• woensdag 29 October 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Palmolie Scorecard: internationale bedrijven schieten nog steeds tekort

| snc.com | Door: Redactie

Grote internationale voedings- en cosmeticabedrijven schieten tekort bij het stimuleren van duurzame productie van palmolie en het aanpakken van ontbossing. Dat staat in de internationale Palmolie Scorecard die het Wereld Natuur Fonds vandaag lanceert. Geen enkel bedrijf behaalt de topscore op de nieuwe ranglijst, die beoordeelt wat wereldwijde merken doen om de negatieve effecten te verminderen die worden veroorzaakt door niet-duurzame inkoop van de meest gebruikte plantaardige olie: palmolie.

BRON: wwf.nl

Wanneer palmolie niet verantwoord wordt geproduceerd, kan dit een verwoestende invloed hebben op bossen, diersoorten, gemeenschappen en het wereldwijde klimaat. Grote merken hebben toegezegd duurzame palmolie in te gaan kopen

en te produceren. De Scorecard laat echter zien dat de meeste bedrijven nog een lange weg te gaan hebben voordat ze kunnen bewijzen dat ze deze beloften volledig nakomen.

In deze vijfde editie van de Palmolie Scorecard zijn 173 grote retailers, fabrikanten van consumentengoederen en foodservicebedrijven uit de Verenigde Staten, Canada, Europa, Australië, Singapore, Indonesië en Maleisië onder de loep genomen. Onder deze bedrijven zitten bekende merken, zoals Carrefour, L'Oreal, McDonald's, Nestlé, Tesco en Walmart. Bekijk zelf de Palmolie Scorecard (Engelstalig).
 

Eliminatie van ontbossing

De Scorecard laat zien dat de leden van het Consumer Goods Forum (CGF) achterblijven bij hun beloftes

over duurzame palmolie. CGF is een industrieplatform waarvan aangesloten bedrijven hebben toegezegd om ontbossing in hun toeleveringsketens te elimineren. Van de 53 bedrijven hebben slechts tien (waaronder Ferrero, Kaufland, L'Oréal, Marks & Spencer, Mars, FrieslandCampina en Nestlé) laten zien dat ze leidend zijn op het gebied van duurzame palmolie. De prestaties van dit handjevol merken zijn lovenswaardig, hoewel het eerder regel dan uitzondering zou moeten zijn.  

WWF heeft gemeten hoe bedrijven presteerden op basisstappen zoals het gebruik van 100% duurzame palmolie in hun eigen toeleveringsketens. Ook is gekeken of andere acties aantonen dat een bedrijf verantwoord handelt. Dit zijn bijvoorbeeld maatregelen om kleine boeren, gemeenschappen en biodiversiteit ter plaatse te beschermen. Uit de Scorecard blijkt dat slechts een kwart van de beoordeelde bedrijven investeert in lokale initiatieven.
 

Teleurstelling

WWF vindt dat de uitkomst van de Scorecard teleurstellend. Terwijl iets meer dan tweederde van de onderzochte bedrijven heeft toegezegd om tegen 2020 100% CSPO (een keurmerk) te gebruiken, is slechts 60% erin geslaagd dit doel te bereiken. Ondertussen heeft slechts een kwart van alle bedrijven in de Scorecard een beleid dat vereist dat hun leveranciers volledig ontbossingsvrij zijn.

Nog teleurstellender is dat bijna een kwart van de bedrijven nog steeds geen verplichtingen heeft tot duurzame palmolie. Dit zijn vooral bedrijven uit Azië.

WWF geeft bedrijven die palmolie gebruiken de kans om aan te tonen dat ze de actie ondernemen die nodig is. Zo kan de Palmolie Scorecard, later dit jaar, laten zien dat zij zich daadwerkelijk inzetten tegen ontbossing en voor duurzame palmolie.
 


Palmolie

Palmolieplantages vind je grotendeels in laaggelegen tropische gebieden in Zuidoost-Azië maar ook in toenemende mate in Afrika en Latijns-Amerika. Ze produceren 65 procent van de wereldwijd verhandelde plantaardige olie. Palmolie is een belangrijk ingrediënt in veel voedingsmiddelen, cosmetica, zeep en wasmiddelen en is een belangrijke grondstof voor biobrandstoffen geworden. De totale vraag naar plantaardige olie zal volgens IUCN naar verwachting tegen 2050 verdubbelen. Dit omvat een verhoogde vraag naar palmolie, momenteel de meest populaire plantaardige olie ter wereld. Wanneer palmolie niet duurzaam wordt geproduceerd, leidt dat tot ontbossing, verlies van biodiversiteit en forse toename van CO2-uitstoot. De Ronde Tafel voor Duurzame Palmolie (RSPO) laat zien dat palmolie duurzaam kan groeien. Een essentiële actie die retailers en fabrikanten kunnen nemen, is lid worden van de RSPO en alleen RSPO-gecertificeerde duurzame palmolie kopen.

De duurzaamheidsreis voor palmolie eindigt niet bij RSPO. Vrijwillige certificeringsregelingen zoals RSPO moeten worden aangevuld met maatregelen van de overheid, zoals de effectieve handhaving van wetten, duurzame en transparante ruimtelijke en landgebruiksplanning. Daar zijn financiële investeringen nodig uit de markt en bewustwording van consumenten.

De gegevens in de Palmolie Scorecard zijn door beoordeelde bedrijven aan RSPO of WWF verstrekt en zijn naar beste vermogen gecontroleerd. De informatie over de toeleveringsketens van palmolie is gebaseerd op eigen verklaringen en kon niet onafhankelijk worden geverifieerd.

| snc.com | Door: Redactie

  • snc.com

    29-okt-2025 - 05:00

    Suriname stelt definitieve klimaatroute vast met NDC 3.0

    PARAMARIBO — Suriname heeft zijn nieuwe nationale klimaatkad

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 04:01

    Suriname één van de weinige landen die vooruitgang boekt in wereldwijde rechtstaatscore

    Terwijl de wereldwijde rechtsstaat opnieuw achteruitgaat, laat Suriname dit jaar een lichte vooruitgang zien. Dat blijkt uit de WJP Rule of Law Index 2025 van het World Justice Project (WJP). Volgens het rapport kende 68% van de landen een verslechtering van de rechtsstaat, tegenover 57% vorig jaar. Suriname behoort tot de minderheid van landen die er dit jaar iets op vooruit zijn gegaan. De alge

  • waterkant

    29-okt-2025 - 04:00

    Jogi: “Er is een discussie in de samenleving en ook in de VHP over leiderschap Santokhi”

    Het leiderschap van Chandrikapersad Santokhi binnen de Vooruitstrevende Hervormingspartij (VHP) staat volgens parlementariër Mahinder Jogi wel degelijk ter discussie in de Surinaamse gemeenschap.“We moeten geen doekjes erom winden. Er is een discussie over het leiderschap van Santokhi. Hij is in de loop van de tijd gegroeid, hij is sterker geworden en hij heeft het leiderschap binnen de VHP ste

  • waterkant

    29-okt-2025 - 02:30

    Guyanese autoriteiten willen doodstraf voor hoofdverdachte van bomaanslag op tankstation

    De Guyanese minister van Binnenlandse Zaken, Oneidge Walrond, heeft dinsdagavond aangekondigd dat de autoriteiten de doodstraf zullen nastreven voor de Venezolaanse verdachte Daniel Alexander Ramirez Peodomo, die heeft bekend verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag op het Mobil-tankstation aan Regent- en King Streets afgelopen zondagavond.“De straf voor terrorisme, zoals omschreven in de doo

  • waterkant

    29-okt-2025 - 01:00

    Minister Soeropawiro verricht eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen bij GBB

    De eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen onder het bewind van minister Stanley Soeropawiro heeft op dinsdag 28 oktober plaatsgevonden in de vergaderzaal van het ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer in Suriname (GBB).De ceremonie markeert de officiële start van de formele afgifte van grondbeschikkingen door het ministerie sinds de aantreding van de huidige minister. (adsb

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 23:00

    Monorath wil zwaardere straffen voor criminelen

    Minister Harish Monorath van Justitie en Politie, wil dat er zwaardere straffen worden opgelegd aan personen die zich schuldig hebben gemaakt aan strafbare feiten. Hij vindt dat de rechters minder mild moeten zijn in hun strafmaat.De minister is van plan om volgend jaar voorstellen voor strafverzwaring in te dienen bij het parlement.Over de moord op een ondernemer vorige week tijdens een drive-by

  • waterkant

    28-okt-2025 - 21:15

    Nieuwe vlaggenmasten voor 200 scholen ter gelegenheid van 50 jaar Srefidensi

    Ter gelegenheid van 50 jaar onafhankelijkheid van Suriname op 25 november is de LASCOBAN Group of Companies, onder leiding van Gerrel Banai, gestart met het vervaardigen van 200 vlaggenmasten. Deze masten worden door de onderneming zelf geplaatst bij openbare scholen in alle districten van het land. De opdracht is verstrekt door de commissie belast met de festiviteiten in het kader van 25 november

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 20:00

    Su Aid wil SRD 12 miljoen ophalen voor hema-oncologische afdeling van RKZ

    Stichting Su Aid start dit jaar wederom met de jaarlijkse inzamelingsactie voor een goed doel. Vandaag is tijdens een persconferentie van de stichting bekendgemaakt dat de inzamelingscampagne wordt gehouden voor de afdeling hematologische oncologie van het Sint Vincentiusziekenhuis. Het streefbedrag is SRD 12 miljoen.Hematoloog Nicole Oldenstam heeft een uiteenzetting gegeven van de kosten. Voor

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 18:30

    Naar een groenere toekomst: Suriname verdiept samenwerking met Solar Alliance

    Het Ministerie van Natuurlijke Hulpbronnen (NH) zet zich in om de Surinaamse energiemix te diversifiëren en minder afhankelijk te worden van fossiele brandstoffen. In dit kader heeft minister David Abiamofo op 27 oktober 2025 in New Delhi, India, bilaterale gesprekken gevoerd met de International Solar Alliance (ISA), onder leiding van Director-General Ashish Khanna.De ontmoeting maakte deel uit

  • waterkant

    28-okt-2025 - 17:46

    DNV’er die vrouwen beloofde visa naar Nederland te regelen, aangehouden

    Een 32-jarige DNV’er is dinsdag door de politie in Suriname aangehouden nadat een 25-jarige vrouw aangifte van oplichting c.q verduistering tegen hem deed. Ze verklaarde dat zij en haar zussen voor duizenden Surinaamse dollars en euro’s zijn opgelicht onder het voorwendsel dat de man visa naar Nederland zou regelen.Volgens de aangeefster D.L. zou het feit in de periode oktober 2024 tot en met

  • snc.com

    28-okt-2025 - 17:27

    Nieuwste episode in slepende ruzie ABOP–PL: de strijdbijl is niet begraven

    De botsing tussen ex-minister Dinotha Vorswijk (ABOP) en Bronto Somohardjo (P

  • waterkant

    28-okt-2025 - 15:58

    Topjurist fileert politiek geroep om vertrek PG: ‘Rechterlijke macht is geen speelbal’

    De in Suriname verblijvende rechtsgeleerde mr. Hugo Fernandes Mendes is bij Radio Stanvaste ingegaan op de oproepen tot vertrek van de procureur-generaal (PG) Garcia Paragsingh.Fernandes Mendes legde uit dat de PG volgens de grondwet bij uitsluiting verantwoordelijk is voor opsporing en vervolging van alle strafbare feiten, samen met officieren (en hoofdofficieren) van justitie en in samenwerking

  • cds

    28-okt-2025 - 15:51

    Eerste formele gronduitreiking op het ministerie van GBB

    De eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen heeft op dinsdag 28 oktober 2025 plaatsgevonden in de vergaderzaal van het Ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB).De uitreiking werd verricht door minister Stanley Soeropawiro en markeert de officiële start van de formele uitgifte van grondbeschikkingen door het ministerie onder zijn bewind.Tijdens deze plechtigheid zijn 25 grondbeschikk

  • united news

    28-okt-2025 - 12:08

    SANTOKHI STELDE VEEL MEER COMMISSIES IN DAN GEDACHT

    Foto: voormalig president Chandrikapersad Santokhi.| Auteur: Armand Snijders.President Jennifer Geerlings-Simons onthulde in haar eerste jaarrede, een maand geleden, dat haar voorganger Chandrikapersad Santokhi tijdens zijn regeerperiode meer dan 380 commissies en werkgroepen heeft ingesteld.Dat aantal ligt ruim drie keer zo hoog als eerder werd aangenomen.Kort voor de verkiezingen van 25 mei hadd

  • snc.com

    28-okt-2025 - 06:36

    Suriname versterkt maritieme sector voor toekomstige offshore-industrie

    De toekomst van de Surinaamse offshore-industrie vraagt om een goed voorberei

  • snc.com

    28-okt-2025 - 05:39

    NOB informeert ondernemers over nieuwe financieringsmogelijkheden

    De Nationale Ontwikkelingsbank van Suriname N.V.

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 04:01

    Opnieuw herschikking deel lening Oppenheimer

    Afgelopen donderdag maakte PRNewswire middels een internationaal bericht bekend dat de Surinaamse regering de houders van de 7,95 procent cash/PIK Notes met vervaldatum 2033 heeft uitgenodigd om hun obligaties vervroegd aan te bieden. In Suriname zelf heeft de regering Geerlings-Simons/Rusland nog geen mededelingen gedaan. Het totaal uitstaande bedrag van deze obligaties bedraagt ruim 693 miljoen

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 02:30

    De Surinaamse Brouwerij viert zeventig jarig bestaan

    Afgelopen zaterdag vierde de Surinaamse Brouwerij haar 70-jarig bestaan met een feestelijke receptie in de Ballroom van Hotel Torarica, onder het thema “Wit & Goud”, symbool voor zuiverheid, waardering en het gouden jubileum. Managing Director Gijs van der Loo, zegt dat de brouwerij zich blijft richten op drie kernpijlers: investeren in merken, mensen en in een beter Suriname. Als lid van de

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 00:50

    Vorswijk reageert op Rekenkamerrapport over gronduitgifte: ‘2018 was erger’

    De Rekenkamer van Suriname zegt in een rapport dat ze in 2023 een rechtatigheidsonderzoek gedaan heeft naar de uitgifte van percelen bestemd voor bebouwing en bewoning en voor land- en tuinbouw. Uit het onderzoek, aldus de Rekenkamer, blijkt dat bijvoorbeeld vrij domein niet openbaar wordt gemaakt en dat nieuwe aanvragen niet gepubliceerd worden in het Advertentieblad van de Republiek Suriname.Do

  • abc-Suriname

    27-okt-2025 - 23:20

    Personeel NVB schort actie voor 15% loonsverhoging tijdelijk op

    Het personeel van het Nationaal Vervoersbedrijf (NVB) heeft afgelopen vrijdag een sitdown-actie gehouden. Volgens bondsvoorzitter Claudette Etnel wachten de werkers al jaren op een loonsverhoging van 15%. Steeds wordt voorgehouden dat er geen middelen zijn om deze verhoging door te voeren. Na overleg met de directeur van Verno Prijor van het ministerie van Transport, Communicatie & Toerisme is de

  • Embedded thumbnail for BEDROG

    snc.com

    27-okt-2025 - 21:17

    BEDROG

    Zwijgen is medeplichtig, als je niet durft te leve

  • Embedded thumbnail for Palu wil terug

    snc.com

    27-okt-2025 - 21:16

    Palu wil terug

    In gesprek met Henk Ramdanlan die de oude fouten w

  • Embedded thumbnail for Greg wat doe je...

    snc.com

    27-okt-2025 - 21:15

    Greg wat doe je...

    ls een dolle wals zijn we in een paarse boot gesta

  • united news

    27-okt-2025 - 16:15

    WAT ZIJN DE VERWACHTINGEN VOOR GUYANA EN SURINAME, ALS USA WEER GROOTSCHALIG OLIE GAAT MIJNEN?

    De voorgestelde grootschalige uitbreiding van offshore-olieboringen door de VS zou de olieprijzen op de wereldmarkt kunnen drukken door een verhoogd aanbod. Deze mogelijke prijsdaling zou de verwachte inkomsten uit de bloeiende olie-industrieën van Guyana en Suriname verminderen.Desondanks blijven beide landen waarschijnlijk uiterst competitief en winstgevend. De olievelden in het Guyana-Suriname

  • snc.com

    27-okt-2025 - 15:28

    VHP wil verbod op politieke functies voor veroordeelden

    PARAMARIBO – De parlementariërs Dew Sharman en Cedric van Sa

  • united news

    27-okt-2025 - 14:48

    EXXONMOBIL ONVERSCHILLIG TEGENOVER USD-TEKORT IN GUYANA

    Foto: Alistair Routledge, president van ExxonMobil Guyana. | Bron: Kaieteur NewsHoewel Guyana dagelijks meer dan 700.000 vaten olie produceert, kampt het land met een schaarste aan Amerikaanse dollars, wat vooral de lokale bedrijfswereld zwaar treft.Buitenlandse valuta zijn essentieel voor transacties op de internationale markt en worden doorgaans verdiend via export van natuurlijke hulpbronnen.

  • snc.com

    27-okt-2025 - 12:34

    Private investeerders leggen beslag op meerdere woningbouwprojecten van de overheid wegens wanbetaling

    PARAMARIBO – Verschillende woningbouwprojecten van de overhe

  • waterkant

    27-okt-2025 - 11:00

    GBB-minister over Rekenkamerrapport: “Wij willen niemand duperen”

    “We moeten een oplossing zoeken voor de burgerij, zodat zij niet de dupe wordt van hoe de uitgifte werd gedaan,” zegt minister Stanley Soeropawiro van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB) over het jongste rechtmatigheidsonderzoek van de Rekenkamer van Suriname, waarin geconcludeerd is dat de uitgifte van domeingrond door het ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer in 2023 niet volgens de wet is verl

  • united news

    27-okt-2025 - 00:10

    SLEPEND VUILNISVUUR CHARLESBURG WAKKERT DISCUSSIE OVER VERBRANDINGS-INSTALLATIES AAN

    De vuilstortplaats Charlesburg in Paramaribo blijft in de greep van een uitslaande brand. Ondanks de grootschalige inzet van de brandweer, die in 24-uursdiensten werkt met ondersteuning van een graafmachine van het Ministerie van Openbare Werken (OWRO), is het vuur vandaag – 26 oktober – nog altijd niet volledig geblust. De verwachting is dat de bestrijding van de diepe, smeulende brandhaarden

  • Foto compilatie: Fragment foto van een beveiligings camera van de drive by shooting, rechts Karan Chablani