• zaterdag 20 June 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname
VES: niet-uitvoeren vonnis Van ‘t Hogerhuysstraat schaadt rechtsstaat en investeringsklimaat

VES: niet-uitvoeren vonnis Van ‘t Hogerhuysstraat schaadt rechtsstaat en investeringsklimaat

| suriname herald | Door: Redactie

De Vereniging van Economisten in Suriname (VES) stelt dat het uitblijven van de uitvoering van een rechterlijk vonnis rond Van ‘t Hogerhuysstraatproject een negatief signaal afgeeft aan investeerders en het vertrouwen in de rechtsstaat onder druk zet. In het nawoord van het jongste nummer van Inzicht, het Surinaams Economistenblad van de VES, wordt kritiek geuit op de wijze waarop het conflict rond het project wordt behandeld.

Volgens de VES behoren politici, assembleeleden en regeringsautoriteiten de samenleving te dienen en niemand uit te sluiten. De vereniging spreekt haar verontwaardiging uit over oproepen van enkele assembleeleden aan de regering om Aannemingsmaatschappij Baitali (AMB) uit te sluiten van toekomstige projecten.

De VES stelt dat dergelijke oproepen zijn gedaan zonder bewijs van wanprestatie en zonder dat sprake is van een rechterlijk vonnis tegen het bedrijf. Volgens de organisatie tast dit economische bedrijvigheid en ondernemerschap aan binnen een democratische rechtsstaat.

Verantwoordelijkheid bij overheid De VES

betoogd dat de discussie rond Van ‘t Hogerhuysstraatproject dreigt af te leiden van de verantwoordelijkheid van de overheid als opdrachtgever. Volgens de VES zijn het juist beleidsmakers die zich moeten verantwoorden voor de huidige situatie, waarbij een belangrijke verkeersader al geruime tijd in slechte staat verkeert.

AMB werd tijdens de aanbestedingsprocedure op verschillende punten gediskwalificeerd. De kortgedingrechter oordeelde in juli 2025 echter dat deze diskwalificatie onrechtmatig was. In het vonnis werd de Staat opgedragen de gunning aan een andere partij in te trekken, de werkzaamheden te stoppen en de inschrijving van AMB opnieuw te beoordelen.

Volgens de VES is het project sindsdien stilgevallen en heeft het ministerie van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening in de maanden daarna geen maatregelen getroffen om verdere achteruitgang aan Van ‘t Hogerhuysstraat te voorkomen.

Rechtszekerheid onder druk De vereniging wijst erop dat de Inter-Amerikaanse Ontwikkelingsbank (IDB) zou hebben gedreigd de financiering van het project in

te trekken als de Staat uitvoering zou geven aan het vonnis. Volgens de VES mag een dergelijke situatie er niet toe leiden dat gerechtelijke uitspraken worden genegeerd.

De economenorganisatie stelt dat wanneer een multilaterale financieringsinstelling invloed kan uitoefenen op de uitvoering van een rechterlijke uitspraak, dit de rechtsbescherming van Surinaamse bedrijven aantast. Daardoor zouden ondernemingen minder vertrouwen kunnen hebben in de mogelijkheden om hun rechten via de rechter af te dwingen.

Negatief signaal voor investeerders Volgens de VES verzwakt het niet naleven van rechterlijke uitspraken de positie van Suriname als investeringsbestemming. Investeerders hechten volgens de vereniging waarde aan betrouwbare instituties, rechtszekerheid en de handhaving van contractuele afspraken.

“Betrouwbare instituties en handhaafbare contracten zijn evenzeer infrastructuur als de weg zelf”, stelt de VES. De organisatie benadrukt dat een land dat rechterlijke uitspraken respecteert niet alleen bijdraagt aan betere infrastructuur, maar ook de kosten en risico’s voor investeerders verlaagt.

Gevolgen voor Local

Content De VES verbindt de kwestie ook aan de ontwikkeling van Local Content binnen de opkomende olie- en gassector. Volgens de vereniging is een sterke deelname van Surinaamse bedrijven alleen mogelijk wanneer ondernemers kunnen rekenen op onafhankelijke instituties en rechtszekerheid.

De VES waarschuwt dat het niet of selectief uitvoeren van rechterlijke uitspraken het vertrouwen in de instituties ondermijnt. Dat heeft volgens de VES gevolgen voor het ondernemingsklimaat, de ontwikkeling van Local Content en uiteindelijk voor de economische toekomst van Suriname.

De organisatie concludeert dat de kracht van een rechtsstaat niet wordt bepaald door de inhoud van een vonnis, maar door de bereidheid van bestuurders om rechterlijke uitspraken te respecteren en uit te voeren, ook wanneer die politiek of bestuurlijk ongunstig uitvallen.

| suriname herald | Door: Redactie