• vrijdag 25 July 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

GUYANA WIL MONDIALE LEIDERS ROND BIODIVERSITEIT VERENIGEN EN LANCEERT MILJARDENPLAN

| united news | Door: Redactie

Foto: President Irfaan Ali roept op tot meer biodiversiteitsfinanciering.| Bron: OilNow.

De wereld kan zich geen vrijblijvende klimaatambities meer veroorloven. De gevolgen van klimaatverandering zijn overal zichtbaar, en de urgentie om biodiversiteit te beschermen is groter dan ooit.

Tijdens de Global Biodiversity Alliance Summit, die op 23 juli in Guyana van start ging, zette president Irfaan Ali een krachtig pleidooi neer voor concrete actie, structurele financiering en internationale samenwerking.

De top, gehouden in het Arthur Chung Conference Centre, markeert de officiële lancering van de Global Biodiversity Alliance – een initiatief van president Ali zelf. Doel is het vormen van een krachtige wereldwijde coalitie

die zich inzet voor het behoud van biodiversiteit. Daarbij wordt ingezet op innovatieve financieringsmechanismen zoals biodiversiteitskredieten, groene obligaties en schuld-voor-natuurtransacties. De top ondersteunt ook de VN-doelstelling om tegen 2030 minstens 30 procent van alle land- en zeegebieden wereldwijd te beschermen. Volgens Ali is het mondiale investeringsniveau voor biodiversiteit verre van toereikend.

“Slechts 200 miljard dollar per jaar wordt momenteel in natuur geïnvesteerd, terwijl er minstens 700 miljard nodig is om de doelen van het wereldwijde biodiversiteitskader te halen. Dat vereist een verdrievoudiging van de financiële middelen, vooral ten behoeve van landen in het Mondiale Zuiden.”

Tijdens de top presenteerde Ali ook nieuwe

economische data over de natuurlijke rijkdom van zijn land. Uit een studie van McKinsey & Company en Conservation International blijkt dat Guyana jaarlijks voor ruim 15,2 miljard dollar aan ecosysteemdiensten levert. Veruit het grootste deel – 96 procent – betreft niet-verhandelbare baten zoals genetische bronnen en bestaanszekerheid, waarvan alleen al de genetische diversiteit jaarlijks 8,4 miljard dollar waard is.

Guyana bezit 20 miljoen hectare regenwoud en is wereldwijd koploper in de verkoop van gecertificeerde CO₂-kredieten. Zo kocht oliebedrijf Hess Corporation al eerder credits van Guyana, en onlangs volgde Apple met de aankoop van 100.000 credits om zijn emissies te compenseren.

De top wordt afgesloten met een gezamenlijke biodiversiteitsverklaring, financiële toezeggingen en de lancering van een vijfjarenplan – Actieplan 2025 – dat meetbare doelen bevat en in geselecteerde landen concrete projecten zal ondersteunen. Guyana positioneert zich hiermee nadrukkelijk als mondiaal voorbeeld in natuurbehoud en duurzame economie.

REGIO

 

 

| united news | Door: Redactie