• dinsdag 02 December 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

DIPLOMATIEK PASPOORT JESURUN INTREKKING DREIGT: BUZA REAGEERT OP SLM-AANKLACHT

| united news | Door: Redactie

Het Ministerie van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BuZa) heeft drastische maatregelen aangekondigd tegen Xaviera Jessurun, de voormalige president-commissaris van de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij (SLM). Dit gebeurt in directe reactie op de recente dagvaarding door het Openbaar Ministerie (OM) in de geruchtmakende corruptiezaak rond de nationale luchtvaartmaatschappij.

Minister Melvin Bouva van BuZa heeft bevestigd dat het ministerie juridische stappen zal ondernemen die hoogstwaarschijnlijk zullen leiden tot de intrekking van het diplomatieke paspoort van Jessurun.

De maatregel volgt op het nieuws dat Jessurun, die momenteel werkzaamheden verricht bij de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), haar reis met een Surinaams diplomatiek paspoort

heeft gemaakt, hoewel zij niet officieel was uitgezonden door de Surinaamse staat. BuZa benadrukt dat het paspoort staatseigendom is en het gebruik ervan aan strikte voorwaarden is gebonden. Minister Bouva gaf aan dat de staat verplicht is om passende maatregelen te nemen waar gecorrigeerd moet worden, nu het document is gebruikt door iemand die niet langer de Surinaamse staat officieel vertegenwoordigt en met Justitie in aanraking is gekomen.

Het ministerie is een onderzoek gestart naar de wijze waarop het paspoort is gebruikt en of daarbij regels zijn overtreden.

De directe aanleiding voor deze actie is de juridische procedure die tegen Jessurun

in gang is gezet. Het OM heeft op 24 november 2025 besloten om Jessurun, samen met voormalig directeur Paul de Haan en consultant Prenobe Bissessur, te dagvaarden in verband met vermoedelijke malversaties bij de SLM. De verdenkingen omvatten onder meer oplichting, corruptie en valsheid in geschrifte. De drie betrokkenen zullen zich, naar verwachting in december, moeten verantwoorden voor de rechter. Minister Bouva stelt dat de staat in zulke gevallen verplicht is op te treden om “misverstanden en mogelijke schade aan het imago van het land te voorkomen,” wat de ernst van de situatie voor de Surinaamse diplomatie onderstreept.

UNITEDNEWS

| united news | Door: Redactie