
FINANCIEEL WANBEHEER GROOTSTE OORZAAK PROBLEMEN BIJ FAI
| united news | Door: Redactie
De situatie bij Food and Agriculture Industries (FAI) is volgens minister Mike Noersalim van Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV) al geruime tijd ernstig. Werknemers legden onlangs het werk neer omdat hun salarissen uitbleven. De minister wijt de problemen aan financieel wanbeheer.
Om de acute nood te verlichten, maakte het ministerie van LVV samen met Financiën en Planning SRD 1 miljoen over, aangevuld met interne inkomsten van het bedrijf. Daarmee kon de helft van de salarissen worden uitbetaald. Hij benadrukte dat FAI structureel voorschotten moest nemen om lonen te betalen, “een directe aanwijzing dat de normale bedrijfsvoering niet meer functioneerde.”
Volgens de minister
Vanwege de voortdurende problemen is een nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) aangesteld. “Als je jaar in, jaar uit dezelfde situatie hebt, moet je het mes diep insteken. Toezicht houden is de taak van de RvC, maar in de afgelopen jaren is er heel veel geschort aan controle. Niet alleen bij FAI, maar ook bij andere parastatalen,” aldus
Uit een quick scan van het ministerie kwamen ernstige twijfels naar voren: bedrijfseigendommen zouden onder de marktwaarde zijn verkocht en directieleden zouden sinds 2021 meer hebben ontvangen dan contractueel was vastgelegd.
De directie is inmiddels opzijgezet. “We hebben op basis van de dingen die we zagen en de informatie die maar niet kwam, besloten twee directieleden op non-actief te stellen. Er is een strafzaak ingediend wegens oplichting en benadeling van de staat. In afstemming met het Openbaar Ministerie is overgegaan tot aanhouding en inverzekeringstelling van een van de directeuren.”
De problemen bij FAI zouden zijn begonnen na het vertrek van Belgische partners, die een aanzienlijke schuld achterlieten. Die schuld is sindsdien niet verminderd. Toch ziet Noersalim exportpotentie: FAI is het enige Surinaamse bacovenbedrijf met grote afzetmogelijkheden in Trinidad, Barbados en Guyana, en mogelijk ook in Frans-Guyana.
“Dit kan deviezen het land binnenbrengen. Maar ik zeg ‘kan’, omdat we hebben gezien dat er jarenlang zodanig financieel wanbeleid is gevoerd, dat FAI eigenlijk aan de beademing lag.” De minister benadrukte dat de staat als aandeelhouder niet eindeloos kan blijven bijpassen. “Als we geld erin stoppen, willen we zien dat de organisatie financieel verantwoord wordt gerund. De doorlichting moet komen en de gaten via waar het geld wegstroomt, moeten worden gedicht.”
UNITEDNEWS
| united news | Door: Redactie




































