• zaterdag 29 March 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Padieboeren krijgen slechts SRD 450 per baal: “Onacceptabel en beneden de kostprijs”

| keynews.sr | Door: Redactie

Padieboeren in Nickerie luiden de noodklok. Zij ontvangen momenteel slechts SRD 450 voor een baal padie van 79 kilogram – een prijs die ver onder de kostprijs ligt en de sector in gevaar brengt.

Boeren aangesloten bij de Vereniging Belangengroep Padieverbouwers in Nickerie (VBPN) hebben in een brief aan president Chandrikapersad Santokhi dringend aandacht gevraagd voor de situatie. “Sommige pelmolenaars hanteren een prijs van SRD 450 per baal, terwijl de minimale prijs SRD 750 zou moeten zijn om te kunnen overleven,” aldus de brief. Volgens de boeren ligt de werkelijke kostprijs zelfs nog hoger.

Uitblijvende compensatie en beloften

Naast de lage opkoopprijs kampen

de boeren met andere ernstige problemen. In de periode van oktober 2024 tot februari 2025 werd een schadevergoeding toegekend aan rijstboeren die getroffen zijn door klimaateffecten in 2023 en 2024. Een aanzienlijk deel van deze groep heeft echter noch de financiële compensatie, noch de toegezegde kunstmest ontvangen.

Ook de belofte van de overheid om een oplossing te zoeken voor boeren met hoge bankschulden is nog niet waargemaakt. Er zou samen met deskundigen worden gekeken naar alternatieve aflossingsregelingen. Eén van de staatsbanken zou zelfs bereid zijn om deze schulden over te nemen, zodat boeren hun leningen kunnen herfinancieren tegen een lagere rente.

Tot op heden is hier echter weinig van terechtgekomen.

Gebrek aan irrigatie en zaaizaad

De situatie wordt verder verergerd door het structureel tekort aan kwalitatief goed zaaizaad en optimaal irrigatiewater, ondanks de aanwezigheid van de Wakay-pompen en het landbouwonderzoeksinstituut ADRON. Dit heeft geleid tot een verslechtering van zowel de opbrengst als de kwaliteit van de oogst.

“Zijn er überhaupt modellen of maatregelen genomen om de bestaanszekerheid van de rijstsector te garanderen?” vragen de boeren zich af.

Bestaanszekerheid op het spel

De padieboeren vrezen dat, indien de situatie onveranderd blijft, de rijstsector langzaam zal verdwijnen. Dit zou niet alleen rampzalig zijn voor de landbouwgemeenschap, maar ook voor de bestaanszekerheid van de kleine man in Suriname.

De VBPN roept het staatshoofd op om met spoed in te grijpen en te zorgen voor eerlijke prijzen en duurzame ondersteuning van de rijstsector.

| keynews.sr | Door: Redactie