• zondag 28 September 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

ONTWIKKELING OLIEVELDEN SURINAME HEEFT GEEN BAAT BIJ OORLOGSSITUATIE | VS DREIGT MET DIRECTE AANVALLEN OP VENEZUELA

| united news | Door: Redactie

De internationale olieprijzen zijn vrijdag scherp gestegen naar het hoogste niveau in bijna twee maanden. Voor Suriname, dat zijn economische hoop deels vestigt op de ontwikkeling van offshore-olievelden, brengt dit zowel perspectief op hogere toekomstige inkomsten als risico’s die samenhangen met een toenemende geopolitieke spanning.

De prijsstijging komt op een moment dat de Amerikaanse president Donald Trump overweegt militaire acties tegen Venezuela, Suriname’s buurland met de grootste bewezen oliereserves ter wereld.

Een militair conflict zou een ongekende wending betekenen voor het Zuid-Amerikaanse continent, dat decennialang gevrijwaard is gebleven van oorlogen tussen staten. Voor Suriname, dat zich nog in de beginfase bevindt

van grootschalige olieproductie op zee, kan dit de geo-politieke druk rond energie aanzienlijk verhogen. Internationale oliebedrijven zoals TotalEnergies en ExxonMobil, die betrokken zijn bij de voorbereidingen voor exploitatie in het Surinaamse offshoregebied, zijn afhankelijk van een stabiel investerings- en veiligheidsklimaat. Een escalatie van spanningen in de regio kan onzekerheid creëren over transport, verzekeringen en langlopende contracten.

Tijdens de 80e Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York benadrukte de Venezolaanse minister van Buitenlandse Zaken, Yvan Gil Pinto, dat de Verenigde Staten “uit zijn op de natuurlijke rijkdommen” van zijn land. Hij verwees naar meer dan 1.000 sancties die de Venezolaanse

olie-industrie hebben verlamd en sprak van “criminele agressie”. Zijn waarschuwing legt bloot dat politieke instabiliteit in de regio directe gevolgen kan hebben voor buurlanden als Suriname, die hun toekomstige begroting voor een deel baseren op olie-inkomsten.

De recente prijsstijgingen op de oliemarkt worden verder gedreven door internationale onzekerheden. Washington voert druk op landen op om de import van Russische olie te staken, terwijl een zwakkere Amerikaanse dollar en hogere binnenlandse consumptiecijfers de wereldwijde energievraag ondersteunen.

UNITEDNEWS

| united news | Door: Redactie