
Hoger beroep in Van ’t Hogerhuysstraat van voormalig minister Riad Nurmohamed ingetrokken door waarnemend minister André Misiekaba
| snc.com | Door: Redactie
PARAMARIBO — De Staat heeft het hoger beroep ingetrokken dat was ingesteld tegen het vonnis in de aanbestedingszaak rond het wegenproject aan de Van ’t Hogerhuysstraat. Het besluit tot intrekking is genomen door waarnemend minister André Misiekaba van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, die de landsadvocaat opdracht heeft gegeven het beroep in te trekken. Het hoger beroep was eerder op de valreep ingediend door toenmalig minister Riad Nurmohamed.
Met de intrekking krijgt het vonnis bindende kracht. Het ministerie van Openbare Werken moet nu de gunning aan Kuldipsingh Infra N.V. – die het project toegewezen kreeg voor een bedrag van 23 miljoen Amerikaanse dollar – intrekken. Ook moet
Farsi Khudabaks, directeur van Baitali NV, bevestigt tegenover Starnieuws dat het vonnis nu definitief is. Zijn bedrijf had een lager bedrag ingediend bij de aanbesteding, maar werd door het ministerie van OW als ongeldig aangemerkt. Baitali stapte daarop naar de rechter, die oordeelde dat de afwijzing onterecht was. De rechter legde het project stil en gaf Baitali gelijk.
Alle zes verweerpunten die het ministerie van OW in de rechtszaak aanvoerde, zijn verworpen door de kantonrechter. In het vonnis werd bepaald dat Baitali ten onrechte buiten de gunningsprocedure is gehouden. De rechter gelastte
- de afwijzingsbrief aan Baitali NV;
- het besluit op haar bezwaarschrift;
- én de gunning aan Kuldipsingh Infra N.V.
in te trekken, en een herbeoordeling uit te voeren met inachtneming van het vonnis.
De nieuwe minister Stephen Tsang, die onlangs is aangetreden, heeft reeds gesprekken gevoerd met betrokken partijen, waaronder de IDB, die als financier optreedt. Hij wil vooralsnog niet inhoudelijk reageren op de intrekking van het hoger beroep, maar kondigde aan dat er binnenkort een persconferentie zal worden belegd voor nadere toelichting.
De zaak roept inmiddels vragen op over mogelijke politieke beïnvloeding. De intrekking van het hoger beroep, na de machtswissel op het ministerie, lijkt voor sommigen op een politiek steekspel waarbij het Openbaar Ministerie (OM) ongewild in het midden dreigt te belanden. De vraag rijst nu hoe het OM zich gaat opstellen in deze kwestie en of het aanleiding ziet om het verloop van deze aanbestedingsprocedure nader te onderzoeken.
Door de intrekking van het hoger beroep heeft het vonnis nu het gezag van gewijsde, wat betekent dat het niet meer kan worden aangevochten en door de overheid moet worden uitgevoerd.
Dat wil zeggen:
De uitspraak staat vast.
Je kunt het niet meer opnieuw aanvechten in een andere procedure.
De overheid of andere betrokken partijen moeten de uitspraak uitvoeren zoals de rechter heeft beslist.
In dit geval betekent het dat de Staat Suriname de uitspraak van de rechter moet naleven: de gunning aan Kuldipsingh moet worden ingetrokken en Baitali moet opnieuw worden beoordeeld in de aanbestedingsprocedure. Het geeft dus rechtszekerheid: de zaak is afgesloten, en niemand mag er opnieuw over procederen.
| snc.com | Door: Redactie