• maandag 15 September 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Jubileumboek homogeniteit in multiculturaliteit

| snc.com | Door: Shardhanand Harinandan Singh

ISBN: 9789464851793  
Hardcover, 218 pagina’s met kleuren/zwartwit afbeeldingen.

Auteur: Shardhanand Harinandan Singh (Columnist/essayist)

Aanleiding

Dit boek heb ik speciaal geschreven ter  herdenking van alle voorouders die ooit op welke manier dan ook Suriname hebben gediend. Eén ding hebben ze allemaal gemeen. De meesten zijn hier als immigranten uit het verre Oosten en Afrika gebracht. De voorouders van de Inheemsen zijn de eerste immigranten die zelf in de laatste ijstijd de Beringzee zijn overgestoken. Na lange voettochten langs de rivieren en per zelfgemaakte kleine boten hebben ze in stamverband de drie Amerikaanse continenten bereikt.

De eerste stammen in Suriname zijn ruim twaalfduizend jaar geleden aangekomen. Wegens de grote verschillen tussen de

tribale volken onderling zijn ze separatief en in groepsverband naar diverse delen van het land terechtgekomen. Hun leefwijzen zijn te typeren als paleo-lifestyle met paleodieet als voeding. Dat wil zeggen: eten en drinken wat de natuur hen biedt.  

Misdaden tegen de menselijkheid

Na de komst van de Europese kolonisten in de tweede helft van de zeventiende eeuw is het etnografische beeld van Suriname totaal veranderd. Het land heeft in de loop der koloniale tijden een transformatie ondergaan van monoculturaliteit naar een multiculturaliteit. Het Inheemse volk heeft niet lang als slaaf van deze kolonisten willen dienen. Toen zijn de Nederlandse slavenhandelaren ingezet om gedwongen arbeidsmigranten uit Afrikaanse landen

in Suriname te halen.

Helaas zijn deze tot slaafgemaakte immigranten eeuwenlang heel slecht behandeld, waarbij diverse vormen van misdaden tegen de menselijkheid zijn gepleegd. Toen op 1 juli 1863 deze vorm van arbeid tot stilstand kwam zijn de contractarbeiders uit China, India en Indonesië naar dit land verscheept. Hoewel op het eerste gezicht deze vervanging van arbeidskrachten een vrij karakter kende, het is feitelijk een verkapte vorm van slavernij geweest. De meningen daarover verschillen wel eens.   Echter er zijn misdaden tegen alle immigranten gepleegd.

Actuele etnische spanningen als impact van kolonialisme 

Als gevolg van eeuwenlange immigratieprocessen in het koloniale verleden is in Suriname een permanente multiculturaliteit gegroeid. Waarlijk, het land weerspiegelt thans het beeld van de ‘eenheid in verscheidenheid’. Mensen met diverse migratieachtergronden wonen naast elkaar en met respect voor elkaars persoonlijke identiteit en cultuur.

Anno 2023 hebben de meeste etnische gemeenschappen een zekere hoogte van groepsemancipatie kunnen verwerven. Hun leden participeren op alle niveaus van de Surinaamse maatschappij. De Inheemsen nemen daarbij een gemarginaliseerde positie in. Daar zijn verschillende oorzaken voor aan te wijzen.                              

Kritisch bekeken is de eenheid in verscheidenheid opgebouwd op een broze basis en losse stenen. Dat brengt nogal wat risico’s met zich mee. De actualiteit toont dat er etnische spanningen oplaaien. De wortels hiervan liggen in het koloniale brein van de mensen zelf, die ze nog met zich dragen.

Weinig saamhorigheid ondanks verbroederingspolitiek van halve eeuw

Ondanks de decennialange verbroederingspolitiek kent dit land nog lang geen solide saamhorigheid. Mijn studie en analyse van de probleemsituatie in Suriname laat zien dat er nauwelijks beleidsmatig is gewerkt aan het tot stand brengen van interetnische verbintenissen en – relaties tussen de bevolkingsgroepen. Eén der inzichten uit de studie laat zien dat dergelijke verbintenissen niet vanzelf en duurzaam tot stad komen.

Met name de Franse socioloog en sociaalpedagoog Émile Durkheim leert dat educatieve strategieën noodzakelijk zijn voor duurzame saamhorigheid in samenlevingen met een etnische diversiteit. Hij spreekt van het bevorderen van homogeniteit met de diversiteit als uitgangspunt. Met die visie op de achtergrond zijn hierin aanbevelingen gedaan gericht op de keuze en inzet van methoden en strategieën voor sociale integratie van burgers en groepen in etnisch pluriforme samenlevingen. Dat wil zeggen ter bevordering van homogeniteit in de multiculturaliteit. 

Titel van het boek

De titel van dit boek is op tweeërlei wijze op te vatten. Enerzijds duidt deze op de  multiculturaliteit in samenlevingen met diverse etnische gemeenschappen. Hierbij kunnen groepen burgers in gesegmenteerd verband naast elkaar samenleven zonder duurzame verbintenissen aan te gaan. Als voorbeeld noem ik het tribale leven van Inheemse stammen die zonder sociale verbintenissen en onderlinge saamhorigheid van oudsher hebben geleefd.                                                                            

Anderzijds geeft de titel ‘Homogeniteit in Multiculturaliteit’ de contouren aan voor  totstandbrenging  van saamhorigheid en verbintenissen tussen burgers en hun groepen in de etnisch pluriforme maatschappij. Ik beschouw het als een appél aan burgers in multiculturele samenlevingen tot het  gezamenlijk bouwen aan duurzame saamhorigheid en interetnische verbintenissen.   

Saamhorigheid als homogeniteit zal moeten berusten op de bestaande diversiteit als beschikbaar sociaal kapitaal van de groepen zelf. Dat impliceert dat diverse etnische gemeenschappen niet alleen náást elkaar kunnen leven, echter duurzaam door gerichte bevordering van saamhorigheid en sociale verbindingen tussen individuele en groepen burgers van dit land. 

Conclusie 

De rassenrellen midden 20ste eeuw in buurland Guyana en Suriname duiden op schijneenheid in de samenleving. Elders in de regio en in de wereld is dit verschijnsel ook geen uniciteit. Zo broos en teer lijk dit fenomeen te zijn. Maar we geven de moet niet op. Want spiritueel zijn we door één en hetzelfde Kosmische Bewustzijn met elkaar verbonden. De fysieke verbondenheid komt niet vanzelf.

Door een breed transnationaal en nationaal debat kan versneld verbanden worden gezocht en onderzocht hoe in deze regio en daarbuiten de gerezen multiculturaliteit haar homogeniteit invult. Het ligt primair aan burgers van de actuele samenlevingen zelf invulling te zoeken voor etnische balans in de multiculturaliteit van eigen het land en samenleving.  

Aanbevelingen

De Afro-Surinaamse gemeenschappen met name die pas na 1 juli 1863 formeel hun vrijheid kregen zijn jaren bezig de weg te vinden naar reparatie van het gekwetste collectieve bewustzijn bij velen. In dit boek en in een aantal andere publicaties elders heb ik in de afgelopen maanden helder geformuleerd, dat slavenhandelaren en kolonisten onder toeziend oog van bijbelvaders het sociaal kapitaal bij deze immigranten tot op de bodem hebben stukgeslagen.

Het eigenzijn en de natuurlijke identiteit zijn bewust onderdrukt veeleer met verkeerde kennis misvormd. Bij re-allocatie in nieuwe samenlevingen zijn juist deze sociale eigendommen fundamenteel bij het grondvesten van het zelf bij processen van integratie en emancipatie. Transnationaal en interdisciplinair studie en onderzoek noem ik als de eerste aanbeveling in dit boek. Daartoe zullen verantwoordelijke autoriteiten alle voorwaarden moeten scheppen zodat herstel van koloniale leed en schade op goed gang komen.

De inhoud van onderwijscurricula zal moeten worden gekozen en ontwikkeld op basis van   totstandbrenging van interetnische verbintenissen en bevordering van kwaliteiten die groepen zelf met willen behouden, delen, en transformeren als nationaal gemeengoed. In deze studie is geconstateerd dat immigranten van diverse herkomst in meer of mindere mate met hun eigen sociaal-kapitaal binnenkwamen. Zij hebben dat kunnen inzetten voor individuele en groepsemancipatie in de voorbije jaren. Dat zal voortdurend beleidsaandacht moeten krijgen.

Wetten en maatregels zullen moeten volgen ter hervorming en ontwikkeling van duurzaam beleid sociale integratieprocessen. Het doel zal niet alleen de groepsemancipatie dienen. Vooral verbindende karakter bijvoorbeeld via media activiteiten dienen prioriteit te krijgen. Ongetwijfeld leven vele wensen en aanbeveling in de samenleving zelf.  

Op de internationale diaspora conferentie van de Universiteit van Paramaribo van 6 tot 10 juni a.s. zal de auteur een spreekbeurt houden over dit thema.

Het boek verschijnt op 5 juni 2023 in Paramaribo  en is voorlopig in eigen beheer.                                                                                                                                             Meer Info: singhs@hetnet.nl


Abonneer op ons youtube kanaal.
Bedankt voor het kijken en abonneren.
'Suriname Nieuws Centrale'


| snc.com | Door: Shardhanand Harinandan Singh

  • abc-Suriname

    14-sep-2025 - 07:15

    Wijnerman: reden ontslag directeur Bureau Staatsschuld onduidelijk

    Naar aanleiding van berichten in de media op vrijdag 12 september 2025 over het ontslag van Malty Dwarkasing als administrateur-generaal bij het Bureau voor de Staatsschuld, heeft minister Adelien Wijnerman van Financiën en Planning op zaterdag 13 september gereageerd tegenover de Communicatie Dienst Suriname (CDS). De minister geeft aan dat zij de gang van zaken onfatsoenlijk vindt, aangezien d

  • abc-Suriname

    13-sep-2025 - 11:15

    Minister Manorath wil inburgeringsplicht voor buitenlanders die komen vestigen

    Gezien de toestroom van buitenlanders die zich komen vestigen in Suriname, wil minister Harish Manorath van Justitie & Politie over gaan tot een inburgeringsplicht voor deze mensen. Hij kijkt uit naar de instructies van de president over het bevolkingsbeleid. Dit bevolkingsbeleid moet onder andere hebben immigratiebeleid, een inburgeringsplicht, de Sranan Tongo taal beheersen en bekend zijn met d

  • waterkant

    13-sep-2025 - 10:00

    Misiekaba: “Tuberculosegevallen onder dak- en thuislozen onder controle”

    Nadat minister André Misiekaba van Volksgezondheid, Welzijn & Arbeid in Suriname te horen kreeg dat dak- en thuislozen mogelijk met tuberculose besmet zouden zijn, heeft hij direct de focal point op het Bureau voor Openbare Gezondheidszorg (BOG) daarover gesproken.“Hij wist me te vertellen dat volgens zijn rapportages de zaak onder controle is. Maar nu er weer gewag daarvan wordt gemaakt, ga ik

  • snc.com

    13-sep-2025 - 09:36

    Dwarkasing stapt op: Bezwaar tegen omstreden personen binnen financieel- en staatsschuldbeleid

    PARAMARIBO — Malty Dwarkasing, administrateur-generaal van het Bureau vo

  • waterkant

    13-sep-2025 - 04:00

    Ramautarsing: “Druk op koers komt door overmatige besteding overheid”

    De lichte koersstijging de afgelopen weken in Suriname is volgens econoom Winston Ramautarsing niet vanwege de vakantieperiode, zoals eerder door financiënminister Adelien Wijnerman is beweerd.“De druk op de koers komt om verschillende redenen. Eén daarvan is de overmatige besteding van de overheid. Zowel van de regering die is afgetreden als van de regering die ons nu met een gigantisch begro

  • cds

    12-sep-2025 - 23:41

    President begint aan werkbezoek in Nickerie; zaterdag ontmoeting met staatshoofd Guyana

    President Jennifer Simons is vrijdagmiddag aangekomen in het district Nickerie voor een driedaags werkbezoek, met als hoogtepunt de bilaterale ontmoeting met de president van Guyana, Mohamed Irfaan Ali. Het staatshoofd maakte op 12 september 2025 tijdens haar reis over de weg een tussenstop in Coronie, waar zij door districtscommissaris Eric Boldewijn werd verwelkomd en ook een ontmoeting had met

  • united news

    12-sep-2025 - 22:51

    SHATA BENOEMT DIRECTEUR

    Foto: Tourism Development Consultant Germaine Oostwijk.Per 2 oktober a.s. verwelkomt de Suriname Hospitality and Tourism Association (SHATA) haar nieuwe directeur.Germaine Oostwijk neemt deze rol op zich en kijkt er enorm naar uit. Haar passie ligt in het versterken van de toerismesector door middel van stakeholder engagement, beleidsbeïnvloeding en het vergroten van de bewustwording van het bela

  • abc-Suriname

    12-sep-2025 - 16:43

    Directieleden LVV worden verhoord inzake onregelmatigheden; Sewdien uitlandig

    De recherche van de politie is drukdoende met het onderzoek naar onregelmatigheden op het ministerie van Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV). In dat kader worden personen gehoord, waaronder voormalig onderdirecteur Landbouw Middelen, Jason Bakker en directeur Anand Ramkisoensing van Lanbouwkundig Onderzoek, Afzet en Verwerking. ABC verneemt dat zij zich gisteren met hun advocaat, Robby Denz, heb

  • snc.com

    12-sep-2025 - 08:18

    Vaargeul Surinamerivier voorlopig niet verder uitgediept

    De Surinaamse regering heeft besloten de vaargeul van de Surinamerivier voorl

  • abc-Suriname

    12-sep-2025 - 07:15

    Nieuwe RvC bij N.V. Luchthavenbeheer geïnstalleerd

    “De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) bij N.V. Luchthavenbeheer moet haar schouders eronder gaan zetten. En ervoor zorgen dat het bedrijf gezond blijft en vanuit een strategische visie ook nog op lang termijn gezond kan blijven.” Dit zei minister Raymond Landveld van Transport, Communicatie & Toerisme (TCT) donderdag bij de installatie van de raad op het Kabinet van de President. Naast Mis

  • abc-Suriname

    12-sep-2025 - 05:01

    Groot aantal districtscommissarissen zorgt voor juridische complicaties

    Het aantal districtscommissarissen (dc’s) van 21, voor 10 districten, zorgt voor juridische complicaties. De Progressieve Arbeiders en Landbouwers Unie (PALU) ziet met name op gebied van de districtsraad en de ministeriële vertegenwoordiging op het commissariaat, verwarring ontstaan.PALU-topper Imran Taus stelt dat de dc volgens de Wet Regionale Organen, de voorzitter is van de districtsraad.

  • Embedded thumbnail for Regionieuws TV Suriname 11 september 2025 - Pokie: malversaties op Ministerie - Dienstauto's terughalen

    snc.com

    12-sep-2025 - 05:00

    Regionieuws TV Suriname 11 september 2025 - Pokie: malversaties op Ministerie - Dienstauto's terughalen

    Geen verdere verdieping Surinamerivier vanwege financiële situati

  • waterkant

    12-sep-2025 - 05:00

    Pokie over vervanging SOZAVO-directeur: “Mensen hebben heel wat zaken uitgehaald en ze zijn onbestraft gebleven”

    De vervanging van Melitia Sentelia als directeur van Sociale Zaken en Volkshuisvesting in Suriname (Sozavo) was volgens minister Diana Pokie noodzakelijk vanwege de vele misstanden die zij in de afgelopen periode op het ministerie heeft geconstateerd.“De afgelopen tijden hebben we heel veel issues gehad en daar komen we niet onderuit. Mensen hebben heel wat zaken uitgehaald en ze zijn onbestraft

  • united news

    12-sep-2025 - 02:19

    NIEUWE RVC BIJ LUCHTHAVENBEHEER FOCUST OP AIRPORT EXPANSION PROJECT EN ONOPGELOSSE KWESTIE SLM

    Met de installatie van een nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) bij N.V. Luchthavenbeheer op donderdag 11 september 2025, verschuift de focus naar het ambitieuze Airport Expansion Project. Dit project moet niet alleen de luchthaven moderniseren, maar ook een belangrijke impuls geven aan de economische ontwikkeling van Suriname.De nieuwe RvC, onder leiding van president-commissaris Mistral van Lier

  • snc.com

    12-sep-2025 - 01:00

    Monorath: Politiehulpposten keren terug in binnenstad

    Minister van Justitie en Politie, Harish Monorath, kondigt aan dat meerdere p

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 22:14

    Quickscans op ministeries worden door aangetrokken consultants uitgevoerd

    Bij de verschillende ministeries zijn er Quick Scan Teams ingezet om een inventaris van de situatie te maken. Hiervoor heeft de regering consultants aangetrokken voor de duur van twee maanden. Minister Patrick Brunings van Olie, Gas en Milieu zei in ABC Actueel dat er bij hem twee deskundigen zijn ingezet, gezien de grootte van het ministerie. Bij de grotere ministeries zijn meer mensen nodig voo

  • cds

    11-sep-2025 - 20:25

    Nieuwe RvC moet N.V. Luchthavenbeheer gezond houden

    “De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) bij N.V. Luchthavenbeheer moet haar schouders eronder gaan zetten. En ervoor zorgen dat het bedrijf gezond blijft en vanuit een strategische visie ook nog op lang termijn gezond kan blijven.” Dit zei minister Raymond Landveld van Transport, Communicatie & Toerisme (TCT) op donderdag 11 september 2025 bij de installatie van de raad op het Kabinet van de

  • waterkant

    11-sep-2025 - 19:05

    Atompai vraagt geduld, leerkrachten eisen herstel koopkracht

    NPS-parlementariër Poetini Atompai heeft leerkrachten in Suriname vandaag opgeroepen om ondanks de aanhoudende financiële druk ‘nog één laatste keer’ vol te houden. In een boodschap op Facebook benadrukte hij dat de herwaardering van het lerarensalaris in oktober bovenaan zijn politieke agenda staat.“Iedereen weet dat u niet genoeg verdient… U moet meer verdienen,” aldus Atompai, d

  • united news

    11-sep-2025 - 16:29

    STAATSOLIE START SEISMISCH ONDERZOEK NAAR OLIE EN GAS VOOR DE KUST VAN SARAMACCA EN CORONIE

    Bron: Staatsolie Maatschappij Suriname N.V.Staatsolie Maatschappij Suriname N.V. bereidt een omvangrijk seismisch onderzoek voor in het ondiepe zeegebied voor de kust van Saramacca en Coronie.Het onderzoeksgebied beslaat circa 2.000 vierkante kilometer en ligt op een diepte tussen twintig en vijftig meter. Doel van de operatie is het in kaart brengen van mogelijke olie- en gasvoorraden in dit deel

  • waterkant

    11-sep-2025 - 13:00

    Monorath: “Bodycams zijn niet gebruikt en ik moet nu 7.000 dollar betalen voor de licentie”

    Het pilotproject waarmee het Korps Politie Suriname (KPS) onlangs gestart is om met ‘body cams’ de operatie in te gaan, blijkt in de praktijk volgens minister Harish Monorath van Justitie en Politie wat problemen op te leveren.Een van deze is dat deze ‘body cams’ een speciale licentie moeten hebben om in gebruik te kunnen nemen. Volgens de bewindsman is het daarom belangrijk dat JusPol bep

  • snc.com

    11-sep-2025 - 08:40

    Opportunisme en politiek theater rond kookgas: Simons schuift schuld door maar profiteert zelf

    President Jennifer Geerlings-Simons reageerde deze week op de gestegen kookga

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 05:01

    Surinaamse economie nog steeds fragiel; overheidsbeleid belangrijk

    De Surinaamse economie blijft, ook na een hervormingsprogramma van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in de afgelopen jaren, fragiel. De Suriname Economic Oversight Board (SEOB) komt tot deze conclusie door de macro-economische indicatoren te besturen. Er wordt gevraagd en ongevraagd kritiek gegeven op het financieel huishouden van de Staat.Macro-econoom Gavin Ooft, verbonden aan SEOB, stelt

  • waterkant

    11-sep-2025 - 03:30

    VP Rusland: “Toekenning extra bevoegdheden aan Akiemboto is voorlopige ingreep om zaken onder controle te houden”

    De toekenning van extra bevoegdheden door president Jennifer Simons aan haar Chief of Staff Sergio Akiemboto is volgens vicepresident van Suriname Gregory Rusland geen ondermijning van zijn gezag.De tweede man van het land voerde aan dat er tijdens de periode van de regering Santokhi-Brunswijk veel besluiten zijn genomen om op een bepaalde manier te werk te gaan. Zo gaf oud-president Chan Santokhi

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 02:35

    Aantal nieuwe dc’s krijgt pas na stagetraject tekeningsbevoegdheid

    De samenleving kan erop rekenen dat de nieuwe districscommissarissen (dc’s) de kwaliteiten bezitten of zullen opdoen om het werk te verzetten. Minister Miquella Huur van Regionale Ontwikkeling (RO), zei voor aanvang Raad van Ministersvergadering dat zij ervan uitgaat dat de kandidaten over het nodige werk- en denkniveau beschikken om goed te kunnen functioneren.Er was kritiek op sommige van de

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 01:00

    Nieuwe RvC’s Luchthavenbeheer en Canawaima Ferry Service worden deze week geïnstalleerd; SLM volgt later

    De regering werkt momenteel aan de benoeming van nieuwe Raden van Commissarissen (RvC) bij de parastatale bedrijven die vallen onder het ministerie van Transport, Communicatie & Toerisme (TCT). Inmiddels is de RVC van N.V. Havenbeheer Suriname geïnstalleerd. Morgen volgt die van N.V. Luchthavenbeheer en vrijdag de Canawaima Ferry Service. De leden zijn voorgedragen door de coalitiepartijen.Minis

  • snc.com

    11-sep-2025 - 00:00

    Silvano Tjon-Ahin nieuwe president-commissaris NV Havenbeheer

    De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) van NV Havenbeheer, onder leiding van

  • cds

    10-sep-2025 - 23:16

    IMF ziet Suriname in zeer belangrijke fase van ontwikkeling

    Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) ziet Suriname momenteel in een zeer belangrijke fase van zijn ontwikkeling. De organisatie is bereid het land op welke manier dan ook hierin te ondersteunen. Dit zegt Alberto Behar, IMF Mission Chief of Suriname, die op woensdag 10 september samen met andere IMF-functionarissen een beleefdheidsbezoek heeft gebracht aan president Jennifer Simons. Volgens Beh

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 21:43

    Guyanese president Ali zaterdag in Nickerie bij president Simons

    President Irfaan Ali van Guyana en Jennifer Simons van Suriname zullen elkaar op zaterdag 13 september ontmoeten in Nickerie voor werkoverleg. Dit maakte minister Melvin Bouva van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS) vandaag bekend voorafgaand aan de RvM.Tijdens de ontmoeting zullen politieke en diplomatieke vraagstukken van gemeenschappelijk belang aan bod komen, waaro

  • cds

    10-sep-2025 - 20:58

    Zonnepark voorziet gebieden tussen Gengeston en Nieuw Aurora van elektriciteit

    Dorpen tussen Gengeston en Nieuw Aurora worden voorzien van elektriciteit. Hiervoor is er in Nieuw Aurora een zonnepark opgezet, dat op maandag 8 september officieel in gebruik is genomen. Dit gebeurde in aanwezigheid van onder meer vicepresident Gregory Rusland, minister Dirk Currie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur en NV EBS-directeur Leo Brunswijk. Het project is onderdeel van het Caribbean