• woensdag 29 October 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

BOLDEWIJN: ‘BRUG OVER CORANTIJN IS NIET NODIG’

| | Door: Redactie

Jurisdictie brug Corantijnrivier, samenwerking Guyana en Suriname nog steeds niet opgelost

De jurisdictie over de brug over de Corantijnrivier in de voorgestelde samenwerking tussen Guyana en Suriname, is nog steeds niet opgelost. Volgens bestuurskundige August Boldewijn, moet de jurisdictie over de brug onder Suriname vallen, maar er zou nu sprake zijn van gedeeld eigendom en beheer. Hij benadrukte dat de linkeroever van de Corantijn de grens vormt tussen de twee landen en dat de exploratie door geoloog Barrington Brown in 1871, deze claim ondersteunt. Boldewijn schrijft het verzet tegen de juiste grensverhouding toe aan foute handelingen van West-Europese staten en het

Britse Rijk. Angelique del Castilho, voorzitter van DA’91, en ABOP-assembleelid Edward Belfort, hebben eerder hun bezorgdheid geuit, als de jurisdictiekwestie niet goed geregeld wordt, vooral in het geval van mogelijke spanningen tussen de twee landen. Het ministerie van Openbare Werken is klaar om vooruitgang te boeken inzake het bruggenproject en heeft het ingenieursbureau WSP Caribbean opdracht gegeven voorbereidende studies, uit te voeren.

De regering van Suriname is de opdrachtgever voor deze studie. Boldewijn is van mening dat intussen de openbare inschrijving heeft plaatsgevonden voor de uitvoering van de bouw, echter is onduidelijk hoe de financiering gaat plaatsvinden. Volgens Boldewijn is nog

de vraag, hoe de verdeling van de uitgaven tussen Suriname en Guyana zal geschieden. “Zowel Suriname als Guyana heeft er baat bij, maar de hele Corantijnrivier behoort aan Suriname toe’’, aldus Boldewijn. Volgens hem wordt een brug gebouwd over onze eigen rivier.

Hij vraagt zich af, welke inbreng de andere partij heeft bij de financiering van de brug. Boldewijn wijst erop dat de Corantijnrivier sedert de periode van het Engelse beheer van de toenmalige kolonie Brits-Guiana, algeheel bezit is van Suriname.

Tevens stelt Boldewijn, dat het de samenleving onbekend is, wat de onkosten van de brug zullen zijn. Ook als er een diepzeehaven erbij komt en wie verantwoordelijk zal zijn voor de haven. “Dat zijn allemaal zaken waarover de Surinaamse bevolking geen informatie heeft gekregen”, aldus Boldewijn. Hij haalt ook het beginstadium van de bouw van de brug aan met betrekking tot het conflict tussen Guyana en Venezuela, waarbij het laatstgenoemde land drie vierde deel van het Guyanees grondgebied heeft opgeëist.

Volgens hem zou de situatie kunnen worden beschouwd als een ondersteuning aan Guyana. Bijgevolg de Venezolanen te zijner tijd de brug zouden kunnen opblazen. Boldewijn is van mening, dat de brug gezien zou kunnen worden als een vijandige aanval op de belangen van Venezuela.

Bovendien is er ook nog het grondgebied Tigri dat de Guyanezen bezet houden door toedoen van de voormalige kolonisator Engeland, dat tot op heden nog invloed heeft op de bezetting van Tigri.

“Die brug over de Corantijn is op dit moment niet nodig”, aldus Boldewijn. Ook refereerde hij naar de kwestie Tigri, die volgens hem heel belangrijk is, maar dat de Surinaamse regering niet over deze zaak praat. ‘’Een heet hangijzer voor ons als Surinamers, maar het belang van ons wordt ondergeschikt gemaakt aan het belang van Guyana.’’

Volgens de Guyana Times zullen binnenkort de Guyanese president Irfaan Ali en president Chandrikapersad Santokhi een besluit nemen over de financiering van de brug over de Corantijnrivier, die de twee buurlanden met elkaar moet verbinden.

Aanvankelijk was het plan om de brug te bouwen via een publiek-private samenwerking (PPP) en met een voorfinanciering.

Echter, twee bedrijven die voorstellen indienden voor de bouw van de brug, hebben niet kunnen voldoen aan de voorfinancieringseis. Vandaar dat de beide staatshoofden hebben besloten met technici samen te komen en een definitief voorstel te doen voor de financiering.

Er zijn al informele gesprekken gaande met financiële instellingen zoals de Inter-Amerikaanse Ontwikkelingsbank (IDB) die interesse zouden hebben getoond in het voorfinancieren van het project.

De brug over de Corantijnrivier is een belangrijke overeenkomst tussen Guyana en Suriname en zal een cruciale rol spelen bij het bevorderen van de samenwerking en ontwikkelingskansen voor beide landen creëren.

Het bouwcontract voor de brug is reeds getekend en er zijn zes internationale bedrijven die een offerte hebben ingediend voor de bouw. Boldewijn kijkt ook terug naar het regeerakkoord tussen de Vooruitstrevende Hervormings Partij (VHP), Nationale Partij Suriname (NPS) en ABOP, waarbij er nooit gesproken is over een brug over de Corantijn.

Toen ging het volgens hem over het Herstelplan, Opbouwplan en een Ontwikkelingsplan. Het plan moest in uitvoering gebracht worden in het tijdsbestek van deze regering. Echter maakt Boldewijn duidelijk, dat de regering niet kan zeggen dat in het Herstelplan de bouw van de brug was geprojecteerd.

Volgens Boldewijn is niet gesproken over een brug over de Corantijnrivier. ‘’Dit zijn allemaal omissies, informatie hierover moet aan het Surinaamse volk worden gegeven’’, aldus Boldewijn.

De hoge brug zal geschikt zijn voor scheepsverkeer en indrukwekkende afmetingen hebben voor wat betreft draagvermogen en doorvaarthoogte.

De brug wordt gebouwd met duurzaam beton en krijgt twee brede rijstroken voor auto’s. Het zorgvuldige ontwerp en de gebruikte materialen moeten zorgen voor een efficiënte en veilige doorstroming van het verkeer tussen Suriname en Guyana.

Al met al houdt de bouw van deze brug volgens de regering een grote belofte in voor de regio. De brug zal niet alleen de fysieke infrastructuur transformeren, maar ook een positieve invloed hebben op de economische vooruitzichten van Suriname, Guyana en de andere buurlanden.

Als symbool van samenwerking en vooruitgang zal de brug volgens het Kabinet Santokhi, een nieuw tijdperk van connectiviteit en ontwikkeling inluiden in de regio.

| | Door: Redactie

  • snc.com

    29-okt-2025 - 05:00

    Suriname stelt definitieve klimaatroute vast met NDC 3.0

    PARAMARIBO — Suriname heeft zijn nieuwe nationale klimaatkad

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 04:01

    Suriname één van de weinige landen die vooruitgang boekt in wereldwijde rechtstaatscore

    Terwijl de wereldwijde rechtsstaat opnieuw achteruitgaat, laat Suriname dit jaar een lichte vooruitgang zien. Dat blijkt uit de WJP Rule of Law Index 2025 van het World Justice Project (WJP). Volgens het rapport kende 68% van de landen een verslechtering van de rechtsstaat, tegenover 57% vorig jaar. Suriname behoort tot de minderheid van landen die er dit jaar iets op vooruit zijn gegaan. De alge

  • waterkant

    29-okt-2025 - 04:00

    Jogi: “Er is een discussie in de samenleving en ook in de VHP over leiderschap Santokhi”

    Het leiderschap van Chandrikapersad Santokhi binnen de Vooruitstrevende Hervormingspartij (VHP) staat volgens parlementariër Mahinder Jogi wel degelijk ter discussie in de Surinaamse gemeenschap.“We moeten geen doekjes erom winden. Er is een discussie over het leiderschap van Santokhi. Hij is in de loop van de tijd gegroeid, hij is sterker geworden en hij heeft het leiderschap binnen de VHP ste

  • waterkant

    29-okt-2025 - 02:30

    Guyanese autoriteiten willen doodstraf voor hoofdverdachte van bomaanslag op tankstation

    De Guyanese minister van Binnenlandse Zaken, Oneidge Walrond, heeft dinsdagavond aangekondigd dat de autoriteiten de doodstraf zullen nastreven voor de Venezolaanse verdachte Daniel Alexander Ramirez Peodomo, die heeft bekend verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag op het Mobil-tankstation aan Regent- en King Streets afgelopen zondagavond.“De straf voor terrorisme, zoals omschreven in de doo

  • waterkant

    29-okt-2025 - 01:00

    Minister Soeropawiro verricht eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen bij GBB

    De eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen onder het bewind van minister Stanley Soeropawiro heeft op dinsdag 28 oktober plaatsgevonden in de vergaderzaal van het ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer in Suriname (GBB).De ceremonie markeert de officiële start van de formele afgifte van grondbeschikkingen door het ministerie sinds de aantreding van de huidige minister. (adsb

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 23:00

    Monorath wil zwaardere straffen voor criminelen

    Minister Harish Monorath van Justitie en Politie, wil dat er zwaardere straffen worden opgelegd aan personen die zich schuldig hebben gemaakt aan strafbare feiten. Hij vindt dat de rechters minder mild moeten zijn in hun strafmaat.De minister is van plan om volgend jaar voorstellen voor strafverzwaring in te dienen bij het parlement.Over de moord op een ondernemer vorige week tijdens een drive-by

  • waterkant

    28-okt-2025 - 21:15

    Nieuwe vlaggenmasten voor 200 scholen ter gelegenheid van 50 jaar Srefidensi

    Ter gelegenheid van 50 jaar onafhankelijkheid van Suriname op 25 november is de LASCOBAN Group of Companies, onder leiding van Gerrel Banai, gestart met het vervaardigen van 200 vlaggenmasten. Deze masten worden door de onderneming zelf geplaatst bij openbare scholen in alle districten van het land. De opdracht is verstrekt door de commissie belast met de festiviteiten in het kader van 25 november

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 20:00

    Su Aid wil SRD 12 miljoen ophalen voor hema-oncologische afdeling van RKZ

    Stichting Su Aid start dit jaar wederom met de jaarlijkse inzamelingsactie voor een goed doel. Vandaag is tijdens een persconferentie van de stichting bekendgemaakt dat de inzamelingscampagne wordt gehouden voor de afdeling hematologische oncologie van het Sint Vincentiusziekenhuis. Het streefbedrag is SRD 12 miljoen.Hematoloog Nicole Oldenstam heeft een uiteenzetting gegeven van de kosten. Voor

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 18:30

    Naar een groenere toekomst: Suriname verdiept samenwerking met Solar Alliance

    Het Ministerie van Natuurlijke Hulpbronnen (NH) zet zich in om de Surinaamse energiemix te diversifiëren en minder afhankelijk te worden van fossiele brandstoffen. In dit kader heeft minister David Abiamofo op 27 oktober 2025 in New Delhi, India, bilaterale gesprekken gevoerd met de International Solar Alliance (ISA), onder leiding van Director-General Ashish Khanna.De ontmoeting maakte deel uit

  • waterkant

    28-okt-2025 - 17:46

    DNV’er die vrouwen beloofde visa naar Nederland te regelen, aangehouden

    Een 32-jarige DNV’er is dinsdag door de politie in Suriname aangehouden nadat een 25-jarige vrouw aangifte van oplichting c.q verduistering tegen hem deed. Ze verklaarde dat zij en haar zussen voor duizenden Surinaamse dollars en euro’s zijn opgelicht onder het voorwendsel dat de man visa naar Nederland zou regelen.Volgens de aangeefster D.L. zou het feit in de periode oktober 2024 tot en met

  • snc.com

    28-okt-2025 - 17:27

    Nieuwste episode in slepende ruzie ABOP–PL: de strijdbijl is niet begraven

    De botsing tussen ex-minister Dinotha Vorswijk (ABOP) en Bronto Somohardjo (P

  • waterkant

    28-okt-2025 - 15:58

    Topjurist fileert politiek geroep om vertrek PG: ‘Rechterlijke macht is geen speelbal’

    De in Suriname verblijvende rechtsgeleerde mr. Hugo Fernandes Mendes is bij Radio Stanvaste ingegaan op de oproepen tot vertrek van de procureur-generaal (PG) Garcia Paragsingh.Fernandes Mendes legde uit dat de PG volgens de grondwet bij uitsluiting verantwoordelijk is voor opsporing en vervolging van alle strafbare feiten, samen met officieren (en hoofdofficieren) van justitie en in samenwerking

  • cds

    28-okt-2025 - 15:51

    Eerste formele gronduitreiking op het ministerie van GBB

    De eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen heeft op dinsdag 28 oktober 2025 plaatsgevonden in de vergaderzaal van het Ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB).De uitreiking werd verricht door minister Stanley Soeropawiro en markeert de officiële start van de formele uitgifte van grondbeschikkingen door het ministerie onder zijn bewind.Tijdens deze plechtigheid zijn 25 grondbeschikk

  • united news

    28-okt-2025 - 12:08

    SANTOKHI STELDE VEEL MEER COMMISSIES IN DAN GEDACHT

    Foto: voormalig president Chandrikapersad Santokhi.| Auteur: Armand Snijders.President Jennifer Geerlings-Simons onthulde in haar eerste jaarrede, een maand geleden, dat haar voorganger Chandrikapersad Santokhi tijdens zijn regeerperiode meer dan 380 commissies en werkgroepen heeft ingesteld.Dat aantal ligt ruim drie keer zo hoog als eerder werd aangenomen.Kort voor de verkiezingen van 25 mei hadd

  • snc.com

    28-okt-2025 - 06:36

    Suriname versterkt maritieme sector voor toekomstige offshore-industrie

    De toekomst van de Surinaamse offshore-industrie vraagt om een goed voorberei

  • snc.com

    28-okt-2025 - 05:39

    NOB informeert ondernemers over nieuwe financieringsmogelijkheden

    De Nationale Ontwikkelingsbank van Suriname N.V.

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 04:01

    Opnieuw herschikking deel lening Oppenheimer

    Afgelopen donderdag maakte PRNewswire middels een internationaal bericht bekend dat de Surinaamse regering de houders van de 7,95 procent cash/PIK Notes met vervaldatum 2033 heeft uitgenodigd om hun obligaties vervroegd aan te bieden. In Suriname zelf heeft de regering Geerlings-Simons/Rusland nog geen mededelingen gedaan. Het totaal uitstaande bedrag van deze obligaties bedraagt ruim 693 miljoen

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 02:30

    De Surinaamse Brouwerij viert zeventig jarig bestaan

    Afgelopen zaterdag vierde de Surinaamse Brouwerij haar 70-jarig bestaan met een feestelijke receptie in de Ballroom van Hotel Torarica, onder het thema “Wit & Goud”, symbool voor zuiverheid, waardering en het gouden jubileum. Managing Director Gijs van der Loo, zegt dat de brouwerij zich blijft richten op drie kernpijlers: investeren in merken, mensen en in een beter Suriname. Als lid van de

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 00:50

    Vorswijk reageert op Rekenkamerrapport over gronduitgifte: ‘2018 was erger’

    De Rekenkamer van Suriname zegt in een rapport dat ze in 2023 een rechtatigheidsonderzoek gedaan heeft naar de uitgifte van percelen bestemd voor bebouwing en bewoning en voor land- en tuinbouw. Uit het onderzoek, aldus de Rekenkamer, blijkt dat bijvoorbeeld vrij domein niet openbaar wordt gemaakt en dat nieuwe aanvragen niet gepubliceerd worden in het Advertentieblad van de Republiek Suriname.Do

  • abc-Suriname

    27-okt-2025 - 23:20

    Personeel NVB schort actie voor 15% loonsverhoging tijdelijk op

    Het personeel van het Nationaal Vervoersbedrijf (NVB) heeft afgelopen vrijdag een sitdown-actie gehouden. Volgens bondsvoorzitter Claudette Etnel wachten de werkers al jaren op een loonsverhoging van 15%. Steeds wordt voorgehouden dat er geen middelen zijn om deze verhoging door te voeren. Na overleg met de directeur van Verno Prijor van het ministerie van Transport, Communicatie & Toerisme is de

  • Embedded thumbnail for BEDROG

    snc.com

    27-okt-2025 - 21:17

    BEDROG

    Zwijgen is medeplichtig, als je niet durft te leve

  • Embedded thumbnail for Palu wil terug

    snc.com

    27-okt-2025 - 21:16

    Palu wil terug

    In gesprek met Henk Ramdanlan die de oude fouten w

  • Embedded thumbnail for Greg wat doe je...

    snc.com

    27-okt-2025 - 21:15

    Greg wat doe je...

    ls een dolle wals zijn we in een paarse boot gesta

  • united news

    27-okt-2025 - 16:15

    WAT ZIJN DE VERWACHTINGEN VOOR GUYANA EN SURINAME, ALS USA WEER GROOTSCHALIG OLIE GAAT MIJNEN?

    De voorgestelde grootschalige uitbreiding van offshore-olieboringen door de VS zou de olieprijzen op de wereldmarkt kunnen drukken door een verhoogd aanbod. Deze mogelijke prijsdaling zou de verwachte inkomsten uit de bloeiende olie-industrieën van Guyana en Suriname verminderen.Desondanks blijven beide landen waarschijnlijk uiterst competitief en winstgevend. De olievelden in het Guyana-Suriname

  • snc.com

    27-okt-2025 - 15:28

    VHP wil verbod op politieke functies voor veroordeelden

    PARAMARIBO – De parlementariërs Dew Sharman en Cedric van Sa

  • united news

    27-okt-2025 - 14:48

    EXXONMOBIL ONVERSCHILLIG TEGENOVER USD-TEKORT IN GUYANA

    Foto: Alistair Routledge, president van ExxonMobil Guyana. | Bron: Kaieteur NewsHoewel Guyana dagelijks meer dan 700.000 vaten olie produceert, kampt het land met een schaarste aan Amerikaanse dollars, wat vooral de lokale bedrijfswereld zwaar treft.Buitenlandse valuta zijn essentieel voor transacties op de internationale markt en worden doorgaans verdiend via export van natuurlijke hulpbronnen.

  • snc.com

    27-okt-2025 - 12:34

    Private investeerders leggen beslag op meerdere woningbouwprojecten van de overheid wegens wanbetaling

    PARAMARIBO – Verschillende woningbouwprojecten van de overhe

  • waterkant

    27-okt-2025 - 11:00

    GBB-minister over Rekenkamerrapport: “Wij willen niemand duperen”

    “We moeten een oplossing zoeken voor de burgerij, zodat zij niet de dupe wordt van hoe de uitgifte werd gedaan,” zegt minister Stanley Soeropawiro van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB) over het jongste rechtmatigheidsonderzoek van de Rekenkamer van Suriname, waarin geconcludeerd is dat de uitgifte van domeingrond door het ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer in 2023 niet volgens de wet is verl

  • united news

    27-okt-2025 - 00:10

    SLEPEND VUILNISVUUR CHARLESBURG WAKKERT DISCUSSIE OVER VERBRANDINGS-INSTALLATIES AAN

    De vuilstortplaats Charlesburg in Paramaribo blijft in de greep van een uitslaande brand. Ondanks de grootschalige inzet van de brandweer, die in 24-uursdiensten werkt met ondersteuning van een graafmachine van het Ministerie van Openbare Werken (OWRO), is het vuur vandaag – 26 oktober – nog altijd niet volledig geblust. De verwachting is dat de bestrijding van de diepe, smeulende brandhaarden

  • Foto compilatie: Fragment foto van een beveiligings camera van de drive by shooting, rechts Karan Chablani