• dinsdag 16 September 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Santokhi legde de basis, Simons oogst de vruchten

| snc.com | Door: Redactie

Ingezonden – Harriët Ramdin, DNA-lid (VHP)

De afgelopen tijd wordt het beeld opgeroepen dat de relatie tussen Suriname en Guyana tijdens de regeerperiode 2020–2025 gespannen was. Dat beeld klopt niet. Wie naar de feiten kijkt, ziet een periode van intensieve samenwerking, structurele initiatieven en tastbare resultaten.

Onder president Chandrikapersad Santokhi werden de banden met Guyana aanzienlijk verdiept. Bedrijven vestigden zich over en weer, en Nickerie groeide uit tot logistiek centrum voor de olie- en gassector. De bilaterale relatie werd gekenmerkt door open dialoog, wederzijds respect en concrete gezamenlijke projecten.

Samenwerking en resultaten

Een belangrijk speerpunt was de olie- en gassector. Staatsolie deelde kennis en

ervaring, waardoor Surinaamse en Guyanese experts gezamenlijk de sector konden ontwikkelen. Daarnaast werden stappen gezet in landbouw, industrie en visserij. Het Strategisch Dialoog en Samenwerkingsplatform, gecoördineerd door beide presidenten, en de oprichting van de Joint Business Council versterkten de structurele samenwerking en betrokken de private sector actief bij groei en integratie.

Het besluit tot de bouw van de Corantijnbrug geldt als mijlpaal: een tastbaar symbool van economische integratie. Ook de vestiging van Grassalco in Guyana leverde banen en infrastructuurontwikkeling op. Op veiligheidsgebied werden gezamenlijke operaties uitgevoerd tegen georganiseerde misdaad, drugssmokkel, mensenhandel en illegale visserij. De regulering van de “Back Track”-route bracht

meer orde en veiligheid aan de grens.

Uitdagingen en tegenwerking

Niet alles werd afgerond. Het visvergunningsvraagstuk bleef complex en was nog in onderhandeling. Bovendien werd de regering-Santokhi in meerdere trajecten geconfronteerd met politieke tegenwerking van de toenmalige oppositie, de NDP. Desondanks werden stevige fundamenten gelegd voor duurzame samenwerking.

De erfenis van Santokhi

Vandaag staan veel van deze initiatieven nog steeds hoog op de bilaterale agenda. Dat bewijst dat de visie en het beleid van de regering-Santokhi toekomstgericht en levensvatbaar waren. Wat nu als “nieuw beleid” wordt gepresenteerd door de regering-Simons, is in feite de voortzetting van het werk van Santokhi en zijn team.

Destijds was er kritiek vanuit de oppositie. Vandaag wordt dezelfde agenda zonder aarzeling overgenomen. Dat is geen vernieuwing, maar pronken met andermans veren.


Harriët Ramdin
DNA-lid (VHP)

| snc.com | Door: Redactie