
Diaspora in Almere: “Suriname heeft onze betrokkenheid én onze daadkracht nodig”
| suriname herald | Door: Redactie
De Surinaamse diaspora moet haar rol niet langer beperken tot afstandelijke betrokkenheid, maar actief meebouwen aan de toekomst van Suriname. Die boodschap klonk luid en duidelijk tijdens een drukbezochte informatie- en debatavond van VHP Kern Flevoland op zaterdag 19 april in Almere. De bijeenkomst stond in het teken van de aanstaande verkiezingen van 25 mei en de cruciale rol die de diaspora kan spelen in het proces van nationale heropbouw.
Onder het motto ‘Eén vuist richting 25 mei’ gingen prominente sprekers en aanwezigen onder leiding van dagvoorzitter mr. Tina Jakoeb, jurist en secretaris van VHP Nederland, de diepte in over thema’s als leiderschap, kennisdeling, integriteit en gedeelde verantwoordelijkheid. De centrale vraag van de avond: wat betekent het om diaspora te zijn in een tijd waarin Suriname opnieuw zijn koers moet bepalen?
In zijn welkomstwoord benadrukte Kishoor Badloe, voorzitter van VHP Kern Flevoland, dat de diaspora niet slechts een herinnering aan het moederland
Lachman Soedamah, voorzitter van VHP Nederland, nam de aanwezigen mee in een terugblik op 2020, toen de VHP het regeringsroer overnam. “Wat wij aantroffen was een land in puin: een lege schatkist, een verwoeste economie en een beschadigde rechtsstaat,” aldus Soedamah. Toch benadrukte hij dat er sindsdien stappen zijn gezet. “Wat nu nodig is, is richting, keuzes, visie. En daarin is de diaspora onmisbaar.”
Volgens Soedamah moeten Surinamers in Nederland niet alleen meedenken, maar actief meedoen. “De toekomst van het land ligt niet alleen in Paramaribo, maar ook in Almere, Rotterdam en Amsterdam.”
Een concreet voorstel kwam van Shah Sheikkariem, wethouder in de gemeente Altena. Hij pleitte voor een
Ian van der Kooye hield een pleidooi voor leiderschap gebaseerd op kennis, houding en vaardigheden. Maar, zo stelde hij: “Zonder integriteit verliest elke leider zijn legitimiteit.” Hij sprak zich uit tegen verdeeldheid en riep op tot een gezamenlijke koers. “Suriname heeft geen verdeel-en-heerspolitiek nodig, maar eenheid in verscheidenheid.”
Cherel Asruf benadrukte het belang van sewa – onbaatzuchtige dienstbaarheid – en riep op tot meer vrouwelijke representatie. Sujata Pooran, secretaris van VHP Flevoland, sprak jongeren rechtstreeks aan: “Jullie kennis is nodig in Suriname. Draag die actief over. De tijd van passiviteit is voorbij.”
De afsluitende woorden waren voor diaspora-campagnemanager Robby Makka, die wees op het historische moment
Tijdens de paneldiscussie werd de centrale boodschap van de avond nogmaals onderstreept: de Surinaamse diaspora beschikt over kennis, netwerk, middelen en overtuiging. Die kwaliteiten moeten niet incidenteel, maar structureel worden ingezet. Niet vrijblijvend, maar met doelgerichte betrokkenheid.
Met het vizier op 25 mei lijkt de boodschap vanuit Flevoland helder: Suriname heeft zijn diaspora nodig. Niet als toeschouwer, maar als actieve partner.
| suriname herald | Door: Redactie



































