

    SLM schrapt vluchten naar Frans-Guyana vanwege EU-vliegverbod

    De Surinaamse Luchtvaartmaatschappij SLM, is genoodzaakt om de regionale vluchten naar Cayenne, Frans-Guyana, te schrappen. Deze bestemming is verwijderd uit het aanbod van de vliegmaatschappij omdat Suriname een verbod opgelegd kreeg om naar gebieden binnen de Europese Unie te vliegen. Voor de rest gaan alle vluchten van de SLM door, vertelt directeur Steven Gonesh. Het European Union Aviation S

  • waterkant

    04-jun-2025 - 23:49

    KLM gestart met vluchten vanuit Nederland naar Guyana

    KLM is vandaag gestart met twee wekelijkse vluchten vanuit Amsterdam naar Georgetown, met een tussenstop op Sint Maarten.De nieuwe route van de vliegmaatschappij naar het buurland van Suriname wordt op de woensdag en zaterdag gevlogen. KLM-vlucht KL789 vertrekt om 10:00 uur lokale tijd vanuit Amsterdam (AMS) en maakt een tussenstop op St. Maarten (SXM), waar het toestel om 13:00 uur aankomt.Na een

  • abc-Suriname

    04-jun-2025 - 21:00

    Constitutioneel Hof al bijna een maand stuurloos

    Het Constitutioneel Hof is al bijna een maand stuurloos. Op 7 mei is een deel van het bestuur, dat voor 5 jaar was benoemd in 2020, afgetreden. De zittingstermijn was verlopen. De regering en het parlement hebben nagelaten om te zorgen voor een nieuw bestuur. De zittingstermijn is ook niet verlengd.Het parlement moet voordrachten doen voor de voorzitter, vice-voorzitter, leden en plaatsvervangend

  • abc-Suriname

    04-jun-2025 - 19:48

    Parlementariërs tekenen condoleanceregister na bootongeluk

    De voorzitter van De Nationale Assemblée (DNA), Marinus Bee, heeft vandaag samen met enkele parlementsleden, het condoleanceregister getekend in het Perscentrum van DNA. Dit gebeurde naar aanleiding van het tragische bootongeluk nabij het gebied Tapoekoe/Bamboesi in het district Marowijne, waarbij op zondag 1 juni 2025 zeven personen het leven lieten.Ook de leden Stephen Tsang, Jennifer Vreedzaa

  • snc.com

    04-jun-2025 - 12:55

    Analyse: Coalitie zonder VHP is politieke kortzichtigheid

    De partijen NDP, NPS, PL, A20, BEP en ABOP hebben na veel kritiek op Santokhi

  • waterkant

    04-jun-2025 - 05:00

    Cedric van Samson: “VHP schuwt de oppositiebanken niet”

    “Als je moet zien dat zoveel politieke partijen in Suriname zich gebundeld hebben om de VHP in de oppositie te zetten, dan is het beter dat de VHP in de oppositie gaat. Omdat je dan geen vrienden hebt om een coalitie te vormen”, zegt herkozen VHP-assembleelid Cedric van Samson.In een interview op radio SRS voerde Van Samson aan dat er een zware campagne door tegenstanders is gevoerd en uiteind

  • abc-Suriname

    04-jun-2025 - 02:31

    Berenstein noemt onderbrengen van directoraat Arbeid bij Volksgezondheid een valse start

    De aantredende regering is voornemens om het ministerie van Arbeid, Werkgelegenheid & Jeugdzaken op te spiltsen. Arbeid zal als directoraat worden ondergebracht bij het ministerie van Volksgezondheid. Dit ministerie zal worden uitgebreid en zal heten, ministerie van Welzijn, Volksgezondheid & Arbeid. C-47 voorzitter Robby Berenstein noemt dit voornemen een valse start. Arbeid was ooit eens al een

  • KPS

    04-jun-2025 - 00:37

    Update: ontzielde lichamen van de vier vermiste slachtoffers van het bootongeval op de Marowijne rivier geborgen

    De politie van het bureau Albina en de brandweer hebben in samenwerking met de locale hulpdiensten en de Franse autoriteiten, de ontzielde lichamen van de vier slachtoffers, die na het bootongeval op zondag 1 juni 2025 op de Marowijne rivier werden vermist, op dinsdag 3 juni 2025 geborgen. Deze vier lichamen, van wie twee volwassenen en twee kinderen zijn eveneens in opdracht van het Openbaar Min

  • abc-Suriname

    03-jun-2025 - 22:32

    Door CASAS gecertificeerde luchtvaartmaatschappijen tijdelijk niet toegestaan te vliegen naar EU

    Surinam Airways heeft hedenochtend via de luchtvaartautoriteit CASAS kennis genomen van de beslissing van de European Commission Directorate Aviation dat Suriname is geplaatst op de EU Air Safety List. Dit besluit is het gevolg van de bevindingen dat de autoriteit van ons land niet volledig heeft voldaan aan de veiligheidsstandaarden tijdens een recente beoordeling door de European Union Aviation

  • waterkant

    03-jun-2025 - 22:00

    Topoverleg SLM, CASAS en TCT; SLM vluchten Cayenne vanaf donderdag uitgesteld

    Naar aanleiding van de de beslissing van de European Commission Directorate Aviation, dat Suriname is geplaatst op de EU AIR SAFETY list en het daardoor tijdelijk niet toegestaan is te vliegen op Europese Unie (EU) bestemmingen, vond er vanmiddag in Paramaribo een constructief dialoog met relevante autoriteiten plaats.Op het kantoor van de Surinaamse luchtvaartautoriteit CASAS is er gesproken met

  • united news

    03-jun-2025 - 14:53

    SLM ONTKOMT ALSNOG AAN EU-VLIEGVERBOD

    Bron: Luchtvaarnieuws.Vanaf dinsdag mogen luchtvaartmaatschappijen die gecertificeerd zijn in Suriname en Tanzania niet meer vliegen in de Europese Unie, heeft de Europese Commissie bekendgemaakt.De twee landen zijn op de zwarte lijst gezet “omdat ze niet voldoen aan de internationale veiligheidsnormen”, meldt de Commissie in een verklaring.Het besluit heeft niet direct gevolgen voor het vlieg

  • united news

    03-jun-2025 - 14:25

    SURINAAMSE OFFSHORE-KRACHTEN IN OPLEIDING VOOR MEGAPROJECT GRANMORGU

    Bron: OilnowTerwijl Suriname zich voorbereidt op het grootschalige offshoreproject GranMorgu, is Atlas Professionals begonnen met een gericht opleidingsprogramma om lokaal talent klaar te stomen voor werk op zee. Dat heeft het bedrijf deze week bekendgemaakt.Het initiatief, “Greenhands Offshore”, richt zich op beginnende arbeidskrachten — in de sector bekend als greenhands — en biedt hen d

  • snc.com

    03-jun-2025 - 12:22

    TotalEnergies Suriname dient milieueffectrapport in voor nieuwe offshore verkenning

    TotalEnergies Suriname heeft bij het Nationaal Instituut voor Milieu en Ontwi

  • snc.com

    03-jun-2025 - 12:15

    OKB vraagt Biza om snelle ingreep: stemverwerking Wanica verloopt traag

    Het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) heeft in een brief aan het ministerie van

  • snc.com

    03-jun-2025 - 11:17

    Rusland wijst voorstel van Brunswijk resoluut af: “Dit plan gaat niet door”

    NPS-voorzitter Gregory Rusland heeft zaterdagavond tijdens een dankdienst in

  • abc-Suriname

    03-jun-2025 - 09:30

    Viering 25 februari geen zaak van komende regering, zegt Rusland

    De viering van 25 februari ter nagedachtenis aan de staatsgreep van 1980, waarbij de NPS-regering onderleiding van premier Henck Arron werd afgezet en waarna de 8 decembermoorden plaatsvonden, zullen geen onderdeel zijn van het regeringsprogramma van het nieuw aan te treden kabinet. De NPS heeft op tafel gelegd dat met deze zaken rekening gehouden wordt. Dit zei Gregory Rusland in ABC Actueel. Hi

  • snc.com

    03-jun-2025 - 09:10

    Bibis roept PSA-aanvragers op om aanvraag vóór 5 juni te voltooien

    Het Ministerie van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationa

  • waterkant

    03-jun-2025 - 07:00

    Contract Leo Brunswijk (57) bij EBS loopt tot zijn 60ste

    De 57-jarige algemeen directeur van de NV Energie Bedrijven Suriname (EBS), Leo Brunswijk, ziet zichzelf in elk geval tot zijn 60ste bij het staatsbedrijf aanblijven. Volgens hem loopt zijn contract bij het bedrijf tot aan die leeftijd.Brunswijk ziet zijn positie bij EBS als veilig, ook al treedt er binnenkort een nieuwe regering aan, omdat zijn contract bij het bedrijf loopt tot zijn 60ste.Volgen

  • abc-Suriname

    03-jun-2025 - 06:30

    Mathoera feliciteert NDP met verkiezingswinst

    Krishna Mathoera, de huidige minister van Defensie en gekozen parlementariër voor de VHP, feliciteert de NDP met de verkiezingswinst. ‘Hoewel de uitslag niet definitief is, feliciteer ik de NDP met het aantal behaalde stemmen. Ik ben een democraat en ik respecteer de wil van het volk’, schrijft zij op Facebook. De verklaring van Mathoera komt in een periode waar de VHP en VHP’ers opmerkeli

  • abc-Suriname

    03-jun-2025 - 05:01

    Panka ‘hint’ VHP: Simons en Rusland bij acclamatie kiezen

    Het zou de VHP sieren om ondersteuning te geven zodat Gregory Rusland (NPS) en Jennifer Simons (NDP) bij acclamatie gekozen worden tot respectievelijk vicepresident en president van Suriname in De Nationale Assemblée. Dat stelt NDP-woordvoerder Ricardo Panka. De zes samenwerkende partijen, NDP, NPS, PL, BEP, A20 en ABOP hebben precies 34 zetels om de president in het parlement te kiezen. Het zou

  • abc-Suriname

    03-jun-2025 - 04:00

    Geen personen uitgesloten in nieuwe regering

    Niemand wordt uitgesloten bij de nieuw te vormen regering. Dat stelt NDP-voorzitter Jennifer Simons. Er is echter teveel verschil met de VHP op politiek vlak, waardoor gekozen is voor een samenwerking met 6 partijen. Hiermee reageert Simons op uitspraken van president Chan Santokhi, waarbij hij stelt dat niemand moet worden uitgesloten. Over de onderhandelingen zegt Simons dat er uitdagingen ware

  • united news

    02-jun-2025 - 22:23

    GOUD STIJGT TOT VOORBIJ 3.360 DOLLAR DOOR ESCALERENDE GEOPOLITIEKE SPANNINGEN

    Bron: Business.amEscalerende geopolitieke spanningen en hernieuwde handelsoorlogdreigingen hebben de goudprijs omhoog doen schieten.Het edelmetaal steeg maandagochtend met meer dan 2 procent en bereikte 3.362,03 dollar per ounce.De ongerustheid onder beleggers komt voort uit de afbrokkelende handelsrelaties tussen de VS en China. Beide landen beschuldigen elkaar van het schenden van hun recente ha

  • united news

    02-jun-2025 - 22:09

    FRANKRIJK BOUWT GEVANGENIS IN SINT LAURENT VOOR DRUGSCRIMINELEN EN TERRORISTEN

    Frankrijk gaat een nieuwe zwaarbeveiligde gevangenis bouwen in Sint Laurent du Maroni, aan de overzijde van de Marowijnerivier tegenover het Surinaamse Albina.De inrichting, die in 2028 in gebruik moet worden genomen, krijgt plaats voor 500 gedetineerden en is bedoeld voor zware drugscriminelen en terroristen. De bouwkosten worden geraamd op circa Euro 400 miljoen. De Surinaamse autoriteiten hebbe

  • united news

    02-jun-2025 - 21:35

    TOTALENERGIES PLANT SEISMISCH ONDERZOEK VOOR KUST VAN SURINAME

    Bron: OilNowTotalEnergies Suriname heeft bij het Nationaal Instituut voor Milieu en Ontwikkeling in Suriname (NIMOS) concept-milieueffectrapportages ingediend voor nieuw offshore olieonderzoek.De energiegigant wil geofysische surveys uitvoeren in de ondiepe waterblokken 6 en 8, ongeveer 90 kilometer uit de kust, op dieptes tussen 30 en 80 meter.De blokken bevinden zich ten westen van het Shallow O

  • abc-Suriname

    02-jun-2025 - 21:19

    Politie over bootongeval: 3 overleden, 4 vermist en 5 gered

    Bij het bootongeval op de Marowijne rivier in de avond van zondag 1 juni 2025 zijn er tot nog toe de drie lichamen geborgen. Het gaat in deze om D.M. (28), G.G. (25) en een 3 jarige jongetje. Vier opvarenden, van wie twee volwassenen en twee kinderen worden nog vermist. De vijf andere opvarenden R.P (42), T.I. (18), L.A. (20), E.A. (65) en M.M. (46) werden met behulp van anderen in veiligheid geb

  • united news

    02-jun-2025 - 16:17

    CARICOM TEST MET SUCCES EIGEN REGIONAAL DIGITAAL BETAALSYSTEEM

    De centrale banken binnen de Caribische Gemeenschap (Caricom) hebben besloten een nieuw regionaal betalingsplatform te ontwikkelen waarmee grensoverschrijdende transacties in lokale valuta direct kunnen worden afgehandeld.Dit moet de afhankelijkheid van de Amerikaanse dollar verminderen en de financiële integratie binnen het economische blok versterken.Het besluit werd genomen tijdens de 64e bi-j