• maandag 15 December 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

GESCHIL OVER HERVERZEKERING NA BRAND FERNANDES BOTTLING BELANDT IN ARBITRAGE

| united news | Door: Redactie

De afwikkeling van de brandschade die in juni 2021 ontstond bij Fernandes Bottling Company heeft geleid tot een juridisch geschil tussen verzekeringsmaatschappij Self Reliance en een buitenlandse herverzekeraar.

Nadat Self Reliance de schade had vastgesteld en een bedrag van naar schatting 25 miljoen Amerikaanse dollar aan Fernandes Bottling uitkeerde, weigerde de herverzekeraar deze claim te vergoeden. Het meningsverschil draait om de vraag of het risico correct is ondergebracht binnen de afspraken van het herverzekeringsverdrag. Omdat partijen het daarover niet eens zijn geworden, is besloten de zaak via arbitrage te laten beslechten.

Uit informatie die is verkregen uit kringen rond het dossier blijkt

dat de buitenlandse herverzekeraar van mening is dat Self Reliance het risico niet op de juiste wijze heeft gecedeerd. Volgens de herverzekeraar zijn de voorwaarden van het toepasselijke herverzekeringsverdrag niet volledig nageleefd. Mocht het arbitragecollege deze visie volgen, dan kan dat betekenen dat Self Reliance zelf een aanzienlijk deel van de uitgekeerde schade moet dragen, of dat slechts een beperkt deel van het geclaimde bedrag wordt vergoed.

Een ingewijde legt uit dat bij grote verzekeringsrisico’s doorgaans gebruik wordt gemaakt van verschillende vormen van herverzekering. Eén daarvan is facultatieve herverzekering, waarbij een specifiek risico grotendeels wordt overgedragen aan een herverzekeraar en de

lokale verzekeraar slechts een beperkt eigen aandeel behoudt. Een andere veelgebruikte vorm is herverzekering via een treaty, waarbij vooraf vaste afspraken worden gemaakt over de verdeling van risico’s binnen een portefeuille. In dergelijke verdragen houdt de verzekeraar meestal een klein percentage van het risico zelf. In dit geval zou Self Reliance het risico volledig via een surplus treaty hebben ondergebracht. Volgens de bron brengt dat bij grote schades extra financiële kwetsbaarheid met zich mee.

In het jaarverslag over 2021 heeft de directie van Self Reliance voor het eerst melding gemaakt van de brand bij Fernandes Bottling Company. Daarin werd aangegeven dat het ging om een aanzienlijke schade en dat de verzekering was ondergebracht binnen het herverzekerings-surplusverdrag van de maatschappij. Nadat onafhankelijke schade-experts de omvang van de schade hadden vastgesteld, maakten de herverzekeraars bezwaar tegen de wijze waarop het risico was gecedeerd. Conform de bepalingen in het verdrag riepen zij hun recht op arbitrage in.

Ook in het jaarverslag over 2022 kwam de kwestie opnieuw aan bod. De directie meldde daarin dat gedurende dat jaar intensief is gewerkt aan de afhandeling van de brandclaim. Daarbij werden internationale schade-experts en gespecialiseerde advocaten ingeschakeld. Dit gebeurde in overleg met de Raad van Commissarissen en het bestuur. Ondanks deze inspanningen bleven de herverzekeraars bij hun standpunt dat de inrichting van de risico’s niet overeenkwam met de afspraken in het herverzekeringsverdrag.

Omdat het verschil van inzicht bleef bestaan, is besloten het geschil voor te leggen aan een arbitrage-tribunaal, zoals vastgelegd in het treaty. Partijen hebben inmiddels overleg gevoerd over de samenstelling van het tribunaal en over de te volgen procedures. Self Reliance laat zich in deze zaak bijstaan door advocaat Hans Londonck Sluijk, die gespecialiseerd is in herverzekeringsrecht.

De verzekeringsmaatschappij heeft haar memorie van eis inmiddels ingediend bij het arbitrage-tribunaal. De volgende stap is het indienen van de memorie van verdediging door de herverzekeraar. Volgens informatie uit de jaarverslagen zou het arbitrageproces in Nederland beginnen in januari van dit jaar. In de aanloop daarnaar heeft een van de panelleden van het treaty contact gezocht met Self Reliance om te spreken over de mogelijkheid van een schikking. Dat overleg stond gepland voor december. In afwachting daarvan hebben de overige panelleden zich beraad over het verdere verloop van de arbitrage.

Vanwege de onzekerheid over de uitkomst heeft Self Reliance in de jaarrekening over 2021 een financiële voorziening getroffen. Deze voorziening is bedoeld om eventuele tegenvallers op te vangen indien de herverzekeraars de claim geheel of gedeeltelijk afwijzen. Tegelijkertijd geeft de directie aan dat zij blijft anticiperen op ontvangst van de herverzekeringsvergoeding. Daarbij wordt erkend dat het uiteindelijke bedrag kan afwijken van het bedrag dat nu in de boeken is opgenomen. Volgens de directie weerspiegelt dit de voorzichtigheid die wordt betracht bij de financiële verslaglegging.

De brand en het daaropvolgende geschil hebben ook invloed gehad op de financiële resultaten van Self Reliance. In 2021 daalde het verzekeringsresultaat met 73 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Dat jaar werd afgesloten met een verlies van SRD 427 miljoen. Volgens de directie was deze terugval het gevolg van meerdere factoren. Zo daalden de verdiende premies met 28 procent, terwijl de schade-uitkeringen met zestien procent toenamen. De daling van de premie-inkomsten wordt toegeschreven aan hyperinflatie, een verdere overdracht van risico’s aan herverzekeraars en een hogere premiereserve in verband met de toepassing van IFRS-standaarden. De stijging van de schadelast hangt samen met inflatie, de waardedaling van de Surinaamse dollar ten opzichte van de Amerikaanse dollar en een toename van brandschades.

In het jaarverslag wordt verder toegelicht hoe herverzekeringsverplichtingen boekhoudkundig worden verwerkt. Het aandeel van herverzekeraars in de verzekeringsverplichtingen valt onder IFRS 4 en blijft op de balans staan totdat deze verplichtingen zijn afgewikkeld of vervallen. Deze verplichtingen worden aangemerkt als kortlopende schulden en bestaan uit bedragen die moeten worden voldaan aan binnen- en buitenlandse verzekeringsmaatschappijen. De toename ervan wordt verklaard door wisselkoersontwikkelingen en de groei van de verzekeringsportefeuille.

Op vragen over de huidige stand van zaken liet de directie van Self Reliance via het secretariaat weten dat op dit moment nog geen inhoudelijke reactie kan worden gegeven. De kwestie wordt intern besproken, maar vanwege de drukte in december en de afwezigheid van enkele betrokkenen vergt dit meer tijd. De directie verwacht binnen afzienbare tijd met een nadere toelichting te komen.

UNITEDNEWS

| united news | Door: Redactie