
Van Dijk-Silos: Landvreugd moet van de kandidatenlijst
| starnieuws | Door: Redactie
Minister Delano Landvreugd van Binnenlandse Zaken, belast met de organisatie van de verkiezingen, is kandidaat op de lijst van de ABOP. Gewezen voorzitter van het Onafhankelijk
De minister van Binnenlandse Zaken is bij het verkiezingsproces een hele belangrijke actor. "Hij is het hoofd van de organisatie", benadrukt Van Dijk-Silos. De organisatie van de verkiezingen valt
De wetgever moet voorkomen dat toppers in de organisatie kandidaat worden. Het is niet de eerste keer dat een minister van Binnenlandse Zaken op de kandidatenlijst staat, merkt Van Dijk-Silos op. In 2020 was dat ook het geval geweest met Mike Noersalim. "We hebben gemerkt hoe dat in 2020 is afgelopen. Een minister die veelal niet bereikbaar was. Hij hield zich bezig met de campagne van zijn partij. Dat is allemaal logisch. Maar met betrekking tot de waarborgen die de Staat Suriname moet geven inzake het verkiezingsproces, kan het niet". Het is schadelijk voor het verkiezingsproces als de objectiviteit niet gewaarborgd kan worden, benadrukt Van Dijk-Silos.
In de Kiesregeling staat dat de minister ook nog de zorg heeft over de samenstelling van de kiezerslijst. Iedere keer is het weer zo dat de kiezerslijsten bevuild en niet in orde zijn. Nu heeft de minister exclusief die taak gekregen in de veranderde Kiesregeling over goedkeuren van de kiezerslijst. "Dat betekent dat al de toestanden die wij kennen dat mensen die in Frans-Guyana wonen en oversteken om te komen stemmen en zich willen laten inschrijven. We weten dat de directeur van het CBB van de ABOP is en de minister is ook van de ABOP. Je mag je afvragen in hoeverre zal de kiezerslijst integer en proper zijn. Daarmee beschuldig ik niemand, maar je bent niet in staat om zo schizofreen te zijn dat je niet in het belang van je partij gaat denken wanneer er nare beslissingen genomen moeten worden. Dat je stemmen gaat missen als mensen van een bepaalde groep van de kiezerslijst moeten worden afgevoerd omdat ze niet in dit land worden".
Van Dijk-Silos vindt dat het al met al aan te bevelen is dat minister Landvreugd van de kiezerslijst gaat. "Indien dat mogelijk is, heel graag. Dat zal alleen maar helpen dat men niet zo wantrouwig zal zijn tegenover Binnenlandse Zaken. Dit ministerie is de organisator van de verkiezingen en dat moet schoon zijn van partij politiek. Dat ministerie moet mensen hebben die niet in een conflict of interest zijn beland vanwege het feit dat ze op een kandidatenlijst zitten. Er is een onderminister van Binnenlandse Zaken, dus wordt het tijd dat de volledige delegatie van bevoegdheid nu plaatsvindt. Want die onderminister van Binnenlandse Zaken staat niet op de kiezerslijst. Het is dus raadzaam dat het heel gauw gebeurt. Morgen is al de kandidaatstelling. Ik hoop dat er iets gebeurt".
| starnieuws | Door: Redactie