• dinsdag 08 September 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname
Presidentiële werkgroep Nationaal Onderwijscongres zet koers uit voor onderwijs 2035

Presidentiële werkgroep Nationaal Onderwijscongres zet koers uit voor onderwijs 2035

| chronostimes | Door: Redactie

De presidentiële werkgroep Nationaal Onderwijscongres heeft maandag 7 september 2026 het conceptdocument met de resultaten van de in april en juni gehouden onderwijscongressen aangeboden aan president Jennifer Simons. Het staatshoofd nam het document op haar kabinet in ontvangst.

De werkgroep was belast met de organisatie van de congressen en het opstellen van het eindverslag. Het conceptdocument moet richting geven aan de stappen die de komende jaren nodig zijn om het nationaal onderwijssysteem te transformeren. De onderwijscongressen hadden als doel een basis te leggen voor een langetermijnvisie op het Surinaamse onderwijs.

Advertisement

De presidentiële werkgroep bestaat uit vertegenwoordigers van het Kabinet van de President, de ministeries van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur en Jeugdontwikkeling en Sport, UNICEF en de IDB. Daniela Rosario, namens het ministerie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur lid van de werkgroep, gaf aan dat de onderwijsvisie voor

2035 nog niet definitief is geformuleerd.

Wel is een lang traject uitgezet om vast te stellen wat er met het onderwijs moet gebeuren, wat de huidige situatie en behoefte zijn en waar men naartoe wil. De werkgroep heeft drie belangrijke pijlers vastgesteld, waaraan verschillende interventies zijn gekoppeld. Deze moeten worden uitgewerkt in concrete actiepunten.

Volgens Rosario kan de uitvoering van de voorgestelde hervormingen niet door één ministerie of het Kabinet van de President alleen worden gedragen. Alle betrokkenen moeten volgens haar bij het proces worden betrokken.

Advertisement

Een belangrijk onderdeel van de roadmap richting 2035 is de transformatie van het huidige onderwijs. Daarbij wordt toegewerkt van leerstofgericht onderwijs naar meer structureel en getransformeerd onderwijs. Dit moet volgens Rosario bijdragen aan kwalitatief goed onderwijs.

Binnen het traject wordt verder gekeken naar de

onderwijsvisie, ontwikkelingen binnen de sector, knelpunten en de strategische richting voor de komende jaren. Ook wordt gewerkt aan een actieplan tot 2029 en wordt in kaart gebracht welke investeringen nodig zijn om het onderwijs te verbeteren. Daarbij wordt gekeken naar de kosten per leerling en wat nodig is om optimale onderwijsvoorzieningen te realiseren. Ook goed bestuur, accountability en risicoanalyse maken deel uit van het traject.

De beoogde impact moet volgens Rosario zichtbaar worden in school readiness, basisvaardigheden, inclusie, evidence-based onderwijs, kwalitatieve overdracht, relevantie, levenslang leren en burgerschapsvorming.

Ook de positie van leerkrachten krijgt aandacht. Zij zullen volgens Rosario vanaf het begin bij het proces worden betrokken. De bedoeling is hen te versterken, zodat optimaal onderwijs kan worden verzorgd.

Redactie Chronos

| chronostimes | Door: Redactie