• woensdag 05 March 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Suriname en Azerbeidzjan versterken samenwerking met eerste Politieke Consultatie

| cds | Door: Redactie

Het ministerie van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationale Samenwerking (BIBIS) heeft van zondag 02 maart tot en met woensdag 05 maart een ‘High-level’ delegatie’ te gast uit de Republiek van Azerbeidzjan. De delegatie, onder leiding van viceminister van Buitenlandse Zaken van Azerbeidzjan, Elnur Mammadov, werkt een intensief programma af waarbij meetings met diverse stakeholders uit zowel de particuliere- als private sector op het programma staan.

Op dinsdag 4 maart 2025 heeft op het ministerie van BIBIS de eerste politieke consultatie plaatsgehad tussen beide partijen. Directeur Buitenlandse Zaken, Ambassadeur Miriam Mac Intosh, benadrukte in haar openingstoespraak het belang van de functionele samenwerking en

het uitbouwen van de bilaterale relatie tussen beide landen “Deze gesprekken openen de deur naar verdere samenwerking tussen onze twee relatief kleine landen, die desondanks een belangrijke rol spelen op het gebied van politieke participatie en mondiale aangelegenheden,” benadrukte zij.

Bij deze gelegenheid is het volgende communiqué uitgebracht.

Het eerste politieke consult tussen de Republiek Suriname en de Republiek Azerbeidzjan vond plaats in Paramaribo, Suriname op 4 maart 2025. De delegaties van Suriname en Azerbeidzjan werden respectievelijk geleid door de Directeur van Buitenlandse Zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Internationale Zaken en Internationale Samenwerking van Suriname, ambassadeur Miriam Mac Intosh en de viceminister van

Buitenlandse Zaken van de Republiek Azerbeidzjan, ambassadeur Elnur Mammadov.

Verschillende hoge vertegenwoordigers van de ministeries van Onderwijs, Landbouw en Energie, evenals vertegenwoordigers van de Staatsoliemaatschappij van de Republiek Azerbeidzjan (SOCAR) en het nationale mijnbouwbedrijf, “AzerGold” Gesloten Naamloze Vennootschap, MKB-ondersteuningsagentschap (KOBIA), maakten ook deel uit van de delegatie en hadden vruchtbare sectorale bijeenkomsten met hun specifieke Surinaamse counterparts.

Deze eerste politieke consultatie is gebaseerd op de ‘Memorandum of Understanding (MoU) over de Oprichting van een Politiek Consultatiemechanisme tussen Suriname en Azerbeidzjan’, dat in 2019 werd ondertekend in Bakoe, Azerbeidzjan en ook als resultaat van de bilaterale ontmoeting, in de marge van COP29 tussen President Chandrikapersad Santokhi en President Ilham Aliyev in Bakoe op 10 november 2024, waarbij het belang werd benadrukt om een sterkere dialoog te ontwikkelen en de samenwerking op gebieden van wederzijds belang te verbeteren.

Dienovereenkomstig bespraken de twee partijen de verschillende prioritaire gebieden van samenwerking tussen de twee landen, waaronder politieke dialoog en -overleg, economische- en handelsrelaties, olie en gas, landbouw, milieu, onderwijs, cultuur, internationale samenwerking en samenwerking op bilateraal- en multilateraal niveau. Beide partijen bevestigden opnieuw hun inzet om de bestaande relaties verder te ontwikkelen.

De Surinaamse zijde erkende met waardering de waardevolle financiële steun van de regering van de Republiek Azerbeidzjan om de negatieve impact van COVID in 2020 en de rampzalige gevolgen van overstromingen in 2022 te verlichten. De Surinaamse regering waardeert deze solidariteit ten zeerste, omdat het heeft bijgedragen aan de versterking van de bilaterale samenwerking.

Ter gelegenheid van de herdenking van 25 jaar diplomatieke betrekkingen tussen beide landen gaf viceminister Mammadov bovendien op maandag 3 maart 2025 een verhelderende presentatie over het buitenlands beleid van Azerbeidzjan, georganiseerd door het Suriname Diplomaten Instituut (SDI).

De Republiek Suriname en de Republiek Azerbeidzjan kijken terug op een bijzonder zinvolle uitwisseling, die de bilaterale relatie tussen beide landen heeft vernieuwd en versterkt, en de basis heeft gevormd voor verbreding en verdieping van de samenwerking.

Het bezoek van de delegatie van Azerbeidzjan aan Suriname kan worden gekarakteriseerd als een belangrijke stap die de wederzijdse intentie tot samenwerking onderstreept en daarmee nieuwe impulsen geeft aan de relatie tussen beide landen. Beide partijen zijn daarom voornemens een routekaart op te stellen met als doel hun sectorale partnerschap verder te stroomlijnen.

| cds | Door: Redactie