• maandag 02 November 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname

REGERING NEEMT ONTWIKKELING ZONNE-ENERGIE SERIEUS TER HAND EN BANKEN BIEDEN INMIDDELS VOORDELIGE FINANCIERINGSMOGELIJKHEDEN

| united news | Door: Redactie

Op initiatief van het Kabinet van de President vond op vrijdag 30 oktober 2026 in de Congreshal de Strategische Rondetafeldiscussie over zonne-energie plaats. Met het centrale thema “De weg naar duurzame energie en energiezekerheid door investering in zonne-energie voor de toekomst van Suriname” richtte de bijeenkomst zich op de huidige stand van zaken, investeringskansen en de samenwerking tussen de overheid en de private sector.

De uitkomsten moeten als directe input dienen voor de op te stellen Nationale Energie Roadmap 2026-2035. President Jennifer Simons verrichtte de officiële opening en wees daarbij op de aanstaande economische ontwikkelingen rondom olie en gas. Zij benadrukte dat energiezekerheid voor Suriname en het Caribisch gebied een steeds grotere rol gaat spelen, mede door de stijgende olieprijzen als gevolg van het conflict in het Midden-Oosten.

Naast de Afobaka-waterkrachtcentrale noemde het staatshoofd zonne-energie als een cruciale pijler voor nationale energiediversificatie. In het afgelopen jaar heeft de president voorstellen

aangehoord van minstens vier internationale bedrijven voor de bouw van meer dan 200 megawatt aan zonne-energiecentrales. Deze investeringen zouden de staat in de eerste fase niets kosten, waarna de opgewekte stroom aan de Energie Bedrijven Suriname zou worden verkocht. President Simons gaf echter aan dat het gebrek aan toereikende regelgeving verdere stappen tot nu toe heeft belemmerd, een knelpunt waar zij zich actief voor gaat inzetten.

Een zeer positieve ontwikkeling in dit proces is dat de financiële sector reeds concrete stappen heeft gezet. Het staatshoofd sprak haar tevredenheid uit over het feit dat al twee banken met voordelige financieringsmogelijkheden en redelijke rentes zijn gekomen, waardoor burgers en ondernemers makkelijker kunnen investeren in zonne-energie.

Om de investeringsdrempel voor kleinschalige systemen nog verder te verlagen, onderzoekt de overheid aanvullende ondersteunende maatregelen. Het doel is dat in 2027 een aanzienlijke toename te zien is in het gebruik van zonne-energie door bedrijven en grootverbruikende

huishoudens. Noodzaak tot handelen blijkt ook uit de cijfers van Chief of Staff Sergio Akiemboto. Er is momenteel een tekort aan beschikbaar vermogen van ongeveer 80 megawatt, wat zonder tijdig ingrijpen kan oplopen tot 140 megawatt in 2030. Akiemboto benadrukte dat bijna tien jaar na de Elektriciteitswet van 2016 essentiële kaders voor aanbesteding, vergunningen en netaansluiting nog ontbreken. De combinatie van de nieuwe bancaire voorzieningen en een krachtig overheidsbeleid moet deze impasse doorbreken en de energietransitie versnellen.

UNITEDNEWS

| united news | Door: Redactie