• vrijdag 11 July 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

OM in hoger beroep tegen vrijspraak Van den Bergh

| snc.com | Door: Redactie

Het Openbaar Ministerie (OM) is in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van kantonrechter Lydia Ravenberg, die de Nederlandse ondernemer Gerard van den Bergh, bekend als voormalig betrokken ondernemer bij de Nederlandse franchiseformule Kippie, heeft vrijgesproken van strafrechtelijke vervolging. Van den Bergh werd vervolgd op aangeven van Kirpalani NV, op verdenking van verduistering van aanzienlijke bedragen in zowel euro’s als Surinaamse dollars. De rechter oordeelde echter dat het hier om een civielrechtelijk geschil ging, dat reeds door de civiele rechter is behandeld.

De kantonrechter betwijfelde bovendien het bestaan van een bedrijfsplan in de periode waarin Kirpalani gelden aan Van den Bergh had verstrekt. Volgens haar ontbrak een

concrete bestemming van de middelen op basis van een uitgewerkt plan.

Op basis van dit vonnis heeft Van den Bergh in Nederland een tuchtklacht ingediend bij de Accountantskamer tegen registeraccountant Jeffrey Braster van het Surinaamse accountantskantoor Ernst & Young. Volgens Van den Bergh zou Braster, in opdracht van Kirpalani, een vals rapport hebben opgesteld waarmee het strafproces tegen hem werd ingezet.

In de tuchtprocedure stelt Van den Bergh dat Braster zonder onafhankelijke opdracht, contract, Terms of Reference, hoor en wederhoor, of controle van de aangeleverde cijfers een auditrapport heeft opgesteld. Dit rapport werd vervolgens internationaal verspreid onder de naam van Ernst & Young, met volgens Van den

Bergh ernstige gevolgen voor zijn reputatie en rechtspositie. “Dit is geen onschuldige fout, maar grensoverschrijdend gedrag dat het vertrouwen in de beroepsgroep schaadt,” aldus de ondernemer in zijn pleitnota.

Braster ontkent dat hij het rapport heeft opgesteld en stelt dat het document is ondertekend door een collega van Ernst & Young Trinidad & Tobago. Hij zou slechts ondersteunende werkzaamheden hebben verricht en beroept zich op het feit dat hij geen lid is van het Institute of Chartered Accountants van Trinidad & Tobago. Volgens Braster was het rapport bovendien niet bedoeld voor juridische procedures en vond verspreiding buiten zijn medeweten plaats.

Van den Bergh acht dit verweer ongeloofwaardig. Volgens hem heeft het rapport, opgesteld onder de vlag van Ernst & Young, geleid tot zowel een civiele als strafrechtelijke procedure en tot zijn voorlopige hechtenis. Dat Braster zich van de gevolgen niets zou hebben aangetrokken, noemt Van den Bergh strijdig met de kernwaarden van het accountantsberoep. “Hij had zich onmiddellijk moeten distantiëren van het rapport,” stelt de ondernemer.

Van den Bergh heeft de Accountantskamer verzocht zijn klacht gegrond te verklaren en een zware tuchtrechtelijke maatregel op te leggen. Daarnaast overweegt hij een strafrechtelijk onderzoek in Nederland naar de rol van Ernst & Young als organisatie.

De Accountantskamer heeft, na een zitting van bijna vier uur, besloten binnen twaalf weken uitspraak te doen in deze zaak.

 

| snc.com | Door: Redactie