• donderdag 19 February 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname
Kabinet waarschuwt voor deepfakevideo’s president Simons

Kabinet waarschuwt voor deepfakevideo’s president Simons

| suriname herald | Door: Redactie

Op sociale media circuleren momenteel video’s waarin president Jennifer Simons herkenbaar in beeld is en waarin de indruk wordt gewekt dat zij zich rechtstreeks tot de samenleving richt. Volgens het Kabinet van de President gaat het echter om gemanipuleerd materiaal dat niet op waarheid berust. Het kabinet distantieert zich nadrukkelijk van zowel de beelden als de inhoud ervan.

In de betreffende video’s wordt gebruikgemaakt van zogenoemde AI-technologie, waarbij met deepfake-technieken het gezicht en de stem van de president digitaal zijn nagebootst. In één van de fragmenten wordt Simons een uitspraak in de mond gelegd waarin zij zou zeggen: “Ik heb

jullie niets beloofd. Helemaal niets. Laat mij met rust. Ik geniet nu van mijn tijd als president. Ik zal blijven lenen en blijven genieten, tot aan mijn dood. Dankjewel Suriname.”

In een andere video wordt de president zogenaamd geciteerd met de woorden: “Verpleegkundigen en leerkrachten, luistert goed. U zult geduld moeten hebben. Er is eenmaal nu een volgorde en die bepalen wij. Mijn kabinet moet eerst salarisverhoging krijgen, daarna pas kijken wij naar andere groepen. Zo werkt het.”

Het Kabinet van de President benadrukt dat het staatshoofd zich op geen enkel moment op deze wijze heeft uitgelaten en dat dergelijke

beweringen volledig uit de lucht zijn gegrepen. Volgens het kabinet zijn de video’s bedoeld om te misleiden en verwarring te zaaien binnen de samenleving.

Ook het Korps Politie Suriname (KPS) heeft zich over de kwestie uitgesproken. De politieorganisatie wijst erop dat het produceren en verspreiden van gemanipuleerde en misleidende content strafbaar is. Degenen die verantwoordelijk zijn voor het maken van deze video’s kunnen strafrechtelijk worden vervolgd.

Het KPS roept burgers op om onmiddellijk te stoppen met het vervaardigen en delen van dergelijke deepfakevideo’s. Volgens de politie is er sprake van opruiend gedrag wanneer bewust valse informatie wordt verspreid met het doel de gemeenschap te beïnvloeden of het beleid van de president in een verkeerd daglicht te plaatsen.

“Het is strafbaar. Er kan aangifte worden gedaan en een onderzoek kan worden ingesteld,” aldus de politieorganisatie, die benadrukt dat digitale manipulatie geen vrijbrief biedt voor het verspreiden van onwaarheden.

| suriname herald | Door: Redactie