
VN kiest voor nieuwe wereldkaart: Afrika blijkt veel groter dan traditionele kaarten tonen
| suriname herald | Door: Redactie
De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft met ruime meerderheid steun uitgesproken voor het gebruik van een wereldkaart die de werkelijke grootte van continenten beter weergeeft. De zogenoemde Equal Earth-projectie moet een alternatief worden voor de eeuwenoude Mercator-kaart, waarop onder meer Afrika en Latijns-Amerika relatief klein worden afgebeeld.
De resolutie werd vrijdag aangenomen met 164 stemmen voor. De Verenigde Staten waren het enige land dat tegenstemde, terwijl zes landen zich onthielden. De tekst werd onder meer aangevoerd door Togo en andere Afrikaanse landen. Frankrijk behoorde tot de mede-indieners.
De resolutie is niet bindend en betekent dus niet dat de traditionele wereldkaart wordt verboden. Landen, internationale organisaties, scholen en andere instellingen worden wel aangemoedigd om vaker gebruik te maken van Equal Earth of andere kaarten die oppervlakteverhoudingen nauwkeuriger weergeven.
Volgens de Verenigde Naties gaat het om het corrigeren van een beeld van de wereld dat generaties lang door veelgebruikte kaarten
Afrika veel groter dan het op oude kaarten lijkt Centraal in de discussie staat de Mercator-projectie, die in 1569 werd ontwikkeld door de Vlaamse cartograaf Gerardus Mercator. De kaart was oorspronkelijk bedoeld om zeevaarders bij de navigatie te helpen.
De methode heeft echter een belangrijk nadeel: gebieden dichter bij de Noord- en Zuidpool worden sterk uitvergroot. Daardoor lijken onder meer Noord-Amerika, Europa, Rusland en Groenland aanzienlijk groter in verhouding tot gebieden dichter bij de evenaar.
Een bekend voorbeeld is het verschil tussen Afrika en Groenland. Op een traditionele Mercator-kaart lijken beide landmassa’s qua omvang redelijk vergelijkbaar. In werkelijkheid is Afrika ongeveer 14 keer groter dan Groenland. Ook Zuid-Amerika en andere delen van het mondiale zuiden komen op Mercator relatief kleiner over.
Equal Earth behoudt oppervlakteverhoudingen De Equal Earth-projectie werd in 2018 ontwikkeld door cartografen en is ontworpen om de oppervlakte van landen en continenten in de juiste onderlinge verhouding weer te geven, terwijl tegelijkertijd wordt geprobeerd hun herkenbare vorm zoveel mogelijk te behouden.
Op deze kaart neemt Afrika daardoor veel meer ruimte in dan op de Mercator-projectie. Ook Latijns-Amerika, Zuid-Azië en Oceanië worden groter weergegeven ten opzichte van Noord-Amerika en Europa.
De nieuwe kaart verandert vanzelfsprekend niets aan de werkelijke grenzen of oppervlakte van landen. Het verschil zit uitsluitend in de manier waarop de bolvormige aarde op een plat vlak wordt weergegeven.
Verenigde Staten stemmen tegen De Verenigde Staten stemden als enige land tegen de resolutie. De Amerikaanse vertegenwoordiging stelde dat de Verenigde Naties zich beter met dringender internationale vraagstukken kunnen bezighouden dan met de keuze voor een kaartprojectie.
Voorstanders vinden juist dat kaarten invloed hebben op de manier waarop mensen
Frankrijk heeft inmiddels aangekondigd de Mercator-projectie niet langer als standaard te willen gebruiken. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot stelde dat vooral de Verenigde Staten, Rusland en China op Mercator visueel veel prominenter zijn dan Afrika, Latijns-Amerika en Zuidoost-Azië.
Met de VN-resolutie krijgt de discussie over de wereldkaart daarmee een internationaal politiek vervolg. Equal Earth bestaat al acht jaar, maar krijgt door het besluit van de Algemene Vergadering aanzienlijk meer wereldwijde aandacht.
| suriname herald | Door: Redactie



































