• vrijdag 12 September 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Positie MI-GLIS-directeur Heikerk onhoudbaar; grove vorm van belangenverstrengeling

| suriname herald | Door: Redactie

Mede naar aanleiding van een publicatie van Kries en mij, d.d. 23 juni 2022 met de kop “Lijst van Sabaku-kavels: klinkende namen!” en de ontstane commotie daarna, heeft president Chan Santokhi bij resolutie d.d. 5 augustus 2022 een werkgroep ingesteld, genaamd Presidentiële Werkgroep Onderzoek Sabaku Village.

Deze werkgroep is voor de duur van zes maanden ingesteld en heeft als taak:
1. Om de processen van aanvraag en uitgifte van de Sabaku-kavels te onderzoeken;
2. De doelmatigheid van de uitgiften te onderzoeken.

Zoon van MI-GLIS-directeur Heikerk, onderdeel van het Sabaku-grondgeboefte
Tijdens de instelling van de werkgroep zei de president letterlijk

het volgende: “Gezien de gevoeligheid van de zaak en de wijze waarop deze is uitgemeten in de samenleving, moet er met de nodige zorgvuldigheid hiermee worden omgegaan”. Vooral de zorgvuldigheid die Santokhi predikt, is ver te zoeken. Het is lange tijd geheim gebleven welke personen zitting hebben in deze werkgroep. Uit de resolutie waarop ik de hand heb kunnen leggen, blijkt dat de directeur van het Management Instituut voor Grondregistratie en Land Informatie (MI-GLIS), Glenda Heikerk, lid is van de werkgroep. Uit de door Kries en mij gepubliceerde lijst van de Sabaku-kavels, blijkt dat I.R. Wiebers een kavel
van 540 m2 heeft gekregen.

I.R. Wiebers staat voor Isaiah Rayn Wiebers. Uit mijn onderzoek blijkt dat I.R. Wiebers de zoon is van Glenda Lucelle Heikerk, de directeur van MI-GLIS. Ter wille van hun privacy zal ik de documenten waaruit dat blijkt, niet publiceren.

Mooi is dat, moeder onderzoekt de zeer omstreden uitgifte van de Sabaku-kavels, terwijl haar zoon onderdeel is van dat geboefte welke door moeder onderzocht wordt. Dit bewijst dat Heikerk niet integer is. Het is de NPS die haar de hand boven het hoofd houdt en het is de president die niet wil optreden. Voorts ben ik benieuwd wat de overige leden van de Presidentiële Werkgroep Onderzoek Sabaku Village gaan doen, nu het bekend is dat een lid van die werkgroep niet integer is. Santokhi benoemt links en rechts mensen in commissies, zonder een antecedentenonderzoek.

Ik vraag mij af wat deze onderzoekscommissie onderzocht heeft, indien zij niet erachter is gekomen dat de zoon van een lid van die commissie onderdeel is van datgene wat zij onderzoeken.

Nederlandse advocaat Gerald Roethof poogde eerdere publicatie tegen te houden
In een eerdere publicatie van Kries en mij over Heikerk, hadden wij bewezen op welk niveau zij gelogen had. In een e-mail had ik haar de vraag gesteld of het wel klopte dat zij in Nederland in de schuldsanering had gezeten en onder bewind gesteld is geweest. Naar aanleiding van die e-mail heeft zij advocaat Gerald Roethof ingeschakeld. Ongemanierd en onbeschoft zoals Roethof is, probeerde hij mij eerst te beledigen. Daarna probeerde hij mij juridisch te dreigen. Heikerk had haar advocaat voorgelogen en Roethof deelde namens Heikerk mee dat het niet waar is dat Heikerk onder bewind gesteld is geweest. Het tegendeel bleek.

Uit de Nederlandse Staatscourant (te vergelijken met het Staatsblad van de Republiek Suriname) nummer 28039, d.d. 31 augustus 2015, blijkt dat Heikerk onder bewind gesteld is geweest. Dus zij heeft ook gelogen voor haar advocaat. Hoe integer is deze mevrouw, indien zij ontkent dat zij onder bewind was gesteld, terwijl het luid en duidelijk staat in de Nederlandse Staatscourant dat zij onder bewind was gesteld. In ieder geval heeft zij er belang bij en beseft zij wel dat deze informatie niet naar buiten mag komen, anders zou zij niet gelogen hebben. De oorzaak van het bewind zal zodoende ook eentje zijn die niet naar buiten mag komen.

Recentelijk heb ik Heikerk herhaaldelijke e-mail- en WhatsApp-berichten gestuurd, maar zij heeft niet gereageerd. Kennelijk beseft zij dat haar antwoord tegen haar gebruikt zal kunnen worden. Ik wilde haar wat vragen stellen over haar functioneren als lid van de Presidentiële Werkgroep Onderzoek Sabaku Village en het feit dat haar zoon ook een kavel heeft gekregen in het zeer omstreden Sabaku-project. Ook wilde ik weten of Gerald Roethof nog steeds haar advocaat is, mede gelet op het feit dat zij hem voorgelogen had.

Wanneer word je onder bewind gesteld?
Men onderschat de risico’s van het in dienst nemen van mensen voor functies waarin zij het financieel beheer in handen krijgen.

Van de website rechtspraak.nl heb ik de onderstaande tekst als afbeelding voor de lezer gekopieerd.

Een organisatie als MI-GLIS heeft een omzet van ongeveer SRD 100 miljoen (Bron: jaarrekening 2019). Iemand die bij wijze van spreken niet eens “1500 euro per maand” kon beheren, beheert thans SRD 100 miljoen als MI-GLIS-directeur. Jaarrekeningen van 2020 en 2021 zijn nog steeds niet gepubliceerd, een teken van wanbeleid.

De nauwe banden tussen Heikerk, Veldman, Vorswijk en notaris Chin-A-Lin; Heikerk behoort (in)direct tot een kliek van grondgeboefte

In deze column kunt u lezen hoe een huisgenoot en secretaresse van Anenda Veldman, de voorzitter van de Raad van Toezicht (RvT) bij MI-GLIS, onderdeel zijn van het Sabaku-grondgeboefte. Nu weten wij dat de zoon van de directeur van MI-GLIS ook onderdeel is van het Sabaku-grondgeboefte. Van minister Dinotha Vorswijk van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB) is het zelfs overbodig te stellen dat zij verantwoordelijk is voor dit grondgeboefte.

Notaris Anneke Chin-A-Lin is geregeld gesignaleerd geweest in gezelschap van de eerdergenoemde personen. Gezien de nauwe banden tussen deze personen onderling, vraag ik mij af, of het Sabaku-schandaal geregisseerd is door dit ‘verbond’. Dat zal moeten blijken uit de diverse onderzoeken die gaande zijn. Daaruit zal moeten blijken of zij een criminele organisatie vormen en mogelijk elkaar de hand boven het hoofd houden.

Een tip voor het Openbaar Ministerie: Vorswijk had publiekelijk meegedeeld dat zij advies had ingewonnen van een notaris. Het is van belang te weten wie de notaris is geweest die hierin een verdedigend en goedkeurend advies heeft gegeven. Onderzocht dient te worden wat de rol van die notaris is geweest en of er geen sprake is van belangenverstrengeling bij die notaris.

Beluister hier een vraaggesprek van mij op Radio ABC, d.d. 11 november 2022:

 

 

Noot: Tijdens het vraaggesprek maakte ik per abuis een slip van de tong, door te stellen dat een dochter van Veldman de omstreden kavels heeft gekregen. Het is niet haar dochter, maar haar een huisgenoot.

Ik maak de lezer ook erop attent dat Heikerk toen als bewaarder van MI-GLIS, geen problemen had gemaakt met de inschrijving van de akten van de ‘gestolen’ gronden te Cultuurtuin, vlak voor de verkiezingen van 25 mei 2020 (inmiddels allen ingetrokken door gewezen minister van GBB, Diana Pokie). Heikerk keek toen de andere kant op, waardoor het geboefte van de Cultuurtuin gefaciliteerd werd. Dit, terwijl in andere gevallen Heikerk de akten inhoudelijk beoordeelde en weigerde die in te schrijven als toenmalige bewaarder bij MI-GLIS. Met twee maten meet zij, vooral gelet op het feit dat de inschrijvingen van de zeer omstreden akten van uitgegeven gronden te Cultuurtuin wel haar goedkeuring hadden.

Snoepreis van Heikerk
Onlangs werd zij in India gespot tijdens de 2nd UN-World Geospatial Information Congress(UNWGIC). Het congres werd georganiseerd door het secretariaat van het UN Committee of Experts on Global Geospatial Information Management (UN-GGIM) in opdracht van het ministerie van Wetenschap en Technologie van India en het departement Economische en Sociale Zaken van de Verenigde Naties (DESA).

Haar aanwezigheid tijdens dit ‘landmeterscongres’ trok mijn aandacht. Bij navraag bleek dat de Indiase uitnodiging voor dit congres bedoeld was voor de GLIS-landmeter. Uit artikel 10 lid 2 onder e van de GLIS-wet vloeit voort dat taken die aan de GLIS-landmeter toebedeeld zijn, niet uitgevoerd kunnen worden door de directeur. Heikerk is naar een congres gegaan dat betrekking had op een materie waarvan Heikerk geen verstand heeft. Hieruit blijkt dat zij haar taken niet kent en haar functie niet serieus neemt. Zij denkt overal verstand van te hebben en precies met deze houding zal zij MI-GLIS naar de verdoemenis kunnen leiden.

Sunil Sookhlall
sunil.sookhlall@hotmail.com
Facebook

 


Abonneer op ons youtube kanaal.
Bedankt voor het kijken en abonneren.
'Suriname Nieuws Centrale'


| suriname herald | Door: Redactie

  • snc.com

    11-sep-2025 - 08:40

    Opportunisme en politiek theater rond kookgas: Simons schuift schuld door maar profiteert zelf

    President Jennifer Geerlings-Simons reageerde deze week op de gestegen kookga

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 05:01

    Surinaamse economie nog steeds fragiel; overheidsbeleid belangrijk

    De Surinaamse economie blijft, ook na een hervormingsprogramma van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in de afgelopen jaren, fragiel. De Suriname Economic Oversight Board (SEOB) komt tot deze conclusie door de macro-economische indicatoren te besturen. Er wordt gevraagd en ongevraagd kritiek gegeven op het financieel huishouden van de Staat.Macro-econoom Gavin Ooft, verbonden aan SEOB, stelt

  • waterkant

    11-sep-2025 - 03:30

    VP Rusland: “Toekenning extra bevoegdheden aan Akiemboto is voorlopige ingreep om zaken onder controle te houden”

    De toekenning van extra bevoegdheden door president Jennifer Simons aan haar Chief of Staff Sergio Akiemboto is volgens vicepresident van Suriname Gregory Rusland geen ondermijning van zijn gezag.De tweede man van het land voerde aan dat er tijdens de periode van de regering Santokhi-Brunswijk veel besluiten zijn genomen om op een bepaalde manier te werk te gaan. Zo gaf oud-president Chan Santokhi

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 02:35

    Aantal nieuwe dc’s krijgt pas na stagetraject tekeningsbevoegdheid

    De samenleving kan erop rekenen dat de nieuwe districscommissarissen (dc’s) de kwaliteiten bezitten of zullen opdoen om het werk te verzetten. Minister Miquella Huur van Regionale Ontwikkeling (RO), zei voor aanvang Raad van Ministersvergadering dat zij ervan uitgaat dat de kandidaten over het nodige werk- en denkniveau beschikken om goed te kunnen functioneren.Er was kritiek op sommige van de

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 01:00

    Nieuwe RvC’s Luchthavenbeheer en Canawaima Ferry Service worden deze week geïnstalleerd; SLM volgt later

    De regering werkt momenteel aan de benoeming van nieuwe Raden van Commissarissen (RvC) bij de parastatale bedrijven die vallen onder het ministerie van Transport, Communicatie & Toerisme (TCT). Inmiddels is de RVC van N.V. Havenbeheer Suriname geïnstalleerd. Morgen volgt die van N.V. Luchthavenbeheer en vrijdag de Canawaima Ferry Service. De leden zijn voorgedragen door de coalitiepartijen.Minis

  • snc.com

    11-sep-2025 - 00:00

    Silvano Tjon-Ahin nieuwe president-commissaris NV Havenbeheer

    De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) van NV Havenbeheer, onder leiding van

  • cds

    10-sep-2025 - 23:16

    IMF ziet Suriname in zeer belangrijke fase van ontwikkeling

    Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) ziet Suriname momenteel in een zeer belangrijke fase van zijn ontwikkeling. De organisatie is bereid het land op welke manier dan ook hierin te ondersteunen. Dit zegt Alberto Behar, IMF Mission Chief of Suriname, die op woensdag 10 september samen met andere IMF-functionarissen een beleefdheidsbezoek heeft gebracht aan president Jennifer Simons. Volgens Beh

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 21:43

    Guyanese president Ali zaterdag in Nickerie bij president Simons

    President Irfaan Ali van Guyana en Jennifer Simons van Suriname zullen elkaar op zaterdag 13 september ontmoeten in Nickerie voor werkoverleg. Dit maakte minister Melvin Bouva van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS) vandaag bekend voorafgaand aan de RvM.Tijdens de ontmoeting zullen politieke en diplomatieke vraagstukken van gemeenschappelijk belang aan bod komen, waaro

  • cds

    10-sep-2025 - 20:58

    Zonnepark voorziet gebieden tussen Gengeston en Nieuw Aurora van elektriciteit

    Dorpen tussen Gengeston en Nieuw Aurora worden voorzien van elektriciteit. Hiervoor is er in Nieuw Aurora een zonnepark opgezet, dat op maandag 8 september officieel in gebruik is genomen. Dit gebeurde in aanwezigheid van onder meer vicepresident Gregory Rusland, minister Dirk Currie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur en NV EBS-directeur Leo Brunswijk. Het project is onderdeel van het Caribbean

  • united news

    10-sep-2025 - 17:30

    RECHTBANK PARAMARIBO VERWERPT VORDERING BUURTBEWONERS ZORG EN HOOP IN KORT GEDING TEGEN BOUW CALLCENTER

    Foto compilatie: Hoekperceel aan de Nickerie- en Marowijnestraat In een spraakmakende recente civiele zaak heeft het Kantongerecht in Paramaribo een vordering van 47 buurtbewoners uit Zorg en Hoop verworpen. De bewoners probeerden via een kort geding de bouw van een callcenter op de hoek van de Nickerie- en Marowijnestraat tegen te houden. De rechtbank verklaarde de bewoners niet-ontvankelijk in h

  • snc.com

    10-sep-2025 - 15:41

    China Aid-boten: Botsing tussen particulier en staatsbelang

    Vijf boten die in 2021 door China aan Surinam

  • united news

    10-sep-2025 - 12:57

    PETRONAS BEREIDT NIEUWE OFFSHORE-BORINGEN VOOR IN SURINAME

    Het Maleisische staatsoliebedrijf Petronas intensiveert zijn activiteiten in de Surinaamse offshore-sector met de voorbereiding van een vierde exploratieput in blok 52, die in het eerste kwartaal van 2026 moet worden geboord.Dat bevestigden zowel de Surinaamse regering als Staatsolie na een ontmoeting tussen de directie van Petronas, president Jennifer Geerlings-Simons en Staatsolie-directeur Anna

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 12:44

    Kustwacht onderschept 5 vaartuigen tijdens gezamenlijke patrouille

    De Kustwacht van Suriname heeft in de periode van 3 tot en met 6 september 2025 in samenwerking met de Marine en de Maritieme Politie een gezamenlijke vaarpatrouilles uitgevoerd langs de Surinaamse kust. Tijdens de controles zijn bij vijf vissersvaartuigen meerdere onregelmatigheden vastgesteld, waarna die zijn onderschept. De operatie is uitgevoerd met de P102 Dyamantie en RSS Barracuda.De onreg

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 11:14

    Surinaamse schepen krijgen moeilijk toegang tot VS; RvC Havenbeheer wil snelle aanpak

    De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) van de NV Havenbeheer wil de voornaamste problemen bij het bedrijf snel oplossen. Zo kunnen schepen die vanuit Suriname vertrekken moeilijk toegang krijgen tot de Verenigde Staten. Tijdens een kennismakingsontmoeting met president Jennifer Simons heeft de RvC aangegeven dat er snel oplossingen moeten komen om dit probleem structureel aan te pakken. “Er mo

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 07:15

    President Ali mogelijk komende week in Suriname

    Minister Melvin Bouva van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS) was afgelopen maandag in Georgetown bij de inauguratie van president Irfaan Ali. De voorbereidingen voor een officieel bezoek van Ali aan Suriname zijn in volle gang. In een gesprek met de Communicatie Dienst Suriname onderstreept Bouva dat dit, gezien de buurschap, een uiting is van vriendschap en construct

  • waterkant

    10-sep-2025 - 06:00

    Somohardjo: “Wij gaan voorrang geven aan de mensen die op ons gestemd hebben”

    Pertjajah Luhur (PL)-voorzitter Paul Somohardjo heeft binnen de coalitietop aangegeven dat mensen die bij de afgelopen verkiezingen op de rood-witte partij hebben gestemd, voorrang krijgen bij het oplossen van grondproblemen in Marienburg, Commewijne.Bewoners van dit gebied hadden voor de verkiezingen grondpapieren van toenmalig president Chan Santokhi ontvangen. Echter blijkt dat deze documenten

  • cds

    10-sep-2025 - 03:56

    Nieuwe RvC Havenbeheer wil snelle aanpak problemen met toegang tot VS

    De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) van de NV Havenbeheer wil voortvarend aan de slag met de actuele uitdagingen waarmee de haven geconfronteerd wordt. De grootste zorg is momenteel dat schepen die vanuit Suriname vertrekken moeilijk toegang krijgen tot de Verenigde Staten. Tijdens een kennismakingsontmoeting met president Jennifer Simons heeft de RvC aangegeven dat er snel oplossingen moeten

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 02:50

    Shyamnarain Associates organiseert masterclass over Local Content in Olie- en Gassector

    In verband met haar 20-jarig bestaan organiseert Shyamnarain Associates NV de masterclass ‘Wegwijs in de Local Content regels voor de Olie & GAS’. De hoofdinleider is Roy Shyamnarain, ervaren fiscalist, juridisch adviseur en erkend deskundige op het gebied van olie & gas-regelgeving in Suriname. Hij zal ingaan op de huidige regels voor Local Content en de kansen die deze bieden aan Surinamers

  • united news

    10-sep-2025 - 00:58

    PRODUCTIE MELKCENTRALE SURINAME GROTENDEELS STILGELEGD

    De Melkcentrale Suriname (MCP) kampt sinds 29 augustus met een forse verstoring van de productie. Meer dan de helft van het personeel heeft het werk neergelegd, waardoor momenteel slechts veertig medewerkers actief zijn.Tijdens een bezoek op 3 september hebben de vaste parlementaire commissie voor Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV) en het crisisteam van het ministerie van LVV overleg gevoerd met

  • abc-Suriname

    09-sep-2025 - 23:59

    5 nieuwe projecten uit samenwerking tussen India en Suriname

    Vandaag vond de ondertekening plaats de Memorandum of Understanding (MOU) tussen Suriname en India. Minister Melvin Bouva van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS) zegt dat er maximaal vijf projecten worden uitgevoerd over een periode van vijf jaar, elk met een budget van USD 50.000. Hij benadrukt dat deze projecten onderdeel zijn van het Quick impact project.Ambassadeur

  • waterkant

    09-sep-2025 - 23:58

    Van Samson: “We moeten gaan naar het aspect van gekozen dc’s”

    Het is volgens VHP-parlementariër Cedric van Samson belangrijk dat Suriname overstapt naar het aspect waarin districtscommissarissen niet door de politiek worden benoemd, maar ook gekozen worden door de lokale bevolking. Hierdoor zal ook het aantal landelijke dc’s beter zijn, omdat gebieden dan over een specifiek aantal stemmen moeten beschikken om daar een dc te kunnen plaatsen. Het voordeel v

  • waterkant

    09-sep-2025 - 22:00

    Sosar reageert: ‘Wij handelden transparant, beschuldiging Sewdien onjuist’

    Naar aanleiding van recente berichtgeving over de door China geschonken boten aan Suriname, acht het bedrijf Sosar Impex het noodzakelijk om de feiten recht te zetten en onduidelijkheden weg te nemen en meldt het volgende:In 2022 werd Sosar door de toenmalige directeur verzocht om vijf boten tijdelijk in opslag te nemen voor het Ministerie van Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV). Sosar is op dat

  • cds

    09-sep-2025 - 18:25

    Kustwacht van Suriname voert gezamenlijke patrouille uit langs de kust

    De Kustwacht van Suriname heeft in de periode van 3 tot en met 6 september 2025 in samenwerking met de Marine en de Maritieme Politie een gezamenlijke vaarpatrouille uitgevoerd langs de Surinaamse kust.De operatie werd uitgevoerd met de vaartuigen P102 Dyamantie en RSS Barracuda. Het doel van deze patrouille was het waarborgen van de veiligheid en orde op zee, het toezien op de naleving van de ma

  • waterkant

    09-sep-2025 - 14:42

    Hakrinkbank stopt met registratie en uitbetaling RVI-programma

    Hakrinkbank, de enige bank in Suriname die was gestart met de registratie en uitbetaling aan de eerste groep rechthebbenden (80-plussers) in het kader van het door de regering Santokhi-Brunswijk gelanceerde Royalty voor Iedereen (RVI)-programma, is daarmee gestopt.De bank meldt dat het programma door het ministerie van Financiën en Planning ‘on hold’ is gezet. Na evaluatie volgt een definitie

  • waterkant

    09-sep-2025 - 11:13

    Boe-geroep en racistische leuzen overschaduwen zege Suriname in San Salvador

    Wat een voetbalfeest had moeten zijn gisteravond, kreeg een lelijke rand. In het stadion Cuscatlán misdroegen fans van El Salvador zich rondom de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Suriname.Al vóór de aftrap klonk boe-geroep tijdens het Surinaamse volkslied; na afloop klaagden bondscoach Stanley Menzo en verdediger Shaquille Pinas over racistische uitingen vanaf de tribunes.“Waarom roepen zij ‘

  • snc.com

    09-sep-2025 - 08:44

    Landbouwproject SATCC gestart in 2022 door ex-President Santokhi nu succesvol afgerond

    PARAMARIBO — Fase 1 van het Technisch Hulpproject van het Agricultural Techni

  • snc.com

    09-sep-2025 - 07:30

    Oud-minister Sewdien geeft helderheid over vastgehouden China Aid-boten

    Vijf boten die Suriname van China Aid ontving om de landbouw- en vi

  • snc.com

    09-sep-2025 - 05:59

    Geen nieuwe aanbesteding voor weg naar Apoera

    President Jennifer Simons heeft vanochtend duidelijk gemaakt dat er geen nieu

  • Column: Ivan Fernald en de ironie van de democratie

    starnieuws

    09-sep-2025 - 05:59

    Column: Ivan Fernald en de ironie van de democratie

    Ivan Fernald stapte in juli, na een kwart eeuw, met pijn in het hart en om pr

  • snc.com

    09-sep-2025 - 05:30

    President Ali benadrukt belang Corantijnbrug in inauguratietoespraak

    In zijn inauguratietoespraak als president van Guyana onderstreepte Irfaan Al