• zondag 13 July 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

GRENSPOLITIE FRANS-GUYANA AANGEKLAAGD VOOR HARDHANDIGHEID OP MAROWIJNERIVIER

| united news | Door: Redactie

De Franse grensoperatie ATIPA, die sinds eind 2024 actief is langs de Marowijnerivier tussen Suriname en Frans-Guyana, is voor het eerst onderwerp van een juridische procedure.

Een 25-jarige Braziliaanse man heeft op 30 juni een officiële klacht ingediend bij het Openbaar Ministerie in Saint-Laurent-du-Maroni tegen de Franse autoriteiten. Hij beschuldigt de grenspolitie van psychisch geweld, bedreiging met fysiek geweld en het misbruiken van zijn kwetsbare situatie tijdens zijn aanhouding.

De man werd op 12 juni op Frans grondgebied aangehouden wegens het ontbreken van een verblijfsvergunning. In zijn klacht stelt hij dat de omstandigheden van zijn detentie bij de Police aux Frontières (PAF)

intimiderend en onmenselijk waren.

Ook zou hem het recht op een tolk zijn ontzegd, ondanks zijn beperkte beheersing van de Franse taal. De Franse Nationale Politie ontkent de aantijgingen en stelt in een schriftelijke reactie dat de aanhouding conform de geldende procedures is uitgevoerd.

De klacht markeert een juridisch keerpunt voor operatie ATIPA, die al maanden onderwerp is van maatschappelijke discussie. De operatie richt zich op het tegengaan van illegale grensoverschrijding en criminaliteit, maar stuit op kritiek van grenspendelaars en bewoners aan beide zijden van de Marowijnerivier. Vooral de vermeende hardhandige en intimiderende aanpak van Franse grensautoriteiten leidt tot zorgen over proportionaliteit

en mensenrechten.

Sinds de start van ATIPA zijn duizenden personen en vaartuigen gecontroleerd. In de week van 30 juni tot en met 6 juli zijn 423 korjalen en 1.175 personen gecontroleerd. Daarbij zijn 228 personen teruggestuurd wegens het ontbreken van geldige documenten en werden tien internationaal gesignaleerde personen aangehouden.

UNITEDNEWS

 

 

| united news | Door: Redactie