• maandag 21 September 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Belanghebbenden vragen NMA om herbeoordeling Halliburton-projecten

| abc-Suriname | Door: Redactie

Belanghebbenden hebben via hun advocaat de Nationale Milieu Autoriteit (NMA) gevraagd om de milieubeoordeling van twee voorgenomen Halliburton-projecten aan de Sir Winston Churchillweg 426 opnieuw te bekijken. Het gaat om de geplande Operationele Basis van Halliburton en de Suriname Halliburton Radioactive Storage Facility.

In een brief aan de NMA uiten de belanghebbenden zorgen over de manier waarop de milieubeoordelingsprocedures voor beide projecten zijn beoordeeld en geclassificeerd. Zij vragen de autoriteit om eerdere besluiten, indien nodig, in te trekken of aan te passen.

Voor de Operationele Basis gaat het om milieubeoordeling MEA 0049/2025. Volgens de indieners is een nieuwe beoordeling nodig, waarbij alle mogelijke gevolgen van het project voor de omgeving worden meegenomen. Daarbij moet volgens hen ook worden gekeken naar sociale en economische aspecten.

De belanghebbenden vragen daarnaast om de activiteiten die verband houden met de aanleg en exploitatie van de Operationele Basis tijdelijk op te schorten zolang de herbeoordeling plaatsvindt.

Radioactieve opslag

Ook

de geplande Suriname Halliburton Radioactive Storage Facility is onderwerp van het verzoek aan de NMA. Dit project valt onder MEA 0054/2025. De indieners vinden dat, in het licht van nieuwe inzichten die volgens hen naar voren zijn gekomen, opnieuw moet worden bekeken of het project terecht is aangemerkt als een activiteit met een lage milieubelasting, maar een hoge gevoeligheid.

De NMA zou op basis van die classificatie hebben bepaald dat een beperkte milieubeoordeling volstaat, in de vorm van een Milieu Management en Monitoringsplan (MMMP). De belanghebbenden vragen de autoriteit om ook deze beslissing opnieuw te beoordelen en waar nodig te wijzigen of in te trekken.

Reactie gevraagd

De NMA is gevraagd om uiterlijk 1 oktober 2026 te reageren op de bezwaren en verzoeken. Met de brief wordt de milieutoezichthouder formeel verzocht om de eerdere besluiten en procedures opnieuw tegen het licht te houden.

Het is nu aan de NMA om inhoudelijk op de bezwaren

te reageren en aan te geven welke vervolgstappen zullen worden genomen.

| abc-Suriname | Door: Redactie