
President Simons en Braziliaanse ambtgenoot Lula leggen basis voor werkbezoek
| cds | Door: Redactie
President Jennifer Simons, die momenteel in Brazilië vertoeft voor deelname aan de Bélem Climate Summit van 6 en 7 november, heeft een ontmoeting gehad met haar Braziliaanse ambtgenoot Luiz Inácio Lula da Silva. De twee regeringsleiders hebben op woensdag 5 november 2025 een bilateraal onderhoud gevoerd, waarbij zij de basis hebben gelegd voor een aantal concrete afspraken en samenwerking op verschillende gebieden. In dit kader is er nu reeds afgesproken dat de twee presidenten uiterlijk volgend jaar februari voor werkoverleg bijeenkomen. Minister Melvin Bouva van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS), die deel uitmaakt van de delegatie van
Het ligt volgens de BIS bewindsman in de bedoeling dat de presidenten tijdens ds ontmoeting volgend jaar hetgeen woensdag op agenda was verder zullen bespreken om te komen tot concrete afspraken en mogelijke overeenkomsten. Volgens president Simons is er verder van gedachten gewisseld over verschillende zaken die de twee landen met elkaar gemeen hebben, waaronder het Amazone regenwoud. De focus is sterk gelegd op het klimaatbeleid, waarbij Suriname formeel schriftelijk zijn ondersteuning heeft uitgesproken voor het Tropical Forests Forever Fund
Daarnaast hebben de twee presidenten ook gesproken over armoedebestrijding en het ondersteunen van kwetsbare groepen. President Simons zegt dat Suriname wil leren uit het Braziliaanse Bolsa Familia sociaal programma, dat in oktober 2003 is ingevoerd onder de regering van president Lula. “Het is succesvol geweest in Brazilië en wij willen graag leren”, aldus het Surinaamse staatshoofd. “We hebben elkaar beloofd dat wij, onze regeringen, elkaar begin volgend jaar zullen ontmoeten om onze samenwerking verder te verdiepen.” Minister Bouva voegt hieraan toe dat er voor eind dit jaar, op basis van het overleg tussen de presidenten, een follow-up werkvergadering komt met zijn Braziliaanse collega-minister van Buitenlandse Zaken, ook om het bezoek van volgend jaar voor te bereiden. Over het presidentieel bezoek zegt de bewindsman dat dit mogelijk in Brazilië zal plaatsvinden.
Hij zal tijdens de werkvergadering met zijn Braziliaanse collega alvast de verschillende gebieden van samenwerking bespreken. Daarnaast zullen follow-upafspraken met Guyana, alsook de samenwerking met andere grens- en buurlanden, op de agenda geplaatst worden. “Dit is heel belangrijk en het buitenlands beleid waarbij wij verder de nadruk op zullen leggen. Ik denk dat er veel meer potentie is dan wat wij tot nu toe hebben bereikt. Wij zullen met de nodige investering in de relatie en de nodige inzet voor de verdere verbreding en verdieping van de bilaterale relatie met Brazilië, het maximale halen voor onze samenleving, het bedrijfsleven en anderen die er direct belang bij hebben”, laat de bewindsman optekenen.
Minister Bouva somt samenwerkingen op op het gebied van landbouw, toerisme, infrastructuur en onderwijs. Verder noemt de Surinaamse regeringsfunctionaris ook de goede relatie met het diplomateninstituut Rio Branco (Instituto Rio Branco). Het ligt in de bedoeling om deze samenwerking maximaal te benutten zodat meerdere Surinamers de gelegenheid krijgen om in het zuiderbuurland te studeren. Zowel president Simons als minister Bouva onderstrepen de hartelijke ontvangst door president Lula. De voorbereiding van de ontmoeting tussen de twee presidenten begin 2026 zal, na alle inspanningen rond de viering van 50 jaar Staatkundige Onafhankelijkheid van Suriname, als een van de prioriteiten van BIS worden opgenomen.
| cds | Door: Redactie




































