• zaterdag 08 November 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Vorswijk berokkent de staat Suriname bijkans 150 miljoen schade

| suriname herald | Door: Redactie

Door grove nalatigheid van minister Dinotha Vorswijk van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB), is de staat Suriname thans opgezadeld met bijkans SRD 150 miljoen aan schadevergoedingen en dwangsommen. Uit een brief van Vorswijk d.d. 20 juli 2022, blijkt dat de staat op die datum een bedrag van SRD 133 miljoen verschuldigd was aan schadevergoedingen en dwangsommen.

Brief Voswijk d.d. 20 juli 2022.

Zie tweede pagina van de betreffende brief hier. (Noot: door digitale conversie zijn er helaas enkele letters anders weergegeven, waardoor die woorden op spelfouten lijken. Veel namen zijn door mij gewist ter wille van de privacy. Er zijn ook enkele zaken gewist

ter wille van bronbescherming. De authenticiteit van het document is door mij geverifieerd).

Heden, 20 november 2022, precies vier maanden na 20 juli 2022, zullen de dwangsommen dermate opgelopen zijn dat het totaalbedrag van SRD 133 miljoen opgelopen zal zijn tot meer dan SRD 150 miljoen.

Zie tevens pagina 1 van de betreffende brief. Daaruit blijkt dat reeds SRD 9.662.924,38 aan schadevergoedingen betaald is. Dit bedrag dient u los te zien van de 150 miljoen aan schadevergoeding en dwangsommen die nog betaald moeten worden. Nu weet ik dat er in ieder geval SRD 9.662.924,38 aan schadevergoedingen betaald is. Ik sluit niet uit

dat in de loop der tijd veel meer schadevergoedingen of dwangsommen uitbetaald zijn, waarvan de samenleving nimmer op de hoogte is geweest.

Toelichting:
Een dwangsom is een maatregel die de rechter oplegt om je te dwingen tot een bepaalde actie. Indien je niet doet wat de rechter jou opgedragen heeft, moet je bijvoorbeeld SRD 5000 per dag betalen. Elke dag dat je nalaat om te doen wat de rechter jou opgedragen heeft, moet je in dit voorbeeld SRD 5000 betalen. Voor honderd dagen nalatigheid loopt de dwangsom op tot een half miljoen SRD. Ook de rente loopt op.

Diverse personen hebben het ministerie van GBB gevraagd om een besluit te nemen inzake hun aanvragen of verzoeken van diverse aard gericht aan GBB. Vorswijk heeft die verzoeken niet behandeld, waardoor de desbetreffende personen naar de rechter zijn gestapt om alsnog een besluit af te dwingen. De rechter heeft daarbij de staat Suriname veroordeeld om variërend binnen één tot twee maanden een besluit te nemen op straffe van een bepaald bedrag aan dwangsom per dag.

Vorswijk heeft nagelaten de opgedragen besluiten te nemen, waardoor de dwangsommen elke dag opstapelden tot zelfs SRD 98 miljoen (momentopname d.d. 20 juli 2022). Intussen zullen de dwangsommen een bedrag van SRD 150 miljoen ruimschoots overschreden hebben, want bij één van de vonnissen is er een dwangsom van SRD 100.000 per dag bepaald, zonder maximum.

Thans lopen er ongeveer vierhonderd rechtszaken tegen GBB, wegens het uitblijven van een besluit zijdens GBB. Indien na 20 juli 2022 meerdere rechterlijke uitspraken geweest zullen zijn, sluit ik niet uit dat binnen de kortste tijd alle dwangsommen bij elkaar genomen, een miljard SRD zullen overschrijden. Elke dag die verstrijkt, worden de dwangsommen steeds meer en meer. De staat moet opdraaien voor die bedragen, maar het is uiteindelijk de samenleving die daarvoor moet opdraaien.

Het had voorkomen kunnen worden
Vorswijk nam de aanvragen of verzoeken van “family & friends” eerder in behandeling, terwijl er andere dossiers lagen die met de grootste spoed en voorrang behandeld hadden moeten worden. Immers, de rechter had daarvoor één tot twee maanden de tijd gegeven.

Het Hoofd van de Afdeling Grondinspectie, Bryan Sonny Banda, maakt zich eveneens schuldig aan deze praktijken. Die neemt aanvragen van hem zelf of van “family & friends” eerder in behandeling. Dit, terwijl er dwangsommen boven het hoofd van de staat hangen.

Door grove en opzettelijke nalatigheid van Vorswijk en Banda, dient de samenleving thans op te draaien voor vele miljoenen aan dwangsommen. Vorswijk en Banda zijn figuren die de rechtstatelijke beschaving missen. Zij lappen vonnissen aan hun laars. Zij nemen de rechtsgevolgen van die vonnissen met een korreltje zout. Ik vraag mij af, of Vorswijk en Banda geen deal hebben gesloten met sommige van de betrokken personen om de dwangsom te laten oplopen, zodat zij later het bedrag onderling verdelen.

Indien zij de aanvragen of verzoeken tijdig afgehandeld zouden hebben, zoals een goed bestuur betaamt, zou heden ten dage de samenleving bespaard zijn gebleven van SRD 150 miljoen. U dient zich voor te stellen dat er voor zoveel noodzakelijke dingen (denk aan medicamenten) geen geld is. Met die SRD 150 miljoen hadden die ‘brandjes’ geblust kunnen worden.

De politieke partij ABOP die Vorswijk voorgedragen heeft, stoort zich aan God noch gebod. Gelet op de vele schandalen waarvoor Vorswijk verantwoordelijk gesteld kan worden, heeft de ABOP steeds de andere kant opgekeken. Hieruit trek ik de conclusie dat Vorswijk door ABOP gehandhaafd wordt om het ‘grondgeboefte’ te faciliteren.

De president is op de hoogte van al deze zaken, maar hij weigert op te treden ter behoud van zijn presidentschap. Hoe moeilijk is het nou om een brief naar Vorswijk te schrijven met de volgende passage:

Geachte minister, 

Gelezen en gehoord hebbende over de perikelen met betrekking tot uw ministerie, geef ik u zeven dagen de tijd om zich schriftelijk te verweren bij mij. Hieronder zijn de zaken genoemd die het verweer uwerzijds noodzakelijk maken.

Sunil Sookhlall
sunil.sookhlall@hotmail.com
Facebook


Abonneer op ons youtube kanaal.
Bedankt voor het kijken en abonneren.
'Suriname Nieuws Centrale'


| suriname herald | Door: Redactie

  • united news

    07-nov-2025 - 04:14

    TOTALENERGIES SCHETST DRIE SCENARIO’S VOOR DE ENERGIETRANSITIE TOT 2050

    TotalEnergies, een wereldwijde speler in olie, gas, hernieuwbare energie en lage koolstofoplossingen, heeft een rapport gedeeld waarin het vooruitblikt op de toekomst van energie. Daarbij hoort ook een scenario voor de komende jaren, tot 2050.Toegang tot energie is cruciaal voor ontwikkeling, maar miljarden mensen hebben nog steeds onvoldoende toegang tot energie, waardoor vooruitgang op gebieden

  • Olieblokken 9 en 10 mogelijk voordeliger dan Granmorgu

    starnieuws

    07-nov-2025 - 04:00

    Olieblokken 9 en 10 mogelijk voordeliger dan Granmorgu

    Met aanzienlijk minder olievoorraden dan het Granmorgu-gebied in blok 58 is d

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 20:45

    DNA betuigt medeleven bij het heengaan van oud-president Venetiaan

    De Nationale Assemblée van de Republiek Suriname heeft met diepe droefheid kennisgenomen van het heengaan van Ronald Runaldo Venetiaan, voormalig president van de Republiek Suriname. Het parlement heeft Venetiaan driemaal gekozen tot president, namelijk in 1991, 2000 en 2005.De enige drievoudige president van Suriname werd geboren op 18 juni 1936 en is op 5 november 2025 overleden. Daarnaast hee

  • united news

    06-nov-2025 - 17:07

    SURINAME EN BRAZILIË VERDIEPEN BANDEN: FOCUS OP AMAZONE EN ONDERWIJS

    De recente bilaterale ontmoeting tussen de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Braziliaanse ambtgenoot Luiz Inácio Lula da Silva in Brazilië, afgelopen woensdag , heeft de basis gelegd voor een intensievere samenwerking, met een scherpe focus op het behoud van het Amazone regenwoud en het verruimen van studie­mogelijkheden voor Surinaamse studenten.De ontmoeting vond plaats in de marge

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 14:31

    Comité Reparatie Slavernijverleden vraagt gesprek met koning over erkenning en herstel slavernijverleden

    Het Comité Reparatie Slavernijverleden heeft op woensdag 5 november 2025 een petitie overhandigd aan de regering. Dit gebeurde bij het Kabinet van de Vicepresident, waar vicepresident Gregory Rusland, tevens waarnemend president, het verzoekschrift in ontvangst nam.De overhandiging vond plaats in aanloop naar het bezoek van Koning Willem-Alexander in december aan Suriname. Volgens het comité

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 11:20

    Misiekaba bekijkt wurgcontracten van directeuren

    De Regionale Gezondheidsdienst (RGD) heeft sinds kort een nieuwe directeur. Jenny Christopher Johns is door minister André Misiekaba van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid geïnstalleerd. Zij volgt Radjesh Radjkoemar op, die onder het vorig kabinet op deze plek werd geplaatst.Volgens Misiekaba worden de contracten van directeuren op verschillende posten momenteel bekeken. Hij was ook niet blij m

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 08:45

    Joerawan: Ravenberg lapt alle regels en statuten aan zijn laars

    Bestuurslid Kees Joerawan van de Stichting voor Bosbeheer en Bostoezicht (SBB) legde vanmorgen in het programma ABC Actueel uit, waarom hij naar de rechter is gestapt in het conflict tegen de directeur. Hij vindt dat Ravenberg alle regels en statuten van de SBB aan zijn laars lapt. Volgens Joerawan probeert Ravenberg ook de president te misleiden.De directeur is veroordeeld tot het aanbieden van

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 04:01

    Hugo Fernandes Mendes: bestaat het CHof nog wel?

    Bestaat het Constitutioneel Hof (CHof) eigenlijk nog wel? Dat is de vraag die kenners zich stellen, volgens staatsrechtdeskundige Hugo Fernandes Mendes. Het CHof heeft zich gepositioneerd als constitutionele waakhond van de Grondwet en als cruciaal voor de rechtsstaat Suriname.Een belangwekkende verdienste is dat de parlementaire verkiezing in 2025 de eerste verkiezing sinds 1987 is geweest die i

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 02:50

    Staatsolie tekent productiedelingscontracten: volgende stap in offshore-winning met partners

    Staatsolie heeft vandaag een productiedelingscontract ondertekend met PETRONAS Suriname E&P B.V. voor Blok 9, en met Chevron Suriname Exploration Limited voor Blok 10. Beiden blokken bevinden zich in het shallow watergebied van Suriname. Chevron heeft al belangen in de offshore-blokken 5, 7 en 42.Het bedrijf zal blok 10 exploiteren, waar het een belang van 30% heeft verworven. PETRONAS Suriname e

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 01:45

    Uitgegifte terrein aanmeersteiger Leonsberg wordt ingetrokken

    Het terrein waar de aanmeersteiger te Leonsberg op staat, is ondanks negatief advies uitgegeven aan een individu. Die heeft aangegeven een aanmeersteiger voor schepen te willen bouwen.De Maritieme Autoriteit Suriname (MAS) heeft daar een negatief advies over gegeven. Ook het ministerie van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OWRO), waar alle steigers onder vallen, is tegen de uitgifte.Minist

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 00:30

    Werkzaamheden voor brug over de Kaboeriekreek aangevangen

    De bouw van een hulpbrug over de Kaboeriekreek, is gestart. Het ministerie van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OWRO) heeft in deze samengewerkt met ondernemers in het gebied om dit te realiseren.De ondernemers hebben aangeboden om de brug te bouwen en de weg tussen Apoera en Nickerie weer open te stoten. Het ministerie moet inkomen met brandstof.Minister Stephen Tsang stelt dat dit een n

  • waterkant

    05-nov-2025 - 23:58

    Geen staatsbegrafenis voor oud-president Venetiaan: familie houdt vast aan zijn wens

    De familie Venetiaan-Vanenburg heeft bekendgemaakt dat oud-president van Suriname Runaldo Ronald Venetiaan woensdag 5 november 2025 om 14.35 uur vredig thuis is ingeslapen.Sinds het nieuws bekend werd, stromen condoleances binnen bij kinderen, familie en vrienden, terwijl ook nationale en internationale media het overlijden hebben gemeld. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({

  • abc-Suriname

    05-nov-2025 - 23:24

    Familie Venetiaan: hij wenste geen staatsbegrafenis of uitvaart met staatseer

    De familie Venetiaan-Vanenburg heeft het overlijden van oud-president Ronald Venetiaan vandaag om 14:35 uur, officieel bekendgemaakt. Hij is thuis ingeslapen. In een verklaring staat dat de condoleances binnenstromen en dat de familie niet in staat is iedereen te woord te staan. De familie zegt dat Venetiaan vooraf aan zijn overlijden uitdrukkelijk te kennen heeft gegeven geen staatsbegrafenis en

  • abc-Suriname

    05-nov-2025 - 22:30

    Ruim 250 illegale goudzoekers bekogelen politie

    Woensdagochtend omstreeks 02.00 uur, ontving het politiebureau Brownsweg melding dat bij het goudbedrijf Royal Hill ongeveer 250 illegale goudzoekers bezig waren met illegale goudwinning en de werkzaamheden aldaar verstoorden. Toen de wetsdienaren ter plaatse aankwamen, werd inderdaad een groep van ongeveer 250 illegale goudzoekers aangetroffen die bezig waren met goudwinningactiviteiten. Zij wer

  • LVV-directeur Chotkan in de cel wegens verduistering; smet op ministerie
  • abc-Suriname

    05-nov-2025 - 21:18

    Directeur Veeteelt aangehouden

    De politie heeft gisteren Anand Chotkan, directeur van het directoraat Veeteelt van het Ministerie van Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV), aangehouden. De aanhouding werd verricht door de Unit Strafzaken van het politiebureau Herman E. Gooding. Op zaterdag 18 oktober 2025 is door of namens het Ministerie van LVV aangifte gedaan van verduistering van honderd (100) schapen en runderen, een graafm

  • Ravenberg geeft gehoor aan rechterlijk vonnis in zaak Joerawan
  • abc-Suriname

    05-nov-2025 - 19:30

    Oud-president Ronald Venetiaan overleden

    Oud-president Ronald Venetiaan is vandaag overleden. Hij is een anderhalf uur geleden vredig ingeslapen in zijn woning. Venetiaan is een tijdje ziek geweest. Hij is 89 jaar geworden. Venetiaan was in twee perioden vijftien jaar staatshoofd en hiermee de langstzittende president van Suriname. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld in de herdemocratisering van Suriname, na de militaire diktatuur va

  • united news

    05-nov-2025 - 19:22

    PRESIDENT SIMONS DRINGT BIJ KLIMAATLEIDERS AAN OP EERLIJKE FINANCIERING

    Foto: president Jennifer Simons tijdens het TIME100 Climate Leaders Dinner.Minder dan een week nadat zij door TIME Magazine is uitgeroepen tot een van de honderd meest invloedrijke klimaatleiders ter wereld, heeft president Jennifer Simons haar eerste redevoering als TIME100 Climate Leader gehouden.In haar toespraak, dinsdag in Rio de Janeiro tijdens het TIME100 Climate Leaders Dinner, pleitte het

  • Personeel ECD legt werk neer: bond neemt actie over
  • abc-Suriname

    05-nov-2025 - 18:13

    Minister Landveld bespreekt knelpunten met luchtverkeersleiders na recente verstoring luchtverkeer

    Minister drs. Raymond Landveld van Transport, Communicatie en Toerisme (TCT) heeft een constructief overleg gevoerd met de vertegenwoordigers van de Suriname Air Traffic Controllers Association (SACTA), de bond van luchtverkeersleiders. Tijdens de bijeenkomst werd uitvoerig gesproken over de actuele personeelsproblemen, de operationele druk binnen de luchtverkeersleiding en de noodzaak tot duurza

  • united news

    05-nov-2025 - 16:39

    STAATSOLIE TEKENT CONTRACTEN VOOR BLOK 9 & BLOK 10

    Staatsolie Maatschappij Suriname N.V. heeft op woensdag 5 november 2025 productiedelings-contracten (Production Sharing Contracts) ondertekend voor de offshore blokken 9 en 10. Deze contracten zijn getekend met de operators PETRONAS Suriname E&P B.V. (Blok 9), en Chevron Suriname Exploration Limited (Blok 10).Voor Blok 9 treedt PETRONAS Suriname E&P B.V. (PETRONAS Suriname) op als operator, met al

  • waterkant

    05-nov-2025 - 14:07

    Van ‘No deal!’ naar onderhandelingsdeal: regering-Simons zet deur naar Chinalco weer open

    De Chinalco-deal met betrekking tot bauxietwinning in Suriname is terug op tafel. Waar de overeenkomst onder president Santokhi in 2024 een storm van protest opriep in West-Suriname — met leuzen als ‘Chinalco-deal, no deal!’ en klachten over het negeren van lokale rechten — kondigt de regering-Simons nu aan opnieuw te onderhandelen met de Chinese bauxietreus.Er komt een speciale commissie

  • snc.com

    05-nov-2025 - 08:01

    NPS draait bij over Chinalco-deal

    Paramaribo, 5 november 2025 – De regering is opnieuw in overleg getreden

  • snc.com

    05-nov-2025 - 04:12

    Onrust bij RGD: artsen en zorgpersoneel eisen hun geld

    Stilte van minister Misiekaba wekt ergernis in de zorgsector

  • abc-Suriname

    04-nov-2025 - 19:45

    EBS vraagt burgers zuinig om te gaan met stroom wegens tijdelijk tekort

    In de periode van zaterdag 8 november t/m woensdag 12 november 2025 zal er een tijdelijk vermogenstekort optreden in het EPAR-gebied (Paramaribo, Para, Commewijne, Saramacca en Wanica) als gevolg van geplande werkzaamheden aan enkele opwekeenheden.De N.V. Energiebedrijven Suriname (EBS) doet daarom een dringend beroep op alle burgers en bedrijven om in deze periode bewust en zuinig om te gaan met

  • Zeven maanden cel geëist tegen militair voor cocaïne in postpakket
  • waterkant

    04-nov-2025 - 18:02

    Weinig stroom van 8 tot 12 november in meerdere districten: EBS vraagt zuinig verbruik

    De N.V. Energiebedrijven Suriname (EBS) meldt dat er in de periode van zaterdag 8 november tot en met woensdag 12 november sprake zal zijn van een tijdelijk vermogenstekort in het EPAR-gebied (Paramaribo, Para, Commewijne, Saramacca en Wanica).De situatie is het gevolg van geplande onderhoudswerkzaamheden aan enkele opwekeenheden. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); EBS

  • Somohardjo: Minister GBB belooft boothouders intrekking grond Leonsberg

    starnieuws

    04-nov-2025 - 15:47

    Somohardjo: Minister GBB belooft boothouders intrekking grond Leonsberg

    Tijdens een spoedoverleg dat werd belegd door Bronto Somohardjo, voorzitter v