• vrijdag 12 September 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Winners take all - ‘de elite’ die zogenaamd opkomt voor de armen

| suriname herald | Door: Redactie

Winners take all’ is een maatschappijkritisch boek van Anand Giridharadas, waarin hij ons de poppenkast laat zien van ‘de elite’ die zogenaamd opkomt voor de armen. De Surinaamse schaal is vele malen kleiner dan de schaal in het boek van Giridharadas, maar de inhoud van het boek gaat ook op voor de Surinaamse (politiek) elite. ‘Winners take all’ gaat over hebzucht verbloemd als goede daad en barmhartigheid, of rechtmatig privilege en winst. Ons politiek bedrijf is daar een voorbeeld van en heeft met de huidige regering zijn piek bereikt.

Het is duidelijk dat een groot deel van de stemmenwinst van

de VHP en het verlies van de NDP inmiddels verklaard kan worden door het effect van de ‘Stem Slim’ campagne van de laatste verkiezingen. Inzet was, alles beter dan opnieuw de NDP in de regering. En zoals we weten is die opzet geslaagd. De NDP werd niet meer de grootste partij en was dus niet meer als eerste aan zet om een regering te vormen. 

Deze beschouwing gaat niet over hoe het één en ander tot stand kwam. Ook niet of het exacte aantal verlies aan zetels één meer of minder is. Het gaat om het effect en dat blijft hetzelfde.

De NDP verloor tien zetels, de VHP won er elf, de ABOP won er drie. De PALU en DOE met ieder een zetel kwamen niet terug in De Nationale Assemblee (DNA). 

Een aardverschuiving binnen DNA. Er werd dus echt ‘Slim’ gestemd. En met effect. In no-time was er een nieuwe regering bestaande uit VHP (20 zetels) en ABOP (8 zetels) samen al goed voor een numerieke meerderheid van 28 zetels waar de NPS en PL nog aan toegevoegd werden. De “Stem Slim” beweging had op de laatste twee, NPS en PL, geen effect. Het effect van “Stem Slim” is te vinden bij de VHP en ABOP. Met een ‘winners take all’ grondhouding maken die partijen de dienst uit binnen de huidige regeringscoalitie. Een eenheid stralen zij niet uit, behalve op één vlak en dat is: we gaan samen door tot 2025, kost wat kost en wat de kiezers en de samenleving er ook van vinden. 

Er kan gevoeglijk vanuit gegaan worden dat de zetelwinst van de VHP van elf zetels minimaal voor de helft aan “Stem Slim” kiezers kan worden toegewezen. Je kunt dus stellen dat zeker vijf zetels bij VHP en ook zeker één tot twee zetels bij de ABOP de ‘Stem Slim’ kiezers vertegenwoordigen. Maar wat niet gebeurde, is dat deze ‘Stem Slim’ kiezers terug te vinden zijn in de representatie in DNA en zeker ook niet in het regeringsbeleid. Ze hebben geen erkenning, en bij de VHP zeker geen herkenning noch waardering gekregen. Integendeel. 

Een absoluut een hele grote gelegenheid voor de VHP om aan de gemeenschap te tonen in woord en daad dat de ‘H’ van VHP echt veranderd was van ‘Hindoestaans’ in ‘Hervormd’. Als dat wel gebeurd zou zijn dan zou er over het uit te voeren beleid en ook bij functiebenoemingen binnen de VHP-discussie ontstaan met als basis: jullie zitten nu in de regering dankzij óns, de ‘Stem Slim’ kiezers. Mogen wij nu ook meedoen. Op basis van het beleid en functiebenoemingen kan gesteld worden dat de houding van zeker de VHP is: neen, jullie mogen niet meedoen, je hebt je stem aan ons gegeven, en nu je mond houden en vijf jaar wachten. De president benadrukt waar en wanneer hij maar kan dat hij mandaat kreeg voor vijf jaar. 

Welnu, het ontstaan van de Organic Movement, “de stem van het volk, uit het volk”, kan direct in verband gebracht worden met het niet willen erkennen, herkennen en waarderen van al deze stemmen, die door partijpolitiek worden verzwegen! De ‘Stem Slim’ kiezers zijn door de VHP niet gehoord binnen de VHP-organisatie, beleid en functiebenoemingen. Maar als ze niet binnen de politieke partij waar ze op stemden gehoord worden, dan hebben ze nog steeds een Stem. En dat is het Geluid (de stem) dat nu door Organic Movement luidkeels naar buiten gebracht wordt. 

De ‘Stem Slim’ kiezers voelen zich belazerd en bedonderd, dat zijn ze ook. Door deze ‘winner takes all’ houding, die niet overeenkomt met de bromtji djari filosofie, heeft de VHP zich in haar eigen voet geschoten! Ook voor de toekomst! In iets mindere mate geldt dezelfde redenering voor de ABOP. 

In een eerder artikel op Suriname Herald, schreef ik dat de president naar de mensen die zijn partij (VHP) de verkiezingswinst bezorgden zou kunnen kijken als voorlopers van een begin van politieke vernieuwing. Hij (zijn partij) zou ze kunnen omarmen als voorlopers van de politieke vernieuwing die hij als parlementariër en leider van zijn partij predikte en waar Suriname al vanaf zijn onafhankelijkheid aan toe is. Nu laten ernstig misleide burgers die ook nog verarmen door zijn beleid hun stem horen en de president reageert met arrogantie en manipulatie. Weer. Typisch gedrag van winnaars die meedogenloos alles nemen; ook als het de dood van mensen en vernietiging van het milieu betekent. 

De belofte ‘Wo set ing’ bleek voor ‘Slim Stemmer’ de metaforische ‘cool aid’. De Organic Movement schudt aan de regeringsboom, en dat is goed. Surinamers willen geen winnaars die alles nemen en het volk misleiden, maar leiders die de betekenis kennen van: onafhankelijkheid, erbij horen, meesterschap en generositeit en die hun volk met deze principes leiden. Pas dan gaat de toekomst schijnen voor iedereen, niet eerder. 

Filia Kramp

 


Abonneer op ons youtube kanaal.
Bedankt voor het kijken en abonneren.
'Suriname Nieuws Centrale'


| suriname herald | Door: Redactie

  • snc.com

    12-sep-2025 - 08:18

    Vaargeul Surinamerivier voorlopig niet verder uitgediept

    De Surinaamse regering heeft besloten de vaargeul van de Surinamerivier voorl

  • Embedded thumbnail for Regionieuws TV Suriname 11 september 2025 - Pokie: malversaties op Ministerie - Dienstauto's terughalen

    snc.com

    12-sep-2025 - 05:00

    Regionieuws TV Suriname 11 september 2025 - Pokie: malversaties op Ministerie - Dienstauto's terughalen

    Geen verdere verdieping Surinamerivier vanwege financiële situati

  • waterkant

    12-sep-2025 - 05:00

    Pokie over vervanging SOZAVO-directeur: “Mensen hebben heel wat zaken uitgehaald en ze zijn onbestraft gebleven”

    De vervanging van Melitia Sentelia als directeur van Sociale Zaken en Volkshuisvesting in Suriname (Sozavo) was volgens minister Diana Pokie noodzakelijk vanwege de vele misstanden die zij in de afgelopen periode op het ministerie heeft geconstateerd.“De afgelopen tijden hebben we heel veel issues gehad en daar komen we niet onderuit. Mensen hebben heel wat zaken uitgehaald en ze zijn onbestraft

  • united news

    12-sep-2025 - 02:19

    NIEUWE RVC BIJ LUCHTHAVENBEHEER FOCUST OP AIRPORT EXPANSION PROJECT EN ONOPGELOSSE KWESTIE SLM

    Met de installatie van een nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) bij N.V. Luchthavenbeheer op donderdag 11 september 2025, verschuift de focus naar het ambitieuze Airport Expansion Project. Dit project moet niet alleen de luchthaven moderniseren, maar ook een belangrijke impuls geven aan de economische ontwikkeling van Suriname.De nieuwe RvC, onder leiding van president-commissaris Mistral van Lier

  • snc.com

    12-sep-2025 - 01:00

    Monorath: Politiehulpposten keren terug in binnenstad

    Minister van Justitie en Politie, Harish Monorath, kondigt aan dat meerdere p

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 22:14

    Quickscans op ministeries worden door aangetrokken consultants uitgevoerd

    Bij de verschillende ministeries zijn er Quick Scan Teams ingezet om een inventaris van de situatie te maken. Hiervoor heeft de regering consultants aangetrokken voor de duur van twee maanden. Minister Patrick Brunings van Olie, Gas en Milieu zei in ABC Actueel dat er bij hem twee deskundigen zijn ingezet, gezien de grootte van het ministerie. Bij de grotere ministeries zijn meer mensen nodig voo

  • cds

    11-sep-2025 - 20:25

    Nieuwe RvC moet N.V. Luchthavenbeheer gezond houden

    “De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) bij N.V. Luchthavenbeheer moet haar schouders eronder gaan zetten. En ervoor zorgen dat het bedrijf gezond blijft en vanuit een strategische visie ook nog op lang termijn gezond kan blijven.” Dit zei minister Raymond Landveld van Transport, Communicatie & Toerisme (TCT) op donderdag 11 september 2025 bij de installatie van de raad op het Kabinet van de

  • waterkant

    11-sep-2025 - 19:05

    Atompai vraagt geduld, leerkrachten eisen herstel koopkracht

    NPS-parlementariër Poetini Atompai heeft leerkrachten in Suriname vandaag opgeroepen om ondanks de aanhoudende financiële druk ‘nog één laatste keer’ vol te houden. In een boodschap op Facebook benadrukte hij dat de herwaardering van het lerarensalaris in oktober bovenaan zijn politieke agenda staat.“Iedereen weet dat u niet genoeg verdient… U moet meer verdienen,” aldus Atompai, d

  • united news

    11-sep-2025 - 16:29

    STAATSOLIE START SEISMISCH ONDERZOEK NAAR OLIE EN GAS VOOR DE KUST VAN SARAMACCA EN CORONIE

    Bron: Staatsolie Maatschappij Suriname N.V.Staatsolie Maatschappij Suriname N.V. bereidt een omvangrijk seismisch onderzoek voor in het ondiepe zeegebied voor de kust van Saramacca en Coronie.Het onderzoeksgebied beslaat circa 2.000 vierkante kilometer en ligt op een diepte tussen twintig en vijftig meter. Doel van de operatie is het in kaart brengen van mogelijke olie- en gasvoorraden in dit deel

  • waterkant

    11-sep-2025 - 13:00

    Monorath: “Bodycams zijn niet gebruikt en ik moet nu 7.000 dollar betalen voor de licentie”

    Het pilotproject waarmee het Korps Politie Suriname (KPS) onlangs gestart is om met ‘body cams’ de operatie in te gaan, blijkt in de praktijk volgens minister Harish Monorath van Justitie en Politie wat problemen op te leveren.Een van deze is dat deze ‘body cams’ een speciale licentie moeten hebben om in gebruik te kunnen nemen. Volgens de bewindsman is het daarom belangrijk dat JusPol bep

  • snc.com

    11-sep-2025 - 08:40

    Opportunisme en politiek theater rond kookgas: Simons schuift schuld door maar profiteert zelf

    President Jennifer Geerlings-Simons reageerde deze week op de gestegen kookga

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 05:01

    Surinaamse economie nog steeds fragiel; overheidsbeleid belangrijk

    De Surinaamse economie blijft, ook na een hervormingsprogramma van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in de afgelopen jaren, fragiel. De Suriname Economic Oversight Board (SEOB) komt tot deze conclusie door de macro-economische indicatoren te besturen. Er wordt gevraagd en ongevraagd kritiek gegeven op het financieel huishouden van de Staat.Macro-econoom Gavin Ooft, verbonden aan SEOB, stelt

  • waterkant

    11-sep-2025 - 03:30

    VP Rusland: “Toekenning extra bevoegdheden aan Akiemboto is voorlopige ingreep om zaken onder controle te houden”

    De toekenning van extra bevoegdheden door president Jennifer Simons aan haar Chief of Staff Sergio Akiemboto is volgens vicepresident van Suriname Gregory Rusland geen ondermijning van zijn gezag.De tweede man van het land voerde aan dat er tijdens de periode van de regering Santokhi-Brunswijk veel besluiten zijn genomen om op een bepaalde manier te werk te gaan. Zo gaf oud-president Chan Santokhi

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 02:35

    Aantal nieuwe dc’s krijgt pas na stagetraject tekeningsbevoegdheid

    De samenleving kan erop rekenen dat de nieuwe districscommissarissen (dc’s) de kwaliteiten bezitten of zullen opdoen om het werk te verzetten. Minister Miquella Huur van Regionale Ontwikkeling (RO), zei voor aanvang Raad van Ministersvergadering dat zij ervan uitgaat dat de kandidaten over het nodige werk- en denkniveau beschikken om goed te kunnen functioneren.Er was kritiek op sommige van de

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 01:00

    Nieuwe RvC’s Luchthavenbeheer en Canawaima Ferry Service worden deze week geïnstalleerd; SLM volgt later

    De regering werkt momenteel aan de benoeming van nieuwe Raden van Commissarissen (RvC) bij de parastatale bedrijven die vallen onder het ministerie van Transport, Communicatie & Toerisme (TCT). Inmiddels is de RVC van N.V. Havenbeheer Suriname geïnstalleerd. Morgen volgt die van N.V. Luchthavenbeheer en vrijdag de Canawaima Ferry Service. De leden zijn voorgedragen door de coalitiepartijen.Minis

  • snc.com

    11-sep-2025 - 00:00

    Silvano Tjon-Ahin nieuwe president-commissaris NV Havenbeheer

    De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) van NV Havenbeheer, onder leiding van

  • cds

    10-sep-2025 - 23:16

    IMF ziet Suriname in zeer belangrijke fase van ontwikkeling

    Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) ziet Suriname momenteel in een zeer belangrijke fase van zijn ontwikkeling. De organisatie is bereid het land op welke manier dan ook hierin te ondersteunen. Dit zegt Alberto Behar, IMF Mission Chief of Suriname, die op woensdag 10 september samen met andere IMF-functionarissen een beleefdheidsbezoek heeft gebracht aan president Jennifer Simons. Volgens Beh

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 21:43

    Guyanese president Ali zaterdag in Nickerie bij president Simons

    President Irfaan Ali van Guyana en Jennifer Simons van Suriname zullen elkaar op zaterdag 13 september ontmoeten in Nickerie voor werkoverleg. Dit maakte minister Melvin Bouva van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS) vandaag bekend voorafgaand aan de RvM.Tijdens de ontmoeting zullen politieke en diplomatieke vraagstukken van gemeenschappelijk belang aan bod komen, waaro

  • cds

    10-sep-2025 - 20:58

    Zonnepark voorziet gebieden tussen Gengeston en Nieuw Aurora van elektriciteit

    Dorpen tussen Gengeston en Nieuw Aurora worden voorzien van elektriciteit. Hiervoor is er in Nieuw Aurora een zonnepark opgezet, dat op maandag 8 september officieel in gebruik is genomen. Dit gebeurde in aanwezigheid van onder meer vicepresident Gregory Rusland, minister Dirk Currie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur en NV EBS-directeur Leo Brunswijk. Het project is onderdeel van het Caribbean

  • united news

    10-sep-2025 - 17:30

    RECHTBANK PARAMARIBO VERWERPT VORDERING BUURTBEWONERS ZORG EN HOOP IN KORT GEDING TEGEN BOUW CALLCENTER

    Foto compilatie: Hoekperceel aan de Nickerie- en Marowijnestraat In een spraakmakende recente civiele zaak heeft het Kantongerecht in Paramaribo een vordering van 47 buurtbewoners uit Zorg en Hoop verworpen. De bewoners probeerden via een kort geding de bouw van een callcenter op de hoek van de Nickerie- en Marowijnestraat tegen te houden. De rechtbank verklaarde de bewoners niet-ontvankelijk in h

  • snc.com

    10-sep-2025 - 15:41

    China Aid-boten: Botsing tussen particulier en staatsbelang

    Vijf boten die in 2021 door China aan Surinam

  • united news

    10-sep-2025 - 12:57

    PETRONAS BEREIDT NIEUWE OFFSHORE-BORINGEN VOOR IN SURINAME

    Het Maleisische staatsoliebedrijf Petronas intensiveert zijn activiteiten in de Surinaamse offshore-sector met de voorbereiding van een vierde exploratieput in blok 52, die in het eerste kwartaal van 2026 moet worden geboord.Dat bevestigden zowel de Surinaamse regering als Staatsolie na een ontmoeting tussen de directie van Petronas, president Jennifer Geerlings-Simons en Staatsolie-directeur Anna

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 12:44

    Kustwacht onderschept 5 vaartuigen tijdens gezamenlijke patrouille

    De Kustwacht van Suriname heeft in de periode van 3 tot en met 6 september 2025 in samenwerking met de Marine en de Maritieme Politie een gezamenlijke vaarpatrouilles uitgevoerd langs de Surinaamse kust. Tijdens de controles zijn bij vijf vissersvaartuigen meerdere onregelmatigheden vastgesteld, waarna die zijn onderschept. De operatie is uitgevoerd met de P102 Dyamantie en RSS Barracuda.De onreg

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 11:14

    Surinaamse schepen krijgen moeilijk toegang tot VS; RvC Havenbeheer wil snelle aanpak

    De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) van de NV Havenbeheer wil de voornaamste problemen bij het bedrijf snel oplossen. Zo kunnen schepen die vanuit Suriname vertrekken moeilijk toegang krijgen tot de Verenigde Staten. Tijdens een kennismakingsontmoeting met president Jennifer Simons heeft de RvC aangegeven dat er snel oplossingen moeten komen om dit probleem structureel aan te pakken. “Er mo

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 07:15

    President Ali mogelijk komende week in Suriname

    Minister Melvin Bouva van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS) was afgelopen maandag in Georgetown bij de inauguratie van president Irfaan Ali. De voorbereidingen voor een officieel bezoek van Ali aan Suriname zijn in volle gang. In een gesprek met de Communicatie Dienst Suriname onderstreept Bouva dat dit, gezien de buurschap, een uiting is van vriendschap en construct

  • waterkant

    10-sep-2025 - 06:00

    Somohardjo: “Wij gaan voorrang geven aan de mensen die op ons gestemd hebben”

    Pertjajah Luhur (PL)-voorzitter Paul Somohardjo heeft binnen de coalitietop aangegeven dat mensen die bij de afgelopen verkiezingen op de rood-witte partij hebben gestemd, voorrang krijgen bij het oplossen van grondproblemen in Marienburg, Commewijne.Bewoners van dit gebied hadden voor de verkiezingen grondpapieren van toenmalig president Chan Santokhi ontvangen. Echter blijkt dat deze documenten

  • cds

    10-sep-2025 - 03:56

    Nieuwe RvC Havenbeheer wil snelle aanpak problemen met toegang tot VS

    De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) van de NV Havenbeheer wil voortvarend aan de slag met de actuele uitdagingen waarmee de haven geconfronteerd wordt. De grootste zorg is momenteel dat schepen die vanuit Suriname vertrekken moeilijk toegang krijgen tot de Verenigde Staten. Tijdens een kennismakingsontmoeting met president Jennifer Simons heeft de RvC aangegeven dat er snel oplossingen moeten

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 02:50

    Shyamnarain Associates organiseert masterclass over Local Content in Olie- en Gassector

    In verband met haar 20-jarig bestaan organiseert Shyamnarain Associates NV de masterclass ‘Wegwijs in de Local Content regels voor de Olie & GAS’. De hoofdinleider is Roy Shyamnarain, ervaren fiscalist, juridisch adviseur en erkend deskundige op het gebied van olie & gas-regelgeving in Suriname. Hij zal ingaan op de huidige regels voor Local Content en de kansen die deze bieden aan Surinamers

  • united news

    10-sep-2025 - 00:58

    PRODUCTIE MELKCENTRALE SURINAME GROTENDEELS STILGELEGD

    De Melkcentrale Suriname (MCP) kampt sinds 29 augustus met een forse verstoring van de productie. Meer dan de helft van het personeel heeft het werk neergelegd, waardoor momenteel slechts veertig medewerkers actief zijn.Tijdens een bezoek op 3 september hebben de vaste parlementaire commissie voor Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV) en het crisisteam van het ministerie van LVV overleg gevoerd met