
Kiesstelsel #8: Naar eerlijk en rechtvaardig kiesstelsel conform bromtjie djarie ideologie
| snc.com | Door: S. Harinandan Singh
Door de aandacht in de media raakt de samenleving beter op de hoogte van het Surinaamse kiesstelsel, dat in feite nimmer eerlijk en rechtvaardig is geweest. Sterker nog. Keer op keer is gebleken dat winnende partijen het niet konden waarmaken, dat ze alle burgers op gelijkwaardige wijze wilden behandelden.
De roep naar wijziging van het Surinaams kiesstelsel wordt steeds luider. Het Surinaams kiesstelsel zou niet democratisch genoeg zijn en zelfs onrechtvaardig. SurinameNieuwsCentrale.com verdiept zich in
deze kwestie en publiceert een serie artikelen over dit onderwerp.Wilt u ook een bijdrage leveren aan dit onderwerp? Stuur dan uw artikel naar: SurinameNieuwsCentrale@gmail.com
Daar kan een eind aan worden gemaakt. De panacae ligt in het wijzigen van de kieswet en het
Wetenschappelijke constateringen
Bijna 30 jaar geleden schreven Dr. Lila Gobardhan-Rambocus & Dr.Maurits Hassankhan in hun publicatie (Immigratie en ontwikkeling,p.29 Paramaribo, ADEK 1993), dat door invoering van districtenstelsel de etnische politiekvoering werd aangewakkerd. Anno 2022 zou men verwachten, dat traditioneel-etnische
Illustratie van etniciteit en effect op stembusuitslag
De belangrijkste conclusie van de genoemde studie was, dat er aantoonbaar bewijs bestaat over de stemkeuze
De ABOP had een hele sterke positieve aantrekking naar de Marronkiezers toe. Dat kwam door de kandidaatstelling van personen met Marron achtergrond. Bij de NDP bleek in 2010, dat er een positief verband was tussen Marrons en partijkeuze voor NDP. Hoe dat later veranderde verdient
Naar eerlijk en rechtvaardig kiesstelsel
De vraag is wat van het kiesstelsel moet worden gewijzigd? Er zijn diverse inzichtigen daarontrent kenbaar gemaakt.
- De voorzitter van PRO Gerold Sewcharan had in november vorig de voorzitter van DNA schriftelijk aangeschreven, dat recht moet worden gedaan aan de stem van elke Surinamer. Zijn partij is voorstander van een landelijk evenredigheidstelsel, waarbij de stem van elke kiezer evenveel politiek gewicht krijgt en voor ieder dezelfde regels geldenom gekozen te kunnen worden.
- DA 91 deed al in 2019 het verzoek aan DNA tot de wetswijziging ten einde het verbod op pre-electorale combinatie van politieke partijen op te heffen en de betaling van borgsom voor deelname aan de verkiezingen wordt ingetrokken.
- Ramdhan Advocaten meldde onlangs, dat aan politieke partijen eisen moeten worden gesteld, welke voldoen aan de normen van de grondwet. Politieke partijen moeten verplicht worden om het bestuur van hun partij alsook op hun kieslijsten kandidaten op verkiesbare plaatsen te zetten die een afspiegeling zijn van de multi-etnische samenleving.
- Op face book reageerde Khadir A, dat niet het stelsel onrechtvaardig is maar wel het resultaat van het kiesstelsel onrechtvaardig uitkomt. Etnisch stemmen vindt hij als het probleem.
- Mr J. Van Dijk- Silos gaf recentlijk haar standpunt op social media door, dat bij de wijziging van het kiesstelsel ook de wijziging van de instituten voor de verkiezingen aan de orde moet komen. Haar idee is dat er een Onafhankelijke Verkiezings Autoriteit (OVA) moet komen die op eerlijke en rechtvaardige wijze het verkiezingsproces van begin tot eind moet leiden.
Zekerheid van tweederde meerderheid in DNA als voorwaarde
Om tot de wijziging van kieswet en kiesstelsel te komen zal tweederde meerderheid
Maar zeer belnagrijk is, de toesting van het kiesstesel en de kieswet door het Constitutionele Hof. Haar uitspraak zal ongetwijfeld veel invloed hebben op de politiek, parlentariers en het electoraat.
Eerder gaf DNA voorzitter Marinus Bee te kennen, dat burgers geen
Een eerlijk en rechtvaardig kiesstelsel anno 2025 of eerder lijkt geen luxe, maar een noodzaak te zijn. Vooaral ook om het etnisch stemgedrag te transformeren in
Drs. S. Harinandan Singh /singhs@hetnet.nl
| snc.com | Door: S. Harinandan Singh




































