• vrijdag 30 October 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname
LVV mist bevoegdheden en laboratorium om pesticiden in groenten aan te pakken

LVV mist bevoegdheden en laboratorium om pesticiden in groenten aan te pakken

| starnieuws | Door: Redactie

Oonderdirecteur Agri Health, Romarlisa Bisphan Het ministerie van Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV) beschikt nog altijd niet over de wettelijke bevoegdheden en laboratoriumvoorzieningen om zelfstandig op te treden tegen pesticidenresiduen in groenten. Terwijl opnieuw berichten zijn verschenen over mogelijk in Nederland afgekeurde groenten, blijkt dat Suriname voor de controle op bestrijdingsmiddelen nog steeds werkt met wetgeving uit 1972. Het gebouw voor een residulaboratorium is al opgeleverd, maar het laboratorium zal naar verwachting pas in de eerste helft van 2027 operationeel zijn.

/>Dat heeft waarnemend onderdirecteur Agri Health, Romarlisa Bisphan verklaard tegenover Communicatie Dienst Suriname. Zij reageerde op berichten over groenten die mogelijk in Europa zijn afgekeurd vanwege te hoge concentraties bestrijdingsmiddelen. Starnieuws berichtte eerder over Europese meldingen van pesticidenresiduen in Surinaamse exportgewassen. In mei dit jaar kwamen onder meer rode peper en kouseband in beeld vanwege overschrijdingen van toegestane residugehalten. Daarbij speelde ook de vraag waarom dergelijke problemen in Europa worden ontdekt en niet al vóór de export in Suriname.

De nieuwe verklaring van LVV maakt duidelijk dat de controlecapaciteit en wettelijke mogelijkheden van het ministerie nog steeds tekortschieten.

Wet uit 1972 belemmert optreden
Volgens Bisphan is de bestaande Bestrijdingsmiddelenwet uit 1972 verouderd. Sinds 2024 ligt een voorstel voor een nieuwe pesticidenwet bij De Nationale Assemblee, maar dat is nog niet aangenomen. "Ik moet aangeven dat wij als LVV geen bevoegdheid hebben om zulke controles uit te voeren, omdat
onze wetgeving dat niet toelaat", verklaart Bisphan. Het ministerie dringt aan op behandeling van de nieuwe wet, die de wettelijke basis voor het toezicht op pesticiden moet verbeteren.

Ook de laboratoriumcapaciteit blijft een knelpunt. Hoewel het gebouw voor het residulaboratorium al is opgeleverd, kunnen daar nog geen analyses worden uitgevoerd. LVV verwacht dat de voorziening in de eerste helft van 2027 operationeel zal zijn. Tot die tijd blijft de mogelijkheid om zelfstandig pesticidenresiduen in groenten te onderzoeken beperkt.

Geen officiële melding uit Nederland
Over de recente berichten van afgekeurde groenten zegt Bisphan dat LVV geen officiële melding uit Nederland heeft ontvangen. Het ministerie heeft de informatie via de media vernomen. Volgens de berichten zou in kouseband het schimmelbestrijdingsmiddel carbendazim zijn aangetroffen, terwijl bij sopropo sprake zou zijn van acetamiprid, een insecticide. Daarbij zouden de maximaal toegestane residugehalten zijn overschreden.

Bisphan benadrukt dat nog niet vaststaat of de
betreffende partijen daadwerkelijk uit Suriname afkomstig zijn. Soortgelijke groenten worden ook vanuit andere landen naar Nederland geëxporteerd. LVV heeft naar aanleiding van de berichten contact gezocht met betrokken instanties en is zelf nagegaan wat er is gebeurd.

De functionaris legt uit dat LVV bij de export controleert of groenten voldoen aan de fytosanitaire voorschriften. Wanneer aan deze eisen is voldaan, wordt een fytosanitair certificaat afgegeven. Een dergelijke controle op plantgezondheid is echter niet hetzelfde als laboratoriumonderzoek naar de hoeveelheid pesticidenresiduen op een product.

Illegale bestrijdingsmiddelen aangetroffen
Bij controles van verkopers van bestrijdingsmiddelen heeft de afdeling Bestrijdingsmiddelen van LVV volgens Bisphan illegale en vervallen pesticiden aangetroffen. Het ministerie kon deze producten niet zelf in beslag nemen. De bevindingen werden daarom gerapporteerd aan het ministerie van Economische Zaken, Ondernemerschap en Technologische Innovatie (EZOTI), waarna tot inbeslagname werd overgegaan.

"Wij mogen als LVV geen beslag leggen op de pesticiden", benadrukt
Bisphan. Het ontbreken van deze bevoegdheid betekent dat LVV voor handhavend optreden afhankelijk is van andere overheidsinstanties.

Traceersysteem in voorbereiding
LVV werkt intussen aan een residubesluit en aan een systeem waarmee kan worden nagegaan waar landbouwproducten vandaan komen. Zo'n traceersysteem moet het gemakkelijker maken om bij de ontdekking van te hoge pesticidengehalten de herkomst van een product vast te stellen. Het ministerie heeft daarnaast trainingen verzorgd voor landbouwers en agrocoöperaties en bereidt een voorlichtingscampagne voor over veilig en verantwoord pesticidengebruik.

Bisphan wijst erop dat landbouwers zelf ook verantwoordelijkheid dragen voor de voedselveiligheid. Zij moeten bestrijdingsmiddelen volgens de gebruiksvoorschriften toepassen en rekening houden met de toegestane hoeveelheden en wachttijden. De problemen met pesticidenresiduen spelen al langer. Eerdere meldingen over Surinaamse exportgroenten hebben de kwetsbaarheid van de voedselveiligheidscontrole aan het licht gebracht. De nieuwe toelichting van LVV laat zien dat belangrijke verbeteringen, waaronder moderne wetgeving, een operationeel residulaboratorium en een
effectief traceersysteem, nog moeten worden gerealiseerd. 

| starnieuws | Door: Redactie