• woensdag 29 October 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

DE VIJF GROTE TECH-TRENDS VOOR 2023

29 Oct 2025 | snc.com | Door: Redactie

2022 heeft zijn stempel gedrukt op de techwereld, en niet noodzakelijk op een positieve manier. Laten we eens vooruit kijken en zien welke mogelijke technologieën het jaar 2023 gaan markeren.

1. Web 3.0

Web 3.0 is het gedecentraliseerde web, dat gebruik maakt van de Blockchain. De technologie staat bekend als de basis van NFT’s en vooral cryptocurrencies.

De crash van crypto dit jaar, mede dankzij de FTX-affaire, heeft geleid tot een verlies aan vertrouwen in dit nieuwe betaalmiddel, maar ook in de technologie eromheen. Echter is de blockchain een geweldig instrument dat in 2023 verbeterd moet zijn en ons meer veiligheid en transparantie

op het web moet brengen.

Momenteel slaan we de meeste van onze gegevens op in de cloud. Maar door deze gegevens te decentraliseren en te versleutelen – met behulp van de blockchain – zouden onze gegevens ten eerste veiliger zijn, en ten tweede, zou de informatie die wordt opgeslagen niet zomaar kunnen worden veranderd, zonder dat dit wordt opgemerkt door de blockchain.

NFT’s zouden ook minder abstract en virtueel kunnen worden dan nu het geval is. Ze kunnen bijvoorbeeld worden gebruikt als betalingsbewijs voor exclusieve toegang, zoals bioscoopkaartjes, concertkaartjes, sportkaartjes of zelfs contracten. Dit zou vervalsing en zelfs namaak in het algemeen

voorkomen. De NFT fungeert als garantie dat het virtuele product echt is.

2. Kunstmatige intelligentie (AI)

ChatGPT schokte de wereld eind 2022. Gebruiksvriendelijk, snel en efficiënt, dat zijn kenmerken die niet alleen goed passen bij ChatGPT, maar ook bij de verschillende AI’s die naar verwachting in 2023 steeds belangrijker zullen worden. Hun belang nam in 2022 al toe, vooral in de detailhandel. “Stitch Fix gebruikt op AI gebaseerde algoritmen om zijn klanten kleding aan te bevelen die overeenkomt met hun maten en smaak”, aldus Forbes.

Verwacht wordt dat AI ook zijn stempel zal drukken op de auto-industrie. De immense uitdaging van autonoom rijden hangt immers af van kunstmatige intelligentie. In 2022 zijn enkele bedrijven dit avontuur aangegaan, zoals Carrefour met zijn autonome winkelbezorging of Scania met de eerste autonome vrachtwagens. Zelfs Elon Musk heeft een oud project uit de kast gehaald met zijn autonome taxi’s. Er bestaat echter nog enige twijfel over de rentabiliteit van kunstmatige intelligentie.

3. De metaverse

Dit is het gebied waarop de techgiganten hun stempel het meest prominent willen drukken. De meest bekende speler is natuurlijk de bijna gelijknamige Meta groep. De CEO, Marc Zuckerberg, heeft bijna alles ingezet op de metaverse. Een gok die niet positief uitpakte voor het bedrijf – dat 65 procent van zijn waarde verloor – in een ingewikkelde macro-economische context die de meeste technologiebedrijven afgelopen jaar deed lijden.

Ondanks deze klap in het gezicht, voor de belangrijkste vertegenwoordiger van de metaverse, ziet de horizon er rooskleurig uit. Volgens een rapport van Deloitte zal de metaverse naar verwachting meer dan 1 biljoen dollar per jaar opbrengen in Azië. Een taart die Meta zal moeten delen met grote spelers als Microsoft, dat samenwerkt met Nvidia, en Apple.

4. Quantum computing

Kwantumcomputing (in het Nederlands) is het gebruik van kwantummechanica om de verwerkingskracht en snelheid van computers drastisch op te voeren. Deze technologie zou het computergebruik naar een nieuw tijdperk kunnen tillen en ons computers kunnen opleveren die 3000 miljard keer sneller werken dan de snelste processoren van vandaag.

Maar deze technologie is verre van ongevaarlijk. “Het potentiële gevaar van kwantumcomputing is dat het onze huidige encryptietechnologie nutteloos kan maken. Dus elk land dat op grote schaal kwantumcomputing ontwikkelt, kan de encryptie van andere landen, bedrijven, beveiligingssystemen, enz. breken. Dit is een trend om in 2023 goed in de gaten te houden, omdat landen als de VS, het VK, China en Rusland investeren in de ontwikkeling van kwantumcomputingtechnologie”, meldt Forbes.

5. Duurzame technologie

Gartner-analist David Groombridge presenteerde zijn bevindingen op het IT Symposium/Expo in Barcelona. Hij eindigde zijn toespraak met “het aanbieden van technologie omwille van de technologie zal in 2023 niet voldoende zijn. Plan uw gebruik van technologie op een duurzame manier, zowel voor uw merk, uw klanten, als voor de samenleving als geheel. Voor sommigen gaat duurzaamheid over klimaat, energie en grondstoffen. Maar voor anderen gaat het meer om bestuur of een sociale benadering. Wat je ook kiest, laat het duurzaam zijn”, aldus Groombridge.

Steeds meer mensen letten namelijk op waar hun telefoons, tablets, computers en andere onderdelen vandaan komen, en dat zal in 2023 waarschijnlijk zo blijven.

Abonneer op ons youtube kanaal.
Bedankt voor het kijken en abonneren.
'Suriname Nieuws Centrale'


 

 

29 Oct 2025 | snc.com | Door: Redactie

  • Aanbevolen
    • waterkant

      29-okt-2025 - 04:00

      Jogi: “Er is een discussie in de samenleving en ook in de VHP over leiderschap Santokhi”

      Het leiderschap van Chandrikapersad Santokhi binnen de Vooruitstrevende Hervormingspartij (VHP) staat volgens parlementariër Mahinder Jogi wel degelijk ter discussie in de Surinaamse gemeenschap.“We moeten geen doekjes erom winden. Er is een discussie over het leiderschap van Santokhi. Hij is in de loop van de tijd gegroeid, hij is sterker geworden en hij heeft het leiderschap binnen de VHP ste

    • waterkant

      29-okt-2025 - 02:30

      Guyanese autoriteiten willen doodstraf voor hoofdverdachte van bomaanslag op tankstation

      De Guyanese minister van Binnenlandse Zaken, Oneidge Walrond, heeft dinsdagavond aangekondigd dat de autoriteiten de doodstraf zullen nastreven voor de Venezolaanse verdachte Daniel Alexander Ramirez Peodomo, die heeft bekend verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag op het Mobil-tankstation aan Regent- en King Streets afgelopen zondagavond.“De straf voor terrorisme, zoals omschreven in de doo

    • waterkant

      29-okt-2025 - 01:00

      Minister Soeropawiro verricht eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen bij GBB

      De eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen onder het bewind van minister Stanley Soeropawiro heeft op dinsdag 28 oktober plaatsgevonden in de vergaderzaal van het ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer in Suriname (GBB).De ceremonie markeert de officiële start van de formele afgifte van grondbeschikkingen door het ministerie sinds de aantreding van de huidige minister. (adsb

    • abc-Suriname

      28-okt-2025 - 23:00

      Monorath wil zwaardere straffen voor criminelen

      Minister Harish Monorath van Justitie en Politie, wil dat er zwaardere straffen worden opgelegd aan personen die zich schuldig hebben gemaakt aan strafbare feiten. Hij vindt dat de rechters minder mild moeten zijn in hun strafmaat.De minister is van plan om volgend jaar voorstellen voor strafverzwaring in te dienen bij het parlement.Over de moord op een ondernemer vorige week tijdens een drive-by

    • waterkant

      28-okt-2025 - 21:15

      Nieuwe vlaggenmasten voor 200 scholen ter gelegenheid van 50 jaar Srefidensi

      Ter gelegenheid van 50 jaar onafhankelijkheid van Suriname op 25 november is de LASCOBAN Group of Companies, onder leiding van Gerrel Banai, gestart met het vervaardigen van 200 vlaggenmasten. Deze masten worden door de onderneming zelf geplaatst bij openbare scholen in alle districten van het land. De opdracht is verstrekt door de commissie belast met de festiviteiten in het kader van 25 november

    • abc-Suriname

      28-okt-2025 - 20:00

      Su Aid wil SRD 12 miljoen ophalen voor hema-oncologische afdeling van RKZ

      Stichting Su Aid start dit jaar wederom met de jaarlijkse inzamelingsactie voor een goed doel. Vandaag is tijdens een persconferentie van de stichting bekendgemaakt dat de inzamelingscampagne wordt gehouden voor de afdeling hematologische oncologie van het Sint Vincentiusziekenhuis. Het streefbedrag is SRD 12 miljoen.Hematoloog Nicole Oldenstam heeft een uiteenzetting gegeven van de kosten. Voor

    • abc-Suriname

      28-okt-2025 - 18:30

      Naar een groenere toekomst: Suriname verdiept samenwerking met Solar Alliance

      Het Ministerie van Natuurlijke Hulpbronnen (NH) zet zich in om de Surinaamse energiemix te diversifiëren en minder afhankelijk te worden van fossiele brandstoffen. In dit kader heeft minister David Abiamofo op 27 oktober 2025 in New Delhi, India, bilaterale gesprekken gevoerd met de International Solar Alliance (ISA), onder leiding van Director-General Ashish Khanna.De ontmoeting maakte deel uit

    • waterkant

      28-okt-2025 - 17:46

      DNV’er die vrouwen beloofde visa naar Nederland te regelen, aangehouden

      Een 32-jarige DNV’er is dinsdag door de politie in Suriname aangehouden nadat een 25-jarige vrouw aangifte van oplichting c.q verduistering tegen hem deed. Ze verklaarde dat zij en haar zussen voor duizenden Surinaamse dollars en euro’s zijn opgelicht onder het voorwendsel dat de man visa naar Nederland zou regelen.Volgens de aangeefster D.L. zou het feit in de periode oktober 2024 tot en met

    • snc.com

      28-okt-2025 - 17:27

      Nieuwste episode in slepende ruzie ABOP–PL: de strijdbijl is niet begraven

      De botsing tussen ex-minister Dinotha Vorswijk (ABOP) en Bronto Somohardjo (P

    • waterkant

      28-okt-2025 - 15:58

      Topjurist fileert politiek geroep om vertrek PG: ‘Rechterlijke macht is geen speelbal’

      De in Suriname verblijvende rechtsgeleerde mr. Hugo Fernandes Mendes is bij Radio Stanvaste ingegaan op de oproepen tot vertrek van de procureur-generaal (PG) Garcia Paragsingh.Fernandes Mendes legde uit dat de PG volgens de grondwet bij uitsluiting verantwoordelijk is voor opsporing en vervolging van alle strafbare feiten, samen met officieren (en hoofdofficieren) van justitie en in samenwerking

    • cds

      28-okt-2025 - 15:51

      Eerste formele gronduitreiking op het ministerie van GBB

      De eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen heeft op dinsdag 28 oktober 2025 plaatsgevonden in de vergaderzaal van het Ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB).De uitreiking werd verricht door minister Stanley Soeropawiro en markeert de officiële start van de formele uitgifte van grondbeschikkingen door het ministerie onder zijn bewind.Tijdens deze plechtigheid zijn 25 grondbeschikk

    • united news

      28-okt-2025 - 12:08

      SANTOKHI STELDE VEEL MEER COMMISSIES IN DAN GEDACHT

      Foto: voormalig president Chandrikapersad Santokhi.| Auteur: Armand Snijders.President Jennifer Geerlings-Simons onthulde in haar eerste jaarrede, een maand geleden, dat haar voorganger Chandrikapersad Santokhi tijdens zijn regeerperiode meer dan 380 commissies en werkgroepen heeft ingesteld.Dat aantal ligt ruim drie keer zo hoog als eerder werd aangenomen.Kort voor de verkiezingen van 25 mei hadd

    • snc.com

      28-okt-2025 - 06:36

      Suriname versterkt maritieme sector voor toekomstige offshore-industrie

      De toekomst van de Surinaamse offshore-industrie vraagt om een goed voorberei

    • snc.com

      28-okt-2025 - 05:39

      NOB informeert ondernemers over nieuwe financieringsmogelijkheden

      De Nationale Ontwikkelingsbank van Suriname N.V.

    • abc-Suriname

      28-okt-2025 - 04:01

      Opnieuw herschikking deel lening Oppenheimer

      Afgelopen donderdag maakte PRNewswire middels een internationaal bericht bekend dat de Surinaamse regering de houders van de 7,95 procent cash/PIK Notes met vervaldatum 2033 heeft uitgenodigd om hun obligaties vervroegd aan te bieden. In Suriname zelf heeft de regering Geerlings-Simons/Rusland nog geen mededelingen gedaan. Het totaal uitstaande bedrag van deze obligaties bedraagt ruim 693 miljoen

    • abc-Suriname

      28-okt-2025 - 02:30

      De Surinaamse Brouwerij viert zeventig jarig bestaan

      Afgelopen zaterdag vierde de Surinaamse Brouwerij haar 70-jarig bestaan met een feestelijke receptie in de Ballroom van Hotel Torarica, onder het thema “Wit & Goud”, symbool voor zuiverheid, waardering en het gouden jubileum. Managing Director Gijs van der Loo, zegt dat de brouwerij zich blijft richten op drie kernpijlers: investeren in merken, mensen en in een beter Suriname. Als lid van de

    • abc-Suriname

      28-okt-2025 - 00:50

      Vorswijk reageert op Rekenkamerrapport over gronduitgifte: ‘2018 was erger’

      De Rekenkamer van Suriname zegt in een rapport dat ze in 2023 een rechtatigheidsonderzoek gedaan heeft naar de uitgifte van percelen bestemd voor bebouwing en bewoning en voor land- en tuinbouw. Uit het onderzoek, aldus de Rekenkamer, blijkt dat bijvoorbeeld vrij domein niet openbaar wordt gemaakt en dat nieuwe aanvragen niet gepubliceerd worden in het Advertentieblad van de Republiek Suriname.Do

    • abc-Suriname

      27-okt-2025 - 23:20

      Personeel NVB schort actie voor 15% loonsverhoging tijdelijk op

      Het personeel van het Nationaal Vervoersbedrijf (NVB) heeft afgelopen vrijdag een sitdown-actie gehouden. Volgens bondsvoorzitter Claudette Etnel wachten de werkers al jaren op een loonsverhoging van 15%. Steeds wordt voorgehouden dat er geen middelen zijn om deze verhoging door te voeren. Na overleg met de directeur van Verno Prijor van het ministerie van Transport, Communicatie & Toerisme is de

    • Embedded thumbnail for BEDROG

      snc.com

      27-okt-2025 - 21:17

      BEDROG

      Zwijgen is medeplichtig, als je niet durft te leve

    • Embedded thumbnail for Palu wil terug

      snc.com

      27-okt-2025 - 21:16

      Palu wil terug

      In gesprek met Henk Ramdanlan die de oude fouten w

    • Embedded thumbnail for Greg wat doe je...

      snc.com

      27-okt-2025 - 21:15

      Greg wat doe je...

      ls een dolle wals zijn we in een paarse boot gesta

    • united news

      27-okt-2025 - 16:15

      WAT ZIJN DE VERWACHTINGEN VOOR GUYANA EN SURINAME, ALS USA WEER GROOTSCHALIG OLIE GAAT MIJNEN?

      De voorgestelde grootschalige uitbreiding van offshore-olieboringen door de VS zou de olieprijzen op de wereldmarkt kunnen drukken door een verhoogd aanbod. Deze mogelijke prijsdaling zou de verwachte inkomsten uit de bloeiende olie-industrieën van Guyana en Suriname verminderen.Desondanks blijven beide landen waarschijnlijk uiterst competitief en winstgevend. De olievelden in het Guyana-Suriname

    • snc.com

      27-okt-2025 - 15:28

      VHP wil verbod op politieke functies voor veroordeelden

      PARAMARIBO – De parlementariërs Dew Sharman en Cedric van Sa

    • united news

      27-okt-2025 - 14:48

      EXXONMOBIL ONVERSCHILLIG TEGENOVER USD-TEKORT IN GUYANA

      Foto: Alistair Routledge, president van ExxonMobil Guyana. | Bron: Kaieteur NewsHoewel Guyana dagelijks meer dan 700.000 vaten olie produceert, kampt het land met een schaarste aan Amerikaanse dollars, wat vooral de lokale bedrijfswereld zwaar treft.Buitenlandse valuta zijn essentieel voor transacties op de internationale markt en worden doorgaans verdiend via export van natuurlijke hulpbronnen.

    • snc.com

      27-okt-2025 - 12:34

      Private investeerders leggen beslag op meerdere woningbouwprojecten van de overheid wegens wanbetaling

      PARAMARIBO – Verschillende woningbouwprojecten van de overhe

    • waterkant

      27-okt-2025 - 11:00

      GBB-minister over Rekenkamerrapport: “Wij willen niemand duperen”

      “We moeten een oplossing zoeken voor de burgerij, zodat zij niet de dupe wordt van hoe de uitgifte werd gedaan,” zegt minister Stanley Soeropawiro van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB) over het jongste rechtmatigheidsonderzoek van de Rekenkamer van Suriname, waarin geconcludeerd is dat de uitgifte van domeingrond door het ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer in 2023 niet volgens de wet is verl

    • united news

      27-okt-2025 - 00:10

      SLEPEND VUILNISVUUR CHARLESBURG WAKKERT DISCUSSIE OVER VERBRANDINGS-INSTALLATIES AAN

      De vuilstortplaats Charlesburg in Paramaribo blijft in de greep van een uitslaande brand. Ondanks de grootschalige inzet van de brandweer, die in 24-uursdiensten werkt met ondersteuning van een graafmachine van het Ministerie van Openbare Werken (OWRO), is het vuur vandaag – 26 oktober – nog altijd niet volledig geblust. De verwachting is dat de bestrijding van de diepe, smeulende brandhaarden

    • Foto compilatie: Fragment foto van een beveiligings camera van de drive by shooting, rechts Karan Chablani
    • waterkant

      26-okt-2025 - 07:00

      Somohardjo: “Rapport Rekenkamer heeft me laten schrikken”

      “Dit rapport heeft me laten schrikken”, zegt PL-fractieleider Bronto Somohardjo over het jongste rechtmatigheidsonderzoek van de Rekenkamer van Suriname, waarin geconcludeerd is dat de uitgifte van domeingrond door het ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB) in 2023 niet volgens de wet is verlopen.Somohardjo, voorzitter van de vaste parlementaire commissie GBB, zei in het programma Bakan

    • abc-Suriname

      26-okt-2025 - 05:45

      Suriname behoudt Tier 1-status in strijd tegen mensenhandel

      Suriname heeft opnieuw de Tier 1-status behaald in het Trafficking in Persons Report 2025 van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Deze status betekent dat het land blijft voldoen aan de internationale minimumnormen voor de bestrijding van mensenhandel.De beoordeling is gebaseerd op de gezamenlijke inspanningen van verschillende instanties, waaronder het Openbaar Ministerie (OM