• vrijdag 17 October 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

OWRO WERKT STRENGERE CONTROLES OP BRUGGEN | WET VOOR TOLHEFFING IN DE MAAK

| united news | Door: Redactie

Foto: De ingestorte brug over de Coppenamerivier bij Witagron. | Foto bron FB Page: Tra Fas De

De instorting van de brug over de Coppenamerivier bij Witagron afgelopen vrijdag heeft opnieuw de kwetsbaarheid van Suriname’s infrastructuur onder de aandacht gebracht.

Volgens minister Stephen Tsang van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OWRO) is het incident het resultaat van onvoldoende toezicht en het negeren van bestaande regels, een probleem dat ook bij andere bruggen voorkomt. In reactie op de instorting heeft OWRO overleg gevoerd met de ministeries van Defensie en Justitie en Politie (Juspol) om de brugcontroles opnieuw in te voeren en te versterken.

Daarnaast werkt het ministerie aan een wetsvoorstel voor tolheffing op zwaartransport over bruggen en hoofdwegen, waarmee financiering voor onderhoud en toezicht op kwetsbare constructies moet worden gegarandeerd.

Tsang waarschuwt dat er verhoogd risico bestaat op soortgelijke incidenten elders in het land, met name bij de brug Stolkertsijver, die bij overbelasting eveneens kan bezwijken. “Indien daar een probleem zou ontstaan, dan zou Oost-Suriname worden geïsoleerd,” aldus de minister.

Sinds 2018 gelden duidelijke voorschriften en controles voor het maximaal toegestane laadvermogen van de brug bij Witagron. Destijds werd dit gehandhaafd door een militaire post en een bord gaf een limiet van 10 ton aan.

“Sinds 2018 was er een militaire post gestationeerd, die ervoor zorgde dat zwaartransport niet eroverheen mocht. En ergens in 2020 moet die post zijn verwijderd, waardoor allerlei transporten eroverheen gingen met alle nare gevolgen van dien,” verklaarde Tsang.

Voor de regio bij Witagron worden tijdelijke maatregelen getroffen om de bevoorrading en het vervoer te waarborgen. Het herstel van de brug zal naar verwachting minstens zes maanden duren, maar er wordt onderzocht hoe dit sneller en met minder middelen kan worden gerealiseerd. “In de tussentijd bekijken we de mogelijkheid om met ondernemers een noodbrug te maken bij de Kaboeri Kreek, zodat inwoners van Apoera via de bestaande weg nog naar Nickerie kunnen,” lichtte de minister toe.

Daarnaast is opdracht gegeven tot een landelijke evaluatie van alle bruggen om de staat van onderhoud en mogelijke risico’s systematisch in kaart te brengen.

UNITEDNEWS

 

| united news | Door: Redactie