• zondag 23 August 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Van Dijk-Silos verdedigt eigen vergoeding van SRD 100.000 en noemt bedrag een ‘habbekrats’

| waterkant | Door: Redactie

De 71-jarige jurist Jennifer van Dijk-Silos heeft in het programma Bakana Tori bevestigd dat zij als voorzitter van de nieuwe Anti-Money Laundering Task Force een maandelijkse onkostenvergoeding van SRD 100.000 ontvangt. Van Dijk-Silos noemt deze vergoeding voor deskundig werk ‘bitter weinig’ en een ‘habbekrats’.

De hoogte van de vergoedingen voor leden van de door president Jennifer Simons ingestelde unit rond de bestrijding van witwassen heeft donderdag tot stevige vragen geleid in De Nationale Assemblee, ondermeer van parlementariër Mahinder Jogi. Van Dijk-Silos noemt zijn kritiek op haar vergoeding ‘vieze politiek’. In het programma stelde zij dat Jogi geen zicht heeft op de omvang van het werk en de betekenis daarvan voor Suriname.

Van Dijk-Silos stelt dat dit bedrag wel veel lijkt, maar omgerekend slechts 2.600 US dollar per maand is… een habbekrats. Voor normaal consultancywerk vraagt zij, afhankelijk van de grootte van een bedrijf, normaliter tussen de 250 en 400 US dollar per

uur. Volgens Van Dijk-Silos weten mensen in Suriname niet wat deskundigheid kost. Personen die de lage salarissen van leerkrachten gebruiken om kritiek te leveren op de hoogte van de salariëring van de Task Force-leden, vindt zij daarom heel dom.

“De mensen die dat beweren zijn heel dom. Je kan dit werk niet plaatsen naast een leerkracht van AMS, Adek, een lagere schooljuffrouw of kleuterjuffrouw. Dat is een vergelijking die totaal niet opgaat. Laat die mensen deze blacklisting komen voorkomen. Het is gewoon wat betaald wordt aan deskundigen. In dit land wil men Surinamers niet betalen”, zei de jurist.

Van Dijk-Silos voerde aan dat deze Anti-Money Laundering Task Force er vooral komt doordat de regering van wijlen oud-president Chan Santokhi niets heeft gedaan met de National Risk Assessment (NRA)-rapporten 1 en 2. Ondertussen zijn er diverse deadlines in 2027 waarop het land aan bepaalde zaken moet voldoen.

“Hij heeft wel wat gedaan, maar ze

hebben niets gedaan aan bijvoorbeeld effectiveness. Ze hebben een paar wetten laten re-raten. Niet eens met een geweldig succes, want anders was alles al gebeurd en dan hoefden wij nu niet weer te vragen voor re-rating. Wetten moeten compliant zijn. En daarvoor is die deadline nu van mei 2027… als het gaat om de re-rating van wetten en van de effectiveness is die in september 2027. En daar is nul komma nul werk aan gedaan.

Dus wanneer de politiek bezig is en ze willen de regering een klap geven, dan moeten ze de regering een klap geven. Maar ze moeten niet komen met laag-bij-de-grondse zaken om deskundigen, die heel integer en eerlijk hun werk doen, kapot te willen slaan”, aldus de oud-minister.

Ten aanzien van het bedrag van SRD 100.000 stelt Van Dijk-Silos de vraag hoeveel er betaald moet worden voor deskundigheid en de omvang van het werk. Dit werk van de

Anti-Money Laundering Task Force is volgens haar geen zeven-even-job. Het grootste deel van de overige leden van deze Task Force heeft volgens haar reeds gewerkt bij NRA 1 en 2 en dat is de reden waarom zij hen heeft gevraagd om terug te komen.

“Ik ben al drie maanden bijna constant bezig. Voor deskundigheid met deze technische aard van dit werk betekent het gewoon dat je keihard zou betalen. Denk maar aan wat Chan heeft moeten betalen aan Kroll. Chan vond het nodig de Surinaamse deskundigen niet in te schakelen en met name de NRA-groep, die ik ook heb getrokken en Suriname uit de blacklisting heb gehaald.

Wat me irriteert: 100.000 SRD lijkt veel, maar dat betekent 2.600 US dollar per maand. Als ik een normale consultancy heb, met die honderden uren die je per maand moet maken. Mijn urenberekening, het hangt van de grootte van het bedrijf af, ligt tussen de

250 en 400 US dollar per uur. Dan kom ik niet op minder dan 7.500 tot 10.000 US dollar per maand. Mensen in Suriname weten niet wat deskundigheid kost”, stelde zij.

De jurist stelt dat zij in de periode van NRA 1 (2019 en 2021) een bedrag van 20.000 SRD per maand kreeg. Met de koers van toen was dat ook 2.600 USD. “Ik heb exact hetzelfde bedrag gevraagd aan deze regering. Wat is het probleem? Waarom heb ik Jogi niet gehoord toen zijn regering niets deed met de uitkomst van de NRA’s? Waarom horen we de bedragen van Kroll niet… 2 tot 3 miljoen voor een kortere periode. En voor een NRA 2-rapport dat ze stiekem hebben gehouden.

Laat men ophouden met nonsens en kijken naar het falen van de regering-Santokhi op dit gebied. Anders waren we nooit in die blacklistingsituatie gekomen. Het was anders ook niet nodig geweest om een

Anti-Money Laundering Task Force in te stellen om op korte termijn hard en competent te werken om die deadline te halen”, aldus Van Dijk-Silos.

Humphrey Tjin Liep Shie heeft intussen laten weten dat het beeld niet klopt dat Suriname op AML-gebied vrijwel vanaf nul moet beginnen. Het land beschikt al over risicoanalyses, CFATF-aanbevelingen, wetgevingsvoorstellen en een Nationale AML/CFT Strategische Planning 2024-2028 met meer dan honderd actiepunten. Daarnaast werd de NRA 2.0 uitgevoerd over de periode juni 2021 tot en met mei 2024 en werd in 2023, op advies van de AML-PIU, Kroll ingeschakeld om voorstellen te ontwikkelen ter verbetering van de aanpak van witwaspraktijken.

Volgens Tjin Liep Shie lijkt het probleem daarom niet zozeer een gebrek aan informatie of inventarisaties, maar vooral de uitvoering van wat al is onderzocht en aanbevolen. Hij vraagt zich dan ook af wat de nieuwe taskforce precies opnieuw moet inventariseren en wat deze anders gaat doen dan

de bestaande structuren.

De kritiek op de hoge vergoedingen kan volgens hem niet simpelweg worden afgedaan als een aanval op deskundigen. Op basis van de vastgestelde bedragen kosten de vijf leden van de taskforce de Staat samen SRD 420.000 per maand. Met de secretaris en twee secretariële medewerkers erbij loopt dat volgens zijn berekening op tot minimaal SRD 595.000 per maand, oftewel circa SRD 10,71 miljoen bij een looptijd van anderhalf jaar, exclusief eventuele technische adviseurs.

Tjin Liep Shie vindt het daarom legitiem om te vragen waarop deze vergoedingen zijn gebaseerd, hoeveel tijd de leden aan het werk besteden, welke concrete prestaties van hen worden verwacht en hoe de resultaten worden gemeten. „Dat is geen aanval op de personen. Het is controle op de besteding van publiek geld”, stelt hij. Volgens hem draait de strijd tegen witwassen uiteindelijk niet om het aantal commissies dat wordt ingesteld, maar om het daadwerkelijk uitvoeren

van de aanbevelingen die er al liggen.

| waterkant | Door: Redactie