• maandag 21 September 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname

HERSTELBETALING SLAVERNIJVERLEDEN STEVENT AF OP CONFRONTATIE CARIBEN EN ENGELAND

| united news | Door: Redactie

De discussie over herstelbetalingen voor de slavernij dreigt uit te groeien tot een juridische confrontatie tussen het Caraïbisch gebied en het Verenigd Koninkrijk. Caraïbische landen werken aan een gezamenlijke strategie om Londen alsnog tot gesprekken te bewegen. Als de Britse regering die dialoog blijft weigeren, worden internationale juridische procedures als volgende stap overwogen.

De kwestie moet de komende periode worden ingebracht tijdens bijeenkomsten van het Gemenebest en de Verenigde Naties. De Caraïbische landen willen daar rechtstreeks met de Britse regering spreken over de gevolgen van de trans-Atlantische slavernij en de verantwoordelijkheid voor de historische schade. Londen heeft eerder deze maand opnieuw duidelijk gemaakt niet van plan te zijn herstelbetalingen te doen.

Tijdens een Caricom-bijeenkomst op Barbados is gesproken over een gezamenlijke aanpak. Ralph Gonsalves, voormalig premier van Saint Vincent en de Grenadines, vindt dat de landen hun krachten moeten bundelen om Groot-Brittannië tot onderhandelingen te bewegen.

Volgens Gonsalves moet daarbij rekening worden gehouden

met de lange periode waarin slavernij heeft bestaan. Een eventuele compensatieregeling zou daarom volgens hem over meerdere generaties kunnen worden uitgevoerd.

Hij verwerpt tevens het standpunt dat Groot-Brittannië niet verantwoordelijk kan worden gehouden omdat slavernij destijds niet verboden was. Volgens Gonsalves zijn er inmiddels internationale verdragen die staten verplichten om de gevolgen van slavernij en de vernietiging van inheemse gemeenschappen aan te pakken.

Binnen Caricom wordt inmiddels gekeken naar verschillende juridische instrumenten. Jamaica heeft de kwestie eerder voor de Britse rechter gebracht en daarbij ook de Privy Council betrokken. Daarnaast wordt onderzocht of het Internationaal Gerechtshof om een advies kan worden gevraagd over de juridische verantwoordelijkheid van staten voor de gevolgen van slavernij.

De discussie wordt ondersteund door recente ontwikkelingen binnen de Verenigde Naties. In maart werd een VN-resolutie aangenomen waarin slavernij wordt aangemerkt als de zwaarste misdaad tegen de menselijkheid. Van de 123 landen die de resolutie steunden, behoorde het Verenigd Koninkrijk

niet tot de voorstemmers; Londen onthield zich.

Ook een VN-comité sprak zich vorige maand uit over herstelmaatregelen. Volgens het comité bestaat er voor staten een juridische verplichting om herstelbetalingen in verband met de trans-Atlantische slavenhandel te overwegen.

Voor de Caraïbische landen vormen dergelijke ontwikkelingen een belangrijk onderdeel van hun argumentatie om de kwestie opnieuw internationaal op de agenda te zetten.

Hilary Beckles, voorzitter van de Caricom Reparations Commission, stelt dat de gevolgen van de koloniale periode veel verder reiken dan de periode waarin de slavernij zelf bestond. Volgens hem begonnen Caraïbische landen na hun onafhankelijkheid met grote maatschappelijke en economische achterstanden aan de opbouw van hun staten.

Als voorbeeld noemt hij Jamaica. Toen het land in 1962 onafhankelijk werd, was volgens Beckles ongeveer 80 procent van de zwarte bevolking analfabeet.

Ook Barbados heeft geprobeerd de historische schade in cijfers uit te drukken. Een onderzoek dat in opdracht van de regering werd uitgevoerd, concludeerde eerder dit

jaar dat de slavernij Barbados naar schatting 25 miljoen levens- en arbeidsjaren heeft gekost.

Premier Mia Mottley benadrukt dat de Caraïbische landen niet uit zijn op financiële ondergang van Groot-Brittannië. Volgens haar gaat het om het erkennen en herstellen van historische schade.

UNITEDNEWS | REGIO

 

 

| united news | Door: Redactie