• zaterdag 01 November 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Benoeming onderminister GBB, geen juridisch maar politiek besluit!

| starnieuws | Door: Redactie

De recente benoeming van een onderminister op het ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB) – Presidentieel Besluit no 49/2024 - heeft geleid tot politieke en juridische discussie. De benoeming van een onderminister op Binnenlandse zaken – besluit 48/2024 -wordt in dit stuk niet besproken. 

De president zou bepaalde juridische spelregels hebben overtreden en zich niet gehouden hebben aan eerder gemaakte afspraken.

De juridische commentaren kritiseren vooral de bepaling waarin staat dat de minister van GBB, grondbeschikkingen pas mag tekenen nadat de onderminister deze heeft gescreend en geparafeerd. Hiermee zou de minister onder curatele zijn gesteld, want de voorgeschreven paraaf van de onderminister betekent dat de minister niet meer vrijelijk een grondbeschikking mag tekenen. Dit wordt gezien als een onwenselijke inbreuk op de bevoegdheid van de minister die leiding geeft aan het departement. Of de minister zelf deze mening is toegedaan is niet zeker omdat volgens het presidentiële besluit met de minister overleg heeft plaatsgevonden.

Feitelijk hoeft van een inbreuk op de
ministeriële bevoegdheid geen sprake te zijn. In tal van organisaties is het een normaal proces dat de eindverantwoordelijke functionaris pas tekent nadat vaststaat dat aan alle vereisten is voldaan. De paraaf van de onderminister betekent idealiter dat de minister nu met een gerust hart een grondbeschikking kan tekenen. Het departement wordt al decennia geplaagd door serieuze berichten van ongebreidelde corruptie bij het toewijzen van gronden. Het presidentieel besluit spreekt diplomatiek over ‘regelmatige terugkerende issues rondom grondzaken’ als reden voor de benoeming van een onderminister. De politieke vraag is wel waarom op dit moment een onderminister nodig is om deze taken uit te oefenen.Naar verluidt heeft de regering inmiddels besloten om een team van juristen opnieuw naar de kwestie te laten kijken, grondig te evalueren en advies uit te brengen. Volgens persberichten is op maandag 9 december 2024 een volgende regeringstop gepland waarbij op basis van het juridisch advies een definitief besluit wordt genomen over de benoeming.  Zal het team van juristen tot een voor eenieder gezaghebbend juridisch advies kunnen komen? Dat zal niet eenvoudig zijn. Het is algemeen bekend dat de Grondwet op veel vragen geen helder antwoord geeft, onvolledig en soms tegenstrijdig is. De Grondwet omvat bijvoorbeeld geen algemene regels over de positie van de onderminister in relatie tot de minister en de president. Moet de onderminister een opdracht van de president uitvoeren ook al is zijn minister het hier mee oneens? Bestaat er een zelfstandige relatie tussen de president en de onderminister? Is de onderminister bevoegd rechtstreeks te rapporteren aan de Raad van Ministers, de regeringsraad, de president, de vicepresident en DNA? Er is in de GW niet veel niet geregeld over de politieke positie van de onderminister.

Artikel 124 GW houdt kort gezegd in dat de president een onderminister kan benoemen “in de gevallen waarin de minister het nodig acht en met inachtneming van diens aanwijzingen, in zijn plaats als minister optreden. De onderminister is verantwoording verschuldigd aan de president, onverminderd de verantwoordelijkheid van de minister”. Taalkundig roept dit artikel al veel vragen op, en inhoudelijk is de suggestie dat de president pas bevoegd is een onderminister te benoemen als de betreffende minister dat nodig acht. Ook zou de onderminister in de plaats van de minister, als minister optreden. 

Deze tekst is  verwarrend, de onderminister is juist geen minister en wordt benoemd voor een nauw omschreven onderdeel van de taakstelling van het departement. De onderminister is een politieke functionaris: geen ambtenaar. Hij moet dus de ruimte hebben om met een zekere mate van zelfstandigheid zijn taken uit te voeren. Daarmee verhoudt zich niet de zinsnede dat hij louter de ‘aanwijzingen van de minister’ moet opvolgen. Hij voert dat deel van de departementale taakstelling uit die de president hem heeft opgedragen, en legt daarover verantwoording af.

Artikel 124 GW roept dus vragen op over de zelfstandige bevoegdheid van de president om een onderminister te benoemen.Uit het systeem van de Grondwet volgt dat de president als belichaming van de uitvoerende macht een groot staatsrechtelijk primaat heeft voor de benoeming en ontslag van ministers en onderministers. Tot 1980 had het ambt van minister grote politieke en beleidsmatige autoriteit, de minister is in de huidige constellatie een uitvoerend orgaan die politiek  ondergeschikt is aan de president.

Het onderhavige besluit kan altijd beter, maar in de kern is staatsrechtelijk weinig mis.  Hoe de taakstelling van de onderminister zich verhoudt tot de taak van de minister is gelet op het voorgaande geen juridisch maar een politiek vraagstuk. Als de VHP en de ABOP zich kunnen vinden in de gedachte dat geen afwijking meer van de spelregels wordt getolereerd rond de uitvoering van grondbeschikkingen en dat beide partijen hiervoor verantwoordelijkheid dragen dan is het probleem opgelost.

Hugo Fernandes Mendes

| starnieuws | Door: Redactie

  • snc.com

    31-okt-2025 - 08:11

    Na 40 jaar nieuw onderzoek naar bloedbad van Moiwana

    Het Openbaar Ministerie (OM) heeft bij de Rechter-Commissaris&

  • snc.com

    31-okt-2025 - 07:53

    Tijd om de tering naar de nering te zetten, zegt VES

    De Vereniging van Economisten in Suriname (VES) waarschuwt dat de overheid zu

  • abc-Suriname

    31-okt-2025 - 00:49

    Pater Toon ziet overleden Bouterse als hoofdverantwoordelijke in Moiwana-zaak

    Voor pater Toon te Dorsthorst is de overleden oud-legerleider Desi Bouterse nog altijd de hoofdverantwoordelijke voor het doen vermoorden van 39 mensen in het dorp Moiwana in Marowijne. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft vorige week een verzoek ingediend bij de Rechter-Commissaris (RC) tot het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek (GVO) in de zaak Moiwana. De zaak Moiwana heeft betrekking

  • waterkant

    30-okt-2025 - 23:16

    Douane Nederland onderschept cocaïne tussen bladeren uit Suriname

    De Nederlandse douane heeft onlangs een hoeveelheid cocaïne onderschept die verborgen zat in een zending met onder andere bladeren afkomstig uit Suriname. Dat bevestigt een woordvoerder van de dienst tegenover Waterkant.Net.“Buiten dwarrelen de bladeren, maar bij ons binnen bleven ze opvallend goed plakken Twee groene bladeren, keurig tegen elkaar. Een knutselproject uit het bos? Tot we beter k

  • snc.com

    30-okt-2025 - 19:55

    Regering zoekt dekking voor betaling bus- en boothouders

    De regering heeft SRD 42 miljoen vrijgemaakt voor de gedeeltelijke

  • abc-Suriname

    30-okt-2025 - 19:53

    Regering maakt SRD 20 miljoen over voor NVB

    De regering heeft vandaag SRD 20 miljoen overgemaakt voor het Nationaal Vervoer Bedrijf (NVB) dat bestemd is voor de achterstand in betaling aan bus- en boothouders. Gisteren hebben zij een prikactie gehouden omdat zijn slechts over het eerste kwartaal van dit jaar zijn uitbetaald. Fariyal Renfurm, directeur van de NVB, bevestigd het geld op de rekening gezien te hebben. Het bedrijf gaat nu over

  • waterkant

    30-okt-2025 - 19:45

    PSA-document tijdelijk 50% goedkoper ter gelegenheid van 50 jaar Srefidensi

    Het ministerie van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS) heeft vandaag bekendgemaakt dat de tarieven voor het PSA-document tijdelijk worden verlaagd. Het besluit is genomen in het kader van de herdenking en viering van 50 jaar staatkundige onafhankelijkheid van de Republiek Suriname op 25 november 2025. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Het g

  • Huisartsen ontvangen voor het eerst in jaren tijdig hun honorarium

    starnieuws

    30-okt-2025 - 18:58

    Huisartsen ontvangen voor het eerst in jaren tijdig hun honorarium

    Voor het eerst in jaren hebben de dienstverlenende huisartsen hun honorarium

  • united news

    30-okt-2025 - 14:14

    VIJF LANDEN BEHEREN DE HELFT VAN DE WERELDBOSSEN | SURINAME BLIJFT TOONBEELD VAN ONGEREPT NATUUR

    Foto: Zuid Suriname | Bron: Times EntertainmentVolgens de jongste editie van het Global Forest Resources Assessment 2025 (GFRA 2025) van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) bedraagt de wereldwijde bosoppervlakte circa 4,14 miljard hectare, goed voor ongeveer 32 procent van het totale landoppervlak op aarde.Opvallend daarbij is dat meer dan de helft van al het bos zich

  • waterkant

    30-okt-2025 - 13:16

    Ruim 20 kilo cocaïne in dozen uit Suriname onderschept in Rotterdam

    Het HARC-team, bestaande uit de Nederlandse Zeehavenpolitie, Douane en FIOD, heeft in Rotterdam onlangs in totaal 20,33 kilo cocaïne aangetroffen in drie dozen in een zeecontainer.De container, afkomstig uit Paramaribo (Suriname) en overgeladen in Cristóbal (Panama), stond geboekt met een lading flessen, huishoudelijke goederen en persoonlijke bezittingen. (adsbygoogle = window.adsby

  • united news

    30-okt-2025 - 12:24

    OVJ BUITEN FUNCTIE GESTELD DOOR PG | ZAAK GEHULD IN GEHEIMZINNIGHEID

    Een officier van justitie (OvJ) verbonden aan het Openbaar Ministerie (OM) is deze week door procureur-generaal (pg) Garcia Paragsingh uit haar functie ontheven.De pg heeft de zaak inmiddels voorgelegd aan president Jennifer Geerlings-Simons met het verzoek passende maatregelen te treffen. Hoewel niet officieel bevestigd, wordt verwacht dat het kan gaan om ontslag en mogelijk verdere juridische st

  • snc.com

    30-okt-2025 - 07:26

    Procureur-generaal ontheft officier van justitie van haar functie

    Procureur-generaal (pg) Garcia Paragsingh heeft vandaag officier van justitie

  • abc-Suriname

    30-okt-2025 - 04:05

    Initiatiefwet tegen politici met strafblad opnieuw ingediend

    Tijdens de vorige zittingsperiode van het parlement, hebben VHP-parlementariërs Dew Sharman en zijn collega Cedric van Samson een initiatiefwet ingediend om mensen met een strafblad specifieke functies in het openbaar bestuur, te ontzeggen. Daar is er verder niets mee gedaan vanwege beperkte draagvlak in de coalitie. Om die reden hebben Sharman en van Samson gemeend om het initiatiefvoorstel nog

  • abc-Suriname

    30-okt-2025 - 03:00

    Groot alarm brandweer bleek niet nodig bij beginnende brand binnenstad

    De brandweer heeft vanmorgen groot alarm geslagen, bij een beginnende brand in een pand aan de Steenbakkerijstraat in de binnenstad van Paramaribo. ‘Achteraf gezien bleek dat niet nodig te zijn’, legt brandweer-voorlichter Olton Pinas uit. Uiteindelijk bleek dat bedradingen in brand zijn gevlogen. ‘God zij dank is het bij rook gebleven’, aldus Pinas. Het is gewoon dat bij brandmeldingen i

  • abc-Suriname

    30-okt-2025 - 01:50

    “Wij moeten zuining zijn op onze rechterlijke macht”

    “Wij moeten zuinig zijn op onze rechterlijke macht”, zei staatsrechtdeskundige Hugo Fernandes Mendes in het programma Abc Actueel.De procureur-generaal behoort tot de rechtelijke macht en dat moeten wij waarderen en onderkennen. Natuurlijk kunnen maatschappelijke organisaties en burgers kritiek hebben op de PG, dat is een groot goed.”Volgens Fernandes Mendes kan de PG alleen ontslagen worde

  • abc-Suriname

    30-okt-2025 - 00:45

    Simons belooft problemen bus- en boothouders te bekijken; achterstand is tientallen miljoenen

    Vandaag hebben bus- en boothouders verbonden aan het Nationaal Vervoersbedrijf (NVB) een prikactie gehouden. Zij eisen achterstallige betalingen. In de eerste drie maanden van dit jaar, is er wel betaald. De overige maanden laat tot nu toe op zich wachten. De vergoedingen variëren sterk afhankelijk van de route. Minimaal gaat het om SRD 4000,- per dag, per bushouder voor een korte route.De groep

  • Italië verhoogt bijdrage voor duurzaam energieproject in Pusugrunu
  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 23:15

    Ravenberg ziet af van hoger beroep in rechtszaak tegen Joerawan

    Ruben Ravenberg, de directeur van de Stichting Bosbeheer en Bostoezicht (SBB) ziet ervan af om hoger beroep aan te tekenen tegen het vonnis van de kantonrechter in een rechtszaak tussen hem en het SBB-bestuurslid Krishnadath Joerawan. De directeur zou uitlatingen in de media gedaan hebben, waarvoor geen bewijzen zijn geleverd. De rechter oordeelde dat Ravenberg openbare excuses moet aanbieden aan

  • united news

    29-okt-2025 - 22:58

    B-1’S VAN V.S. LUCHTMACHT VLIEGEN ZWAAR PROVOCEREND LANGS VENEZUELAANSE GRENS

    De Verenigde Staten voeren de militaire druk in het Caribisch gebied en nabij Venezuela op, wat door analisten breed wordt geïnterpreteerd als een doelbewuste provocatie en een ‘show of force’ richting de regering in Caracas. Deze escalatie manifesteert zich zowel in de lucht als op zee en volgt een stapsgewijs patroon.Recente acties omvatten een vlucht van twee B-1 Lancer strategische bommen

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 21:49

    Moertabat zegt VHP verlaten te hebben; Sharman beweert van niet

    Vorige week werd bekend dat VHP’topper Sidik Moertabat de partij verlaat en daarmee zijn bestuursfunctie neerlegt. Dew Sharman, woordvoerder van deze partij, zegt een gesprek gehad te hebben met Moertabat. ‘Hij blijft in het hoofdbestuur; zijn lidmaatschap is niet aan de orde’, stelt Sharman. Er zouden wel pijnpunten besproken zijn.ABC benaderde Moertabat voor een reactie, maar hij wil niet

  • waterkant

    29-okt-2025 - 19:15

    Vorswijk wil nooit meer minister worden: “Het is ondankbaar werk”

    ABOP’er Dinotha Vorswijk, oud-minister van Grondbeleid en Bosbeheer in Suriname (GBB), wil nooit meer minister worden.“Nee, helemaal niet. Het is ondankbaar werk. Nu pas zie ik de ware aard van de mensen die daar bij mij langskwamen. Die mensen die je prezen en voor je huilden. De mensen die je hebt geholpen. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Je was toen goed voor

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 19:00

    GBB start formele uitgifte van grondbeschikkingen 

    Het Ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB) heeft op dinsdag 28 oktober 2025 de eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen gehouden in de vergaderzaal van het ministerie. De uitreiking werd verricht door minister Stanley Soeropawiro en markeert de officiële start van de formele gronduitgifte onder zijn bewind.Tijdens de plechtigheid werden 25 grondbeschikkingen overhandigd aan rechth

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 16:30

    Overleg over noodbrug bij Apoera na instorting Witagron brug

    De minister van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OWRO), ir. Stephen Tsang, heeft op zaterdag 25 oktober 2025 overleg gevoerd met lokale ondernemers over de aanleg van een noodbrug over de Kaboeriekreek, tussen Wakai en Apoera. Aan het overleg namen ook leden van De Nationale Assemblée (DNA) en de districtscommissaris deel.De bespreking vond plaats naar aanleiding van de dringende noodzaa

  • waterkant

    29-okt-2025 - 16:14

    OM: ‘Vordering tot Gerechtelijk Vooronderzoek in zaak bloedbad Moiwana’

    Het Openbaar Ministerie (OM) heeft op 22 oktober 2025 een verzoek ingediend bij de Rechter-Commissaris (RC) tot het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek (GVO) in de zaak van het bloedbad te Moiwana.Tijdens het politioneel vooronderzoek zijn reeds verschillende personen gehoord. Het gerechtelijk vooronderzoek is aangevraagd met het doel aanvullende onderzoekshandelingen te verrichten die, b

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 14:45

    IDB-missie van 10 miljoen USD ter versterking van buitenlandse investeringen en exportcapaciteit in Suriname

    Op maandag 27 oktober 2025 heeft minister Bouva een delegatie van de Inter-American Development Bank (IDB) ontvangen voor een kennismakingsbezoek. De delegatie bestond uit Margarita Libby, Chief of Operations IDB Suriname, Quiela Delgado, Teamleider IDB, en Fay King, Operations Analist.De IDB voert in het kader van het Foreign Investment & Export Promotion Programme (FIEPP) een missie uit in Suri

  • united news

    29-okt-2025 - 14:35

    FRANKRIJK INTENSIVEERT MARITIEME VEILIGHEIDSOPERATIES VOOR KUST FRANS-GUYANA

    Foto: Een Frans marinevaartuig voor de kust van Frans-Guyana.De Franse militaire aanwezigheid op zee voor de kust van Frans-Guyana is sinds de afgelopen week aanzienlijk vergroot.Sinds vorige week voert Frankrijk uitgebreide patrouilles uit om illegale visserij en drugssmokkel in de regio tegen te gaan. De timing valt samen met een verhoogde Amerikaanse militaire activiteit nabij Venezuela, waardo

  • united news

    29-okt-2025 - 13:29

    VHP | GEEN POLITIEKE FUNCTIES MEER VOOR VEROORDEELDEN

    Foto: VHP-parlementariërs Dew Sharman en Cedric van Samson.De VHP-parlementariërs Dew Sharman en Cedric van Samson willen een harde streep trekken onder het verschijnsel dat personen met een strafblad politieke macht uitoefenen.Met een initiatiefvoorstel tot wijziging van de Grondwet willen zij wettelijk vastleggen dat iedereen met een strafrechtelijke veroordeling, waar dan ook ter wereld uitge

  • snc.com

    29-okt-2025 - 05:00

    Suriname stelt definitieve klimaatroute vast met NDC 3.0

    PARAMARIBO — Suriname heeft zijn nieuwe nationale klimaatkad

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 04:01

    Suriname één van de weinige landen die vooruitgang boekt in wereldwijde rechtstaatscore

    Terwijl de wereldwijde rechtsstaat opnieuw achteruitgaat, laat Suriname dit jaar een lichte vooruitgang zien. Dat blijkt uit de WJP Rule of Law Index 2025 van het World Justice Project (WJP). Volgens het rapport kende 68% van de landen een verslechtering van de rechtsstaat, tegenover 57% vorig jaar. Suriname behoort tot de minderheid van landen die er dit jaar iets op vooruit zijn gegaan. De alge

  • waterkant

    29-okt-2025 - 04:00

    Jogi: “Er is een discussie in de samenleving en ook in de VHP over leiderschap Santokhi”

    Het leiderschap van Chandrikapersad Santokhi binnen de Vooruitstrevende Hervormingspartij (VHP) staat volgens parlementariër Mahinder Jogi wel degelijk ter discussie in de Surinaamse gemeenschap.“We moeten geen doekjes erom winden. Er is een discussie over het leiderschap van Santokhi. Hij is in de loop van de tijd gegroeid, hij is sterker geworden en hij heeft het leiderschap binnen de VHP ste