• vrijdag 07 November 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

De bloei en teloorgang van de Surinaamse Bruynzeelwoningen

| snc.com | Door: Redactie

Ala bigin abi en keba (Elk begin heeft zijn einde) zo luidt een Surinaamse odo (gezegde). De eerste publicatie toegewijd aan de in Suriname alom bekende houten woningen van Bruynzeel, is stiekem een groter verhaal over de verbinding van Suriname met het Caraïbische gebied en Nederland.

Concentratie Bruynzeelwoningen gebouwd voor werknemers van Billiton, Onverdacht / Type Boswa / pagina’s uit besproken boek / Foto: Marte Wierenga, 2017

Waar in Nederland wordt gedacht aan keukens als men Bruynzeel hoort, is het in Suriname een begrip voor moderne houten woningen gebouwd tussen 1950 en 1990. Alle Bruynzeelwoningen, waarvan er  24 modellen bestonden en naar schatting

tientallen per model zijn gerealiseerd, werden aangeboden als bouwpakketten van op maat ‘gesneden’ houtmaterialen, nauwkeurig rekening houdend met efficiënt materiaalgebruik. Met behulp van een handleiding kon men zelf te werk gaan met het in elkaar timmeren van een woning. Een degelijk en betaalbaar huis was hierdoor in handbereik. Het succes van dit concept blijkt uit het aantal woningen die overal nog steeds in het land te vinden zijn en uit de betekenis die de Bruynzeelwoning heeft gekregen in het collectief bewustzijn van de Surinamers.

Boeken over Surinaamse geschiedenis, zoals ‘Bruynzeelwoningen in Suriname – met herinneringen van Kees Tempelaar van Karolien Janssens, Marte Wierenga en

Dirk Laporte, lezen soms als Surinaamse familiegeschiedenis. Het was een persoonlijk genoegen om het boek te lezen omdat ik in haast elk hoofdstuk wel een naam tegenkwam die ik kon linken aan jeugdvrienden, de buren, maar ook aan mijn eigen voorouders. Mijn overgrootmoeder was een van de nazaten van plantage La Prosperité, een houtplantage in het district Para. Na de afschaffing van de slavernij kochten haar voorouders, samen met acht andere families, de plantage van de plantage-eigenaar. De plantage is nog steeds in het bezit van de nazaten.
Vergeleken met de teelt van de cash crops als koffie en suiker, was hout minder in trek . Echter de houtproductie in Suriname was niet alleen bestemd voor de kolonie zelf, maar ook voor andere delen van het Caraïbische gebied. Al in de 17de eeuw was Barbados afhankelijk van Surinaams hout, want in hun drang naar suiker hadden de Engelsen het hele eiland van al haar hout beroofd. Met de komst van Bruynzeel na de Tweede Wereldoorlog werd de houtsector in Suriname voor het eerst geprofessionaliseerd.

Bruynzeel Suriname Houtmaatschappij was een dochterbedrijf van het in Zaandam gevestigde Bruynzeel NV.  Opgericht in 1947, vrijwel gelijktijdig met andere dochterondernemingen in voormalige Nederlandse wingewesten in Zuid-Afrika en Borneo,  had de BSH haar bestaan te danken aan de ondernemingsdrang van de zonen Bruynzeel en de wens van de Nederlandse overheid om de welvaart binnen de kolonie op te voeren. Na het verkrijgen van een houtconcessie ter grootte van 500.000 ha werd een fabriek opgezet voor het vervaardigen van timmerhout en plaatmateriaal.

Pagina's uit besproken boek, 24-25

Pagina’s uit besproken boek

Als gevolg van de Tweede Wereldoorlog, stortte het moederbedrijf in Zaandam zich op het ontwikkelen van noodwoningen in Nederland. De opgedane kennis over modulair bouwen van de Bruynzeel prefab woningen voor de slachtoffers van de watersnoodramp in 1953, spoorde BSH aan om zelf huizen te ontwikkelen voor de nijpende huisvestingsmarkt in Suriname. In en rondom Paramaribo werden voormalige plantages in rap tempo ontwikkeld tot woningbouwlocaties. Dit was een mooie kans om een afzetmarkt voor de producten van BSH te realiseren, met name ook voor het resthout -een overblijfsel van de standaardproductie- dat vanwege de afwijkende maten niet verkocht kon worden. Door zelf huizen te ontwerpen waarbij deze restanten een functie kregen (zoals verticale schroten in de gevels) konden ze verspilling tegengaan. Dit bleek een zeer succesvolle stap te zijn, alhoewel het succes zich concentreerde rond de middenklasse. Grootse sociale woningbouw projecten kwamen nooit van de grond.

Kees Tempelaar, wiens opgetekende herinneringen in het boek zijn opgenomen, was werkzaam bij BSH van 1950 tot 1972, en speelde een essentiële rol in het ontstaan van de eerste woningen. Zijn herinneringen vormen dan ook het fundament van het boek, en geven een warm en rijk inzicht in zowel de praktische zaken binnen BSH, maar schetsen te gelijk ook een veel complexer beeld. De impact van BSH is veel omvangrijker dan ik had verwacht.

Nieuw voor mij was de rol die BSH speelde bij enkele belangrijke aangrijpende sociaaleconomische ontwikkelingen in Suriname en het Caraïbisch gebied. Bruynzeel voorzag de Suralco (Suriname Aluminium Company) , dochter onderneming van het Amerikaanse Alcoa, van tijdelijke barakkenkampen tijdens de aanleg van de Afokbakadam. Deze dam moest energie opwekken voor het verwerken van bauxiet tot aluinaarde, een grondstof van aluminium. De aanleg van de dam ging gepaard met aanzienlijk veel geweld tegenover de natuur. Een meer van 1,560 km2 ontstond en daarbij kwam een groot gebied van de voorouderlijke gronden van de Marrons, nazaten van Afrikanen die de plantages aan de kust wisten te ontvluchten, onder water te liggen. Enkele duizenden Marrons werden uit hun dorpen verdreven en opgevangen in armzalige transmigratiedorpen. De Marron gemeenschap ondervindt nog steeds ernstige nadelen op sociaal, cultureel en economisch vlak door het verlies van hun voorouderlijk grondgebied. Ik kon geen informatie vinden over wie de kleine hutjes in de transmigratiedorpen heeft verzorgd, maar Bruynzeelwoningen waren het niet. Het waren kleine houten schuren met daken van tarpoline.

Pagina's uit besproken boek, 56-57

Pagina’s uit besproken boek

Kees Tempelaar was actief in het vergroten van de afzet markt van Bruynzeel producten binnen het Caribisch gebied. Zo werden voor Grenada tijdelijke éénkamer woningen ontwikkeld na de ravage van orkaan Janet in 1955. Deze zogenaamde ‘Janet Houses’ staan nog zichtbaar in het landschap van het eiland, maar zijn inmiddels aan het verdwijnen, samen met de verhalen van de ravage waaraan de huisjes doen herinneren.

BSH zorgde ook voor onderdak voor de werknemers van Het Centre National d’Etudes Spatiales (CNES) bij de opzet van de lanceerbasis Kourou in Frans-Guyana. Een woning van het type De L die  eerst bestemd was als hotel voor bezoekers aan de nog te ontwikkelen lanceerbasis, werd op een gegeven moment het lokale bordeel voor de werknemers. Het realiseren van de basis ging ook gepaard met een groot onrecht. CNES onteigende grond van de Creolen, nazaten van de tot slaaf gemaakten. De oorspronkelijke bewoners die gewend waren in hutjes van palmbladeren te leven, kwamen nu in betonnen blokjes te zitten. Net als de Marrons lijden zij ook nog aan de consequenties hiervan. De Bruynzeelwoningen waren blijkbaar alleen bestemd voor de mensen in dienst van CNES.

Bruynzeelwoningen in Suriname. Met herinneringen van Kees Tempelaar leest niet lekker weg. De auteurs vallen vaak in de herhaling. Dit ligt deels aan de wijze waarop de structuur van het boek is opgebouwd – een terecht prominente positie voor de gedetailleerde  herinneringen van de heer Tempelaar, die regelmatig onderbroken wordt door nadere toelichtingen van de auteurs. Daarbij helpt het niet dat het boek niet geheel chronologisch is ingedeeld. Ik vermoed dat de auteurs graag het Nederlandse verhaal letterlijk op de achtergrond wilde plaatsen – pas tegen het eind aan wordt de Nederlandse oorsprong van Bruynzeel toegelicht.

Pagina's uit besproken boek, 46-47

Pagina’s uit besproken boek

Het is zeer begrijpelijk en een mooi gebaar om de Surinaamse inzet te willen benadrukken, maar dit gaat niet alleen ten koste van leesbaarheid. Het is ook een gemiste kans om juist meer inzicht te bieden in de band tussen ‘moederland’ Nederland en de kolonie. Men wilde een verhaal vertellen van eigen kunnen en eigen productie, en dat komt ruimschoots tot zijn recht -met Surinaams hout en voornamelijk Surinaamse kunde en mankracht, werd de Surinaamse middenklasse voorzien van betaalbare woningen die voldeden aan de eisen van het warme, vochtige klimaat. Echter was Nederlands kapitaal hiervoor nodig.

Het beeld van een afhankelijke bevolking die niet in staat is zichzelf te ontwikkelen is een (neo)koloniaal beeld en moet terecht bestreden worden. Maar daarvoor moet juist de rol van Nederland niet genegeerd worden. Integendeel, dat Surinamers tot de dag van vandaag nog moeten worstelen voor een waardig leven is niet ondanks Nederlands inzet, maar dankzij Nederlandse onverschilligheid. Nederland heeft nooit echt geïnvesteerd in de Surinamers. Het ging altijd om een minimale inzet om zoveel mogelijk grondstoffen te exploiteren. Bruynzeel, toen de grootste particuliere werkgever na de Suralco, was op dit punt juist een uitzondering. Terwijl Suralco bij haar vertrek uit Suriname alleen verschroeide aarde achter liet, wonen nog steeds vele Surinamers in Bruynzeelwoningen.

De teloorgang van BSH wordt in het boek beknopt verteld. In een klein land, slachtoffer van turbulente wereldmarkt, en een nog broeierige politieke situatie, kon het bedrijf moeilijk het hoofd boven water houden. Vanaf de jaren negentig ging het bergafwaarts waarbij het uiteindelijk in 2005 de deuren moest sluiten. Het enigste wat nog is overgebleven zijn de woningen.

Pagina's uit besproken boek, 178-179

Pagina’s uit besproken boek

De huidige staat van de Bruynzeelwoningen varieert van ruïne tot liefdevol onderhouden. Summier, vergezeld van kiekjes en anekdotes doorspekt met Surinaamse uitspraken en stopwoorden voor een couleur locale, worden de aanpassingen van een aantal woningen toegelicht die door de bewoners zelf werden aangebracht. Jammer genoeg wordt de kans gemist om een wat uitgebreidere reflectie te bieden over een aantal bijzondere Bruynzeel woningen. Jozefweg 3, in Paramaribo aangepast door architect Arie Verkuijl die ooit student van Aldo van Eyck is geweest, is een voorbeeld van wat een Bruynzeelwoning kan zijn. Meer bewustzijn over de vele mogelijkheden van deze zogenaamd eenvoudige houten woningen zou misschien tot meer waardering kunnen leiden.

Soms had ik het gevoel dat wat diepgang ontbrak, zoals de nadere toelichting van de sociaal-economische situatie van het land, van de alarmerende situatie van de huidige Surinaamse houtsector, maar dat is te vergeven. Wat ontbreekt aan context wordt goed gemaakt met de rijke hoeveelheid aan informatie. Janssens, Wierenga en Laporte zijn zich duidelijk bewust van het belang van toegang tot informatie, en dat dit niet altijd vanzelfsprekend is in Suriname, en hebben een groot deel van hun bronnen online beschikbaar gemaakt. Hierdoor wordt een weg gebaand voor jonge Surinamers om zich te verdiepen in hun eigen recente geschiedenis.

Aan de achterkant van het boek wordt het aangeprezen als “het eerste maar ook meteen definitieve boek over de Bruynzeelwoningen”. Ik hoop echter dat dit niet het laatste woord over de Bruynzeelwoningen zal zijn, maar de aanzet voor verdere kritisch onderzoek en een inspiratie voor een nieuwe (oude) aanpak op de nog altijd actuele woningnood.

info

Daphne Bakker, geboren en opgegroeid in Suriname, studeerde landschapsarchitectuur aan de TU Delft. Zij was fellow bij Het Nieuwe Instituut en is momenteel redacteur bij Failed Architecture.

Karolien Janssens, Marte Wierenga en Dirk Laporte, Bruynzeelwoningen in Suriname. Met herinneringen van Kees Tempelaar, LM Publishers 2019, Nl. , p.240, isbn 9789460224850 , €24,50
Te bestellen bij de uitgever LM Publishers

BRON: archined.nl


Abonneer op ons youtube kanaal.
Bedankt voor het kijken en abonneren.
'Suriname Nieuws Centrale'


| snc.com | Door: Redactie

  • united news

    07-nov-2025 - 04:14

    TOTALENERGIES SCHETST DRIE SCENARIO’S VOOR DE ENERGIETRANSITIE TOT 2050

    TotalEnergies, een wereldwijde speler in olie, gas, hernieuwbare energie en lage koolstofoplossingen, heeft een rapport gedeeld waarin het vooruitblikt op de toekomst van energie. Daarbij hoort ook een scenario voor de komende jaren, tot 2050.Toegang tot energie is cruciaal voor ontwikkeling, maar miljarden mensen hebben nog steeds onvoldoende toegang tot energie, waardoor vooruitgang op gebieden

  • Olieblokken 9 en 10 mogelijk voordeliger dan Granmorgu

    starnieuws

    07-nov-2025 - 04:00

    Olieblokken 9 en 10 mogelijk voordeliger dan Granmorgu

    Met aanzienlijk minder olievoorraden dan het Granmorgu-gebied in blok 58 is d

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 20:45

    DNA betuigt medeleven bij het heengaan van oud-president Venetiaan

    De Nationale Assemblée van de Republiek Suriname heeft met diepe droefheid kennisgenomen van het heengaan van Ronald Runaldo Venetiaan, voormalig president van de Republiek Suriname. Het parlement heeft Venetiaan driemaal gekozen tot president, namelijk in 1991, 2000 en 2005.De enige drievoudige president van Suriname werd geboren op 18 juni 1936 en is op 5 november 2025 overleden. Daarnaast hee

  • united news

    06-nov-2025 - 17:07

    SURINAME EN BRAZILIË VERDIEPEN BANDEN: FOCUS OP AMAZONE EN ONDERWIJS

    De recente bilaterale ontmoeting tussen de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Braziliaanse ambtgenoot Luiz Inácio Lula da Silva in Brazilië, afgelopen woensdag , heeft de basis gelegd voor een intensievere samenwerking, met een scherpe focus op het behoud van het Amazone regenwoud en het verruimen van studie­mogelijkheden voor Surinaamse studenten.De ontmoeting vond plaats in de marge

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 14:31

    Comité Reparatie Slavernijverleden vraagt gesprek met koning over erkenning en herstel slavernijverleden

    Het Comité Reparatie Slavernijverleden heeft op woensdag 5 november 2025 een petitie overhandigd aan de regering. Dit gebeurde bij het Kabinet van de Vicepresident, waar vicepresident Gregory Rusland, tevens waarnemend president, het verzoekschrift in ontvangst nam.De overhandiging vond plaats in aanloop naar het bezoek van Koning Willem-Alexander in december aan Suriname. Volgens het comité

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 11:20

    Misiekaba bekijkt wurgcontracten van directeuren

    De Regionale Gezondheidsdienst (RGD) heeft sinds kort een nieuwe directeur. Jenny Christopher Johns is door minister André Misiekaba van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid geïnstalleerd. Zij volgt Radjesh Radjkoemar op, die onder het vorig kabinet op deze plek werd geplaatst.Volgens Misiekaba worden de contracten van directeuren op verschillende posten momenteel bekeken. Hij was ook niet blij m

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 08:45

    Joerawan: Ravenberg lapt alle regels en statuten aan zijn laars

    Bestuurslid Kees Joerawan van de Stichting voor Bosbeheer en Bostoezicht (SBB) legde vanmorgen in het programma ABC Actueel uit, waarom hij naar de rechter is gestapt in het conflict tegen de directeur. Hij vindt dat Ravenberg alle regels en statuten van de SBB aan zijn laars lapt. Volgens Joerawan probeert Ravenberg ook de president te misleiden.De directeur is veroordeeld tot het aanbieden van

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 04:01

    Hugo Fernandes Mendes: bestaat het CHof nog wel?

    Bestaat het Constitutioneel Hof (CHof) eigenlijk nog wel? Dat is de vraag die kenners zich stellen, volgens staatsrechtdeskundige Hugo Fernandes Mendes. Het CHof heeft zich gepositioneerd als constitutionele waakhond van de Grondwet en als cruciaal voor de rechtsstaat Suriname.Een belangwekkende verdienste is dat de parlementaire verkiezing in 2025 de eerste verkiezing sinds 1987 is geweest die i

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 02:50

    Staatsolie tekent productiedelingscontracten: volgende stap in offshore-winning met partners

    Staatsolie heeft vandaag een productiedelingscontract ondertekend met PETRONAS Suriname E&P B.V. voor Blok 9, en met Chevron Suriname Exploration Limited voor Blok 10. Beiden blokken bevinden zich in het shallow watergebied van Suriname. Chevron heeft al belangen in de offshore-blokken 5, 7 en 42.Het bedrijf zal blok 10 exploiteren, waar het een belang van 30% heeft verworven. PETRONAS Suriname e

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 01:45

    Uitgegifte terrein aanmeersteiger Leonsberg wordt ingetrokken

    Het terrein waar de aanmeersteiger te Leonsberg op staat, is ondanks negatief advies uitgegeven aan een individu. Die heeft aangegeven een aanmeersteiger voor schepen te willen bouwen.De Maritieme Autoriteit Suriname (MAS) heeft daar een negatief advies over gegeven. Ook het ministerie van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OWRO), waar alle steigers onder vallen, is tegen de uitgifte.Minist

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 00:30

    Werkzaamheden voor brug over de Kaboeriekreek aangevangen

    De bouw van een hulpbrug over de Kaboeriekreek, is gestart. Het ministerie van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OWRO) heeft in deze samengewerkt met ondernemers in het gebied om dit te realiseren.De ondernemers hebben aangeboden om de brug te bouwen en de weg tussen Apoera en Nickerie weer open te stoten. Het ministerie moet inkomen met brandstof.Minister Stephen Tsang stelt dat dit een n

  • waterkant

    05-nov-2025 - 23:58

    Geen staatsbegrafenis voor oud-president Venetiaan: familie houdt vast aan zijn wens

    De familie Venetiaan-Vanenburg heeft bekendgemaakt dat oud-president van Suriname Runaldo Ronald Venetiaan woensdag 5 november 2025 om 14.35 uur vredig thuis is ingeslapen.Sinds het nieuws bekend werd, stromen condoleances binnen bij kinderen, familie en vrienden, terwijl ook nationale en internationale media het overlijden hebben gemeld. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({

  • abc-Suriname

    05-nov-2025 - 23:24

    Familie Venetiaan: hij wenste geen staatsbegrafenis of uitvaart met staatseer

    De familie Venetiaan-Vanenburg heeft het overlijden van oud-president Ronald Venetiaan vandaag om 14:35 uur, officieel bekendgemaakt. Hij is thuis ingeslapen. In een verklaring staat dat de condoleances binnenstromen en dat de familie niet in staat is iedereen te woord te staan. De familie zegt dat Venetiaan vooraf aan zijn overlijden uitdrukkelijk te kennen heeft gegeven geen staatsbegrafenis en

  • abc-Suriname

    05-nov-2025 - 22:30

    Ruim 250 illegale goudzoekers bekogelen politie

    Woensdagochtend omstreeks 02.00 uur, ontving het politiebureau Brownsweg melding dat bij het goudbedrijf Royal Hill ongeveer 250 illegale goudzoekers bezig waren met illegale goudwinning en de werkzaamheden aldaar verstoorden. Toen de wetsdienaren ter plaatse aankwamen, werd inderdaad een groep van ongeveer 250 illegale goudzoekers aangetroffen die bezig waren met goudwinningactiviteiten. Zij wer

  • LVV-directeur Chotkan in de cel wegens verduistering; smet op ministerie
  • abc-Suriname

    05-nov-2025 - 21:18

    Directeur Veeteelt aangehouden

    De politie heeft gisteren Anand Chotkan, directeur van het directoraat Veeteelt van het Ministerie van Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV), aangehouden. De aanhouding werd verricht door de Unit Strafzaken van het politiebureau Herman E. Gooding. Op zaterdag 18 oktober 2025 is door of namens het Ministerie van LVV aangifte gedaan van verduistering van honderd (100) schapen en runderen, een graafm

  • Ravenberg geeft gehoor aan rechterlijk vonnis in zaak Joerawan
  • abc-Suriname

    05-nov-2025 - 19:30

    Oud-president Ronald Venetiaan overleden

    Oud-president Ronald Venetiaan is vandaag overleden. Hij is een anderhalf uur geleden vredig ingeslapen in zijn woning. Venetiaan is een tijdje ziek geweest. Hij is 89 jaar geworden. Venetiaan was in twee perioden vijftien jaar staatshoofd en hiermee de langstzittende president van Suriname. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld in de herdemocratisering van Suriname, na de militaire diktatuur va

  • united news

    05-nov-2025 - 19:22

    PRESIDENT SIMONS DRINGT BIJ KLIMAATLEIDERS AAN OP EERLIJKE FINANCIERING

    Foto: president Jennifer Simons tijdens het TIME100 Climate Leaders Dinner.Minder dan een week nadat zij door TIME Magazine is uitgeroepen tot een van de honderd meest invloedrijke klimaatleiders ter wereld, heeft president Jennifer Simons haar eerste redevoering als TIME100 Climate Leader gehouden.In haar toespraak, dinsdag in Rio de Janeiro tijdens het TIME100 Climate Leaders Dinner, pleitte het

  • Personeel ECD legt werk neer: bond neemt actie over
  • abc-Suriname

    05-nov-2025 - 18:13

    Minister Landveld bespreekt knelpunten met luchtverkeersleiders na recente verstoring luchtverkeer

    Minister drs. Raymond Landveld van Transport, Communicatie en Toerisme (TCT) heeft een constructief overleg gevoerd met de vertegenwoordigers van de Suriname Air Traffic Controllers Association (SACTA), de bond van luchtverkeersleiders. Tijdens de bijeenkomst werd uitvoerig gesproken over de actuele personeelsproblemen, de operationele druk binnen de luchtverkeersleiding en de noodzaak tot duurza

  • united news

    05-nov-2025 - 16:39

    STAATSOLIE TEKENT CONTRACTEN VOOR BLOK 9 & BLOK 10

    Staatsolie Maatschappij Suriname N.V. heeft op woensdag 5 november 2025 productiedelings-contracten (Production Sharing Contracts) ondertekend voor de offshore blokken 9 en 10. Deze contracten zijn getekend met de operators PETRONAS Suriname E&P B.V. (Blok 9), en Chevron Suriname Exploration Limited (Blok 10).Voor Blok 9 treedt PETRONAS Suriname E&P B.V. (PETRONAS Suriname) op als operator, met al

  • waterkant

    05-nov-2025 - 14:07

    Van ‘No deal!’ naar onderhandelingsdeal: regering-Simons zet deur naar Chinalco weer open

    De Chinalco-deal met betrekking tot bauxietwinning in Suriname is terug op tafel. Waar de overeenkomst onder president Santokhi in 2024 een storm van protest opriep in West-Suriname — met leuzen als ‘Chinalco-deal, no deal!’ en klachten over het negeren van lokale rechten — kondigt de regering-Simons nu aan opnieuw te onderhandelen met de Chinese bauxietreus.Er komt een speciale commissie

  • snc.com

    05-nov-2025 - 08:01

    NPS draait bij over Chinalco-deal

    Paramaribo, 5 november 2025 – De regering is opnieuw in overleg getreden

  • snc.com

    05-nov-2025 - 04:12

    Onrust bij RGD: artsen en zorgpersoneel eisen hun geld

    Stilte van minister Misiekaba wekt ergernis in de zorgsector

  • abc-Suriname

    04-nov-2025 - 19:45

    EBS vraagt burgers zuinig om te gaan met stroom wegens tijdelijk tekort

    In de periode van zaterdag 8 november t/m woensdag 12 november 2025 zal er een tijdelijk vermogenstekort optreden in het EPAR-gebied (Paramaribo, Para, Commewijne, Saramacca en Wanica) als gevolg van geplande werkzaamheden aan enkele opwekeenheden.De N.V. Energiebedrijven Suriname (EBS) doet daarom een dringend beroep op alle burgers en bedrijven om in deze periode bewust en zuinig om te gaan met

  • Zeven maanden cel geëist tegen militair voor cocaïne in postpakket
  • waterkant

    04-nov-2025 - 18:02

    Weinig stroom van 8 tot 12 november in meerdere districten: EBS vraagt zuinig verbruik

    De N.V. Energiebedrijven Suriname (EBS) meldt dat er in de periode van zaterdag 8 november tot en met woensdag 12 november sprake zal zijn van een tijdelijk vermogenstekort in het EPAR-gebied (Paramaribo, Para, Commewijne, Saramacca en Wanica).De situatie is het gevolg van geplande onderhoudswerkzaamheden aan enkele opwekeenheden. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); EBS

  • Somohardjo: Minister GBB belooft boothouders intrekking grond Leonsberg

    starnieuws

    04-nov-2025 - 15:47

    Somohardjo: Minister GBB belooft boothouders intrekking grond Leonsberg

    Tijdens een spoedoverleg dat werd belegd door Bronto Somohardjo, voorzitter v