• maandag 07 September 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname

WEER MELDING VAN SCALIANS IN LAWA-GEBIED

| united news | Door: Redactie

De regering krijgt opnieuw te maken met meldingen van illegale goudwinning op de grensrivieren. Volgens informatie van het traditioneel gezag zijn in het Paamaka-gebied weer skalians waargenomen. ABOP-parlementariër Genevievre Jordan heeft de kwestie in De Nationale Assemblee (DNA) aangekaart en aangedrongen op snel optreden.

Jordan zegt dat zij de melding rechtstreeks van het traditioneel gezag heeft ontvangen. Volgens de parlementariër bestaat er behoefte aan concrete maatregelen tegen de eigenaren van de drijvende goudinstallaties, omdat de terugkeer ervan opnieuw ernstige gevolgen kan hebben voor het gebied en de gemeenschappen langs de rivier.

Minister David Abiamofo van Natuurlijke Hulpbronnen was ten tijde van de melding, afgelopen week, nog niet op de hoogte te zijn van nieuwe skalians in de grensrivieren. Hij wijst erop dat bij zijn aantreden in 2020 ongeveer twintig van dergelijke installaties actief waren in onder meer de Marowijne en de Lawa. Na overleg met verschillende betrokken partijen werd het aantal volgens

Abiamofo aanzienlijk teruggebracht.

Enkele exploitanten weigerden echter hun activiteiten te beëindigen. Uiteindelijk moest het Openbaar Ministerie ingrijpen, waarna de overgebleven skalians buiten werking werden gesteld.

Abiamofo stelt dat hij sindsdien ervan uitging dat er geen skalians meer actief waren in de grensrivieren. De nieuwe signalen uit het Paamaka-gebied zijn hem dan ook onbekend.

De minister houdt de deur voor nader onderzoek echter nadrukkelijk open. Als de meldingen worden bevestigd, zal volgens hem snel worden gehandeld en zal de situatie ter plaatse worden gecontroleerd.

UNITEDNEWS

| united news | Door: Redactie